Když se do MLS přijde někdo z Evropy tzv. "vyprdět", šeredně narazí, tvrdí v Missouri usazený Ostrák

Když se do MLS přijde někdo z Evropy tzv. "vyprdět", šeredně narazí, tvrdí v Missouri usazený Ostrák
ROZHOVOR

Nejvíce startů z Čechů nasbíral v MLS Luboš Kubík, jenž absolvoval v barvách Chicaga Fire a Dallasu Burn 91 zápasů s bilancí osmnácti vstřelených branek. Bořek Dočkal ukončil svou zaoceánskou misi ve Philadelphii Union s dvaatřiceti vystoupeními a pěti brankami, Zdeněk Ondrášek se loučil s FC Dallas po třiadvaceti soubojích a devíti trefách. To, jak na tom bude čtvrtý Čech v soutěži Tomáš Ostrák, jenž dosud za nováčka St. Louis City odehrál pět duelů s bilancí jednoho přesného zásahu, se teprve uvidí, ale zmíněným exreprezentantům se určitě může vyrovnat. Alespoň to vyplývá ze zapáleného rozhovoru, který poskytl bývalý hráč Kolína nad Rýnem či Karviné portálu Livesport Zprávy.

Nováček MLS ovládl všech pět úvodních zápasů a je jako jediný tým soutěže stoprocentní. A lidé chtějí ještě víc! Na zbrusu nový stadion CITYPARK, kam se vejde téměř 23 tisíc diváků, se stojí fronty. "Permanentky jsou vyprodané asi na tři sezony dopředu," líčí křídelník z Frýdku-Místku.

Jak vlastně vypadá nový tréninkový areál St. Louis?

"Úplně stejně jako vypadají moderní podmínky v Evropě. Máme tu svoje zázemí, skvělého kuchaře, můžeme se tu nasnídat, dát si oběd. Ráno nemusíte nic řešit, dojedete na klub, kde je o vás fantasticky postaráno."

Na druhé straně – tradiční lívance se slaninou a sirupem vám asi nepřipraví, ne?

"Někdy i jo, ale já se tomu vyhýbám. (směje se) Nedělá mi dobře, když vidím, jak to jedí. Natož, abych to ochutnal! Je celkem masakr smíchat tyto suroviny k sobě a ještě vědět, že jim to tak chutná."

Prý je to vynikající...

"Zatím odolávám a myslím, že ještě dlouho budu! Ale přiznám se, že zásoby slaniny už jsem si udělal. Tady se to používá místo šunky. Zatímco v Česku si vyberete krůtí, kuřecí či vepřovou šunku, tady je prostě slanina..."

Hlídají vás v klubu ohledně stravy?

"Určitě, máme tu vesměs především zdravá jídla. Klasika těstoviny, kuřecí, ryby, rýže, saláty."

Takže se nechodíte vyvětrat do centra?

"Ani ne. Není tu moc času. Máme hodně cestování, program je náročný. Já jsem spíš člověk, který si chce už večer v klidu udělat jídlo, lehnout a relaxovat u televize. Občas se spoluhráči někam vyrazíme, ale jen když dostaneme volno. Když trénujeme, je to složitější."

Fungují v Americe společná kafíčka?

"No jasně! I to máme na klubu, takže je super, že nikam moc nemusíme jezdit. Sejdeme se tady, uděláme kávu a pokecáme. I když tady se řeší hlavně basketbal a americký fotbal. To je pořád dokola. Tyto sporty v zámoří fakt táhnou."

Před pár dny jste se poprvé gólově prosadil v MLS. Dosud jste se prosazoval pouze v MLS Next Pro. Jak to chutnalo v elitní soutěži?

"Je to samozřejmě naprosto něco jiného. Herní úroveň je úplně někde jinde. I atmosféra na stadionu je elektrizující. Naše domácí zápasy jsou vyprodané, těžko se na nás shání lístky. Tuším, že už nyní jsou na dva nebo tři roky dopředu vyprodané permanentky. Je o nás velký zájem. Navíc máme super vstup do sezony, což příval fanoušků jen umocňuje."

