Lampardovi druhá premiéra na lavičce Chelsea nevyšla, United i Newcastle získaly důležité body v boji o Ligu mistrů

Aspiranti na přímý postup do Ligy mistrů v 30. kole anglické Premier League nezaváhali - United porazil Everton 2:0 a Newcastle Brentford 2:1. Neztratili ani fotbalisté Tottenhamu a Manchesteru City. Naopak staronovému trenérovi Chelsea, Franku Lampardovi, druhá premiéra na lavičce The Blues nevyšla. Chelsea prohrála 0:1 na hřišti Wolves. Zítřejší výčet zápasů uzavře šlágr kola mezi Liverpoolem a Arsenalem.

Manchester United zaznamenal během první půle v této sezoně rekordní počet 21 střeleckých pokusů a z tlaku vytěžil vedoucí branku, trefil se McTominay. V 71. minutě přidal pojistku střídající Martial po asistenci nejlepšího týmového střelce Rashforda, který ale o deset minut později odstoupil ze zápasu pravděpodobně kvůli zranění třísla. "Rudí ďáblové" vyhráli podruhé za sebou s čistým kontem. Everton prohrál po čtyřech zápasech a je sedmnáctý.

Londýnské derby mezi Fulhamem a West Hamem rozhodl moment z 23. minuty, kdy si Reed srazil Bowenův centr do vlastní sítě. Další branka už nepadla, domácím nepomohla ani velká převaha v držení míče, který měli na kopačkách 76 procent hracího času. "Kladiváři" se oklepali ze středečního debaklu 1:5 s Newcastlem a ve vyrovnané tabulce se posunuli na 13. místo. Fulham prohrál pátý soutěžní duel v řadě a je desátý.

Brentford mohl poslat do vedení po půlhodině Toney, který ale z penalty Popea nepřekonal. Někdejší hráč Newcastlu neproměnil pokutový kop poprvé od října 2018 a po 24 pokusech. Anglický reprezentant si přesto na konci první půle postavil míč na bílý bod znovu a tentokrát nezaváhal. Toney je s 18 trefami na třetím místě tabulky střelců Premier League.

Newcastle otočil skóre "slepenými" góly v 54. a 61. minutě a připsal si pátou ligovou výhru za sebou. Nejprve Joelinton odrazil míč do sítě od Rayovy nohy a následně přidal výstavní trefu zpoza vápna Isak.

O porážce Chelsea rozhodl po půlhodině křižnou ránou Nunes. "Blues" zatím nepomohlo z krize ani jmenování klubové legendy Lamparda, jenž nahradil odvolaného Grahama Pottera a na lavičku londýnského celku se vrátil po více než dvou letech. Chelsea nevyhrála počtvrté v řadě a je na 11. příčce. Ve středu ji čeká úvodní čtvrtfinále Ligy mistrů na hřišti Realu Madrid.

Pátý Tottenham udolal doma 2:1 sedmý Brighton, který prohrál po sedmi soutěžních utkáních. Skóre otevřel jihokorejský útočník Son Hung-min, jenž jako první asijský fotbalista dal v Premier League sto branek. Zbylé dva zásahy obstarali kapitáni - nejprve srovnal Dunk a v 79. minutě zařídil "Kohoutům" výhru kanonýr Kane. To už nebyli u střídaček oba italští trenéři, domácí Stellini i hostující De Zerbi dostali po hodině hry po vzájemné hádce červenou kartu.

Do sestavy Manchesteru City se vrátil po zranění a absenci v minulém kole nejlepší střelec soutěže Haaland, jenž na konci první půle otevřel hlavou skóre. Stou asistencí v Premier League ho našel záložník De Bruyne. Belgický špílmachr připravil i v 58. minutě branku pro Grealishe. Třetí gól přidal znovu Haaland parádními "nůžkami". Norskému kanonýrovi stačilo na 30 branek v soutěži pouze 27 utkání. Z penalty se trefil i Haalandův náhradník Álvarez, za domácí zkorigoval skóre Mara. "Citizens" oplatili Southamptonu vyřazení ve čtvrtfinále Ligového poháru.

V záchranářském souboji v anglické fotbalové lize Leeds United utrpěl s Crystal Palace na domácím hřišti vysokou porážku 1:5. Dvakrát se trefil Jordan Ayew. Staronový trenér Crystal Palace Roy Hodgson vyhrál i své druhé utkání a dostal tým na 12. místo, na sestupové příčky má náskok už šesti bodů. Leeds zůstal šestnáctý.

Přestože oba týmy nebyly před utkáním v sestupovém pásmu, dělily je od něj dva, respektive tři body. O poločase platil remízový stav 1:1. Leeds vedl od páté minuty a hosté srovnali až v nastavení zásluhou Guehiho. I přes absenci zraněného nejlepšího střelce týmu Zahy "Orli" z jižního Londýna v druhém poločase skórovali čtyřikrát. Dvakrát se trefil Ayew, po jednom gólu přidali Edouard a Eze.

Vedoucí Arsenal ve 30. kole anglické fotbalové ligy remizoval na hřišti Liverpoolu 2:2. V čele neúplné tabulky má Arsenal náskok šesti bodů. Druhý Manchester City jej může ztenčit na polovinu, protože má zápas k dobru.

Arsenal se ujal vedení už v osmé minutě zásluhou Martinelliho. Brazilec pak ve 28. minutě přihrál na gól svého krajana Gabriela Jesuse. Krátce před přestávkou snížil Salah.

Do druhého poločasu vstoupili mnohem lépe domácí "Reds" a odměnou jim byl pokutový kop v 52. minutě. Ten však nejlepší střelec Liverpoolu Salah neproměnil. Jeho zaváhání napravil až tři minuty před koncem střídající Firmino, který vyrovnal na 2:2 po deseti minutách na hřišti. V nastavení zachránil alespoň bod hostujícím "Kanonýrům" brankář Ramsdale, když vytěsnil Salahovu střelu.

V záchranářském souboji Leeds utrpěl s Crystal Palace na domácím hřišti vysokou porážku 1:5. Dvakrát se trefil Jordan Ayew. Staronový trenér Crystal Palace Roy Hodgson vyhrál i své druhé utkání a dostal tým na 12. místo, na sestupové příčky má náskok už šesti bodů. Leeds zůstal šestnáctý.