Největší zisky z přestupů za poslední dekádu? Plzeň výrazně ztrácí na obě "S". Světu vládne Benfica...

Největší zisky z přestupů za poslední dekádu? Plzeň výrazně ztrácí na obě "S". Světu vládne Benfica...

Spřízněný server Livesport Zprávy se ponořil do hlubin specializovaného portálu transfermarkt.com a zaměřil se na evropské kluby, které za posledních deset let na trhu nejvíce profitovaly z prodeje hráčů. V TOP 5 se nalézají dva nejdůležitější zástupci portugalské Primeira Ligy, suverén z rakouské bundesligy a celek z francouzské Ligue 1 i nizozemské Eredivisie. A jako bonus se můžete podívat také na čísla, které vygenerovala tuzemská špička zastoupená Slavií Spartou a Viktorií Plzeň.

Benfica Lisabon
(+ 731,24 milionu eur / 17,27 miliardy korun)

Chcete se naučit, jak skloubit výchovu a prodej hráčů s dobrým fotbalem? Jeďte do Lisabonu. V ústředí Benfiky Lisabon vám poskytnou erudovaný výklad. Ještě do nedávna měl sportovní úsek na starosti bývalý záložník Rui Costa, jemuž se povedlo převést kouzla z trávníků i do kanceláře.

Nyní na chod klubu dohlíží z pozice prezidenta. A je to příjemná podívaná. Portugalský klub je od sezony 2012/13 v zisku přes půl miliardy eur. Pětkrát vyhrál ligu, dvakrát se dostal do finále Evropské ligy a letos je dokonce ve čtvrtfinále Ligy mistrů.

Když se podíváme na top 5 prodaných hráčů v daném období, dva (Joao Félixa Rúben Dias) prošli proslulým Benfica Campusem. Fabrika na talenty žádnou odstávku neplánuje. Na cestě za slávou jsou další. Například devatenáctiletý stoper António Silva, jenž se do áčka vedeného trenérem Rogerem Schmidtem posunul loni v létě. Tehdy ho uznávaný server Transfermarkt cenil na 300 tisíc eur. Dnes je Silva na 25 milionech.

Foto: Sport Lisboa e Benfica