Na začátku sezony válíte – vyhráli jste všech pět úvodních zápasů, což se dosud žádnému nováčkovi MLS nepovedlo. Navíc jste jako jediný tým stoprocentní. A to máte podle serveru Transfermarkt.com nejmenší hodnotu kádru z celé soutěže… Slušné, ne?

"Je to skvělé! Nikdo nepočítal, že bychom vyhráli pět zápasů za sebou. Nálada je tu proto výborná. Když vidím náš tým a výkony, věřím, že můžeme dojít až do play off. Jsme hladoví po úspěchu. Pokud nám zůstane to nadšení a nasazení, můžeme toho ještě dost dosáhnout. Ale jsme teprve na začátku sezony, cesta bude ještě dlouhá. Nicméně vstup do ligy se nám opravdu povedl. Nikdo s tím nepočítal. A nejsou to jen skvělé výsledky. Lidé tu fotbal milují!"

Stal se fotbal pro Američany dalším velkým sportem?

"Řekl bych, že určitě jo. Fotbal tu jde nahoru, neustále se zlepšuje, podmínky se zvedají. Lidé jsou zkrátka nastavení tak, že chtějí být nejlepší i ve fotbale. Bylo to vidět na posledním mistrovství světa, kde se Amerika prezentovala velmi dobře. Vše tu navíc směřuje k šampionátu v roce 2026, který bude USA pořádat společně s Kanadou a Mexikem. Bude to velká věc, takže tu na sobě všichni pracují, aby se zlepšili a byli na příštím turnaji ještě konkurenceschopnější."

Věříte, že se ještě o kus posunou?

"Celkem bych tomu i věřil, protože MLS je na profesionální úrovni. Opravdu top soutěž. Až to předčilo všechna moje očekávání. Lidé z Evropy mají o zdejší fotbalové úrovni možná předsudky, ale kdo sem přijde a pozná to na vlastní kůži, tak uzná, že se tu fotbal dělá opravdu skvěle."

Už to není soutěž, kam se chodí evropské hvězdy ukázat, ale kluby z MLS přivádí i mladé hráče z Jižní Ameriky a snaží se i vychovávat vlastní, že?

"Naprostý souhlas. Dnes už to fakt nejde. Když se sem přijde někdo z Evropy tzv. "vyprdět", šeredně narazí. MLS je rychlá, technická, hodně ofenzivní a střílí se tu dost branek. Myslím, že pro diváky je to na sledování skvělá soutěž. S Českem se to nedá moc srovnávat. Nemluvě o marketingu, zájmu fanoušků. Má to tu úplně jiný náboj. Běžně tu chodí 30 tisíc lidí na fotbal. Některé stadiony mají kapacity i větší. Pak si pustíte zápas z české ligy a tribuny jsou poloprázdné. V tomto ohledu je to úplně něco jiného. Spíš bych řekl, že je zdejší prostředí podobné Bundeslize."

Osa české dvacítky, 1. díl. Talentovanému Horníčkovi Braga komplikuje situaci, posílí Pardubice?

I kvalitou zápasů na hřišti?

"Je to hodně podobné, pomalu se to tomu levelu přibližuje. Pořád je tu dost práce na taktice, ale kvalita je velká."

Trenér Bradley Carnell prošel NY Red Bull, navíc hrával v Německu. Podepisuje se to na jeho vizi?

"Hrajeme náročný fotbal. Taková škola klubů ze sítě Red Bullu. Chceme být na hřišti nepříjemní, dotíraví, napadat soupeře a těžit z momentu překvapení či bleskových protiútoků. Když získáme míč na soupeřově polovině, zbývají dvě tři rychlé přihrávky a jsme v zakončení. Jsme díky tomu dost nebezpeční. Takže to je taková hlavní myšlenka naší filozofie. Ale zas to není jen tak, že bychom byli jen typické brejkové mužstvo. Hodně pracujeme i na hře s míčem. Spíš je to takový mix. Od každého něco."

Co vás po fotbalové stránce v USA dosud nejvíce překvapilo?

"Asi technická kvalita zdejších hráčů. Nečekal jsem, že budou tak kvalitní. Navíc jsou skvěle fyzicky připraveni. To, že tu hrají dobří fotbalisté, si opravdu nevymýšlím. Fotbal je tu hodně dynamický sport. Viděli jsme, jak Amerika hrála na MS v Kataru. A podobnou cestou jdou i místní kluby."

Navíc není žádný vyloženě odskočený od ostatních, viďte?

"To je pravda. V přípravě jsme hráli s předními kluby jako LA Galaxy či Vancouver a byly to vyrovnané zápasy. Každý tu může pomýšlet na nejvyšší mety. Není to jako v Německu, kde Bayern iks let za sebou vyhrává tituly."

Jak zvládáte časové posuny a přelety do Kalifornie či na Floridu?

"Připravit se na to moc nedá. Naposledy jsme byli v Portlandu, kam jsme letěli asi kolem čtyř hodin, což je celkem dálka. Posouval se i čas zpátky. To jsou věci, na které si musím postupně zvykat. Ale to jsou přesně aspekty, které dělají MLS ještě víc náročnou soutěží. Není to jen o přeletech a času, ale také odlišném podnebí v jednotlivých městech."

St. Louis SC vedou ženy z byznysu, ve sportovním managementu jsou převážně Němci. Jak se to projevuje na chodu celé organizace?

"Úplně normální klub. Nevidím žádný rozdíl oproti předchozím klubům, ve kterých jsem působil. Dá se říct, že sem přenesli evropský standard."

Jaké má klub vize, respektive cíle, kterých by chtěl dosáhnout?

"Nejdůležitější je zúčastnit se play off a hrát o titul. Poté určitě prodej hráčů, dostat lidi na stadion, udělat pro ně show. Takhle se tu uvažuje. Hlavně udělat dobrou show pro fanoušky a hrát dobrý fotbal."

 Co byste říkal, kdyby se jednou připojily kluby z MLS do evropské Ligy mistrů. Myslíte, že je to reálné?

"Pro mě je zajímavá myšlenka. Zatím jsem tu o ní však nic neslyšel, nicméně si myslím, že by to byla dobrá podívaná a  zajímavá konfrontace i pro evropské kluby. Stadion jsme otevírali zápasem s Leverkusenem, a i když to byl velmi silný soupeř, tak jsme s nimi neodehráli špatný zápas."

Nicméně Bayer vyhrál…

"Prokázal velkou kvalitu. Z našich dvou laciných ztrát nás potrestali protiútokem a dali dva góly. Pak už si s námi jen hráli, drželi balon. Do ničeho nás moc nepustili. Nicméně první poločas byl dobré měřítko. My jsme navíc nebyli kompletní, hráli za nás kluci, kteří s námi byl v MLS Next Pro. Někteří hráči dorazili až po tomto utkání."

Kdy St. Louis draftovalo hráče z ostatních klubů.

"Přesně tak. Chodí to podobně jako v NHL. Liga pomáhá nováčkům tak, že si mohou vybrat jednoho hráče z jiných týmů MLS."

Kádr je poměrně mladý, na soupisce máte pouze dva třicátníky a z toho jeden je brankář. I to svědčí o tom, kudy se chcete ubírat, že?

"Máme hodně mladý tým, což je podle mě super. Jsme hladoví a motivovaní udělat co nejlepší výsledek. Zároveň se každý chce ukázat v co nejlepším světle."

Vás berou ještě jako mladého hráče?

"Chtějí, abych se ještě rozvíjel, pracoval na sobě. Nemám tu roli hráče, který by měl být okamžitou oporou. Věří, že mám v sobě potenciál, ale nechtějí mě svazovat."

A co jiné americké sporty – plánujete se jít někam podívat?

"Byl jsem tu na baseballu a teď St. Louis Blues přivedli krajana Jakuba Vránu, tak uvidím, kolik bude času, zda se nezajdu někdy podívat, protože hokej mě zajímá. Ale tady se řeší jen basket a americký fotbal. V kabině se prožívá."

Jak moc vám dělá problém říkat soccer a ne football, který v USA patří výhradně americkému fotbalu?

"Vůbec si s tím nedělám hlavu. Říkám football a oni mě pochopí, protože ví, že jsem tak zvyklý z Evropy. Je to pro mě přirozené. Když se řekne soccer, zní to jako úplně jiný sport."

Největší zisky z přestupů za poslední dekádu? Plzeň výrazně ztrácí na obě "S". Světu vládne Benfica...