Šlágr na Letné vítěze nepoznal, Plzeň padla v Ostravě, Bohemians rozdrtili Mladou Boleslav

Sedmadvacáté kolo FORTUNA:LIGY nabídlo v sobotu hned čtyři svá utkání. Šlágrem celého kola bylo pražské derby mezi Spartou a Slavií, ale derby se odehrálo také na severu Čech mezi Libercem a Jabloncem. Teplice na své půdě přivítaly Slovácko a Olomouc zavítala na hřiště Zlína. Bohemians potvrdili výtečnou jarní formu, když doma rozdrtili Mladou Boleslav 4:0. Martin Hašek dovedl svůj nový tým Brno k vítězství 2:1 nad Pardubicemi. Hradec Králové porazil České Budějovice 2:1. Baník Ostrava doma po 14 letech porazil Plzeň.

FORTUNA:LIGA - 27. kolo:

Trinity Zlín - Sigma Olomouc 0:1 (0:1)

Branka: 18. Chvátal. Rozhodčí: Berka - Vlček, Hádek. ŽK: Didiba - Sláma. Diváci: 2257.
Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Hlinka, Bartošák (46. Slončík) - Vukadinovič (63. Dramé), Didiba (82. Reiter), Hrubý, Čanturišvili - Balaj (63. Kovinič), Kozák (46. Fantiš). Trenér: Vrba.
Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Sláma (83. Greššák) - Pospíšil, Ventúra - Zorvan (72. Zifčák), Breite (72. Zmrzlý), Navrátil (83. Vodháněl) - Chytil (90.+2 Vaněček). Trenér: Jílek.

Fotbalisté Olomouce zvítězili ve 27. kole první ligy ve Zlíně 1:0 brankou Juraje Chvátala z 18. minuty. Sigma vyhrála po dvou utkáních a upevnila si šesté místo v tabulce, znamenající účast v nadstavbové skupině o titul. Na sedmý Jablonec má šestibodový náskok. Zlín prohrál třetí z posledních čtyř zápasů nejvyšší soutěže a zůstal předposlední o skóre před šestnáctými Pardubicemi, které mají utkání k dobru.

Do zápasu vstoupili lépe hostující fotbalisté a vytvořili si územní převahu, z níž se po kombinačních akcích dostávali do blízkosti Rakovanovy branky. Ve 14. minutě dopravil míč zblízka do sítě Chytil, ale kvůli ofsajdu gól neplatil.

O tři minuty později se Zlínu nedůraz ve vlastní šestnáctce už vymstil. Ventúrovu střelu po rohu domácí gólman vyrazil jen před sebe a Chvátal měl zblízka otevřenou cestu ke svému druhému gólu v ligové sezoně.

"Ševci" se dostávali k možnosti ohrožení soupeřovy brány jen sporadicky, chyběla jim přesnost kombinací a brzdil je stereotyp akcí. Blíže ke gólu měli na druhé straně po tvrdé střele Sláma a po hlavičce stoper Beneš, který nastoupil s obličejovou maskou.

Zlín po přestávce zlepšil hru a vyrovnat mohl v 57. minutě Didiba, to by ale musel po rohu zblízka trefit branku, podobně jako střídající Fantiš v 62. minutě po jedné z mála rychlých a přesných akcích Zlína.

Nápor domácího celku s přibývajícím časem vzrůstal, ale vyloženou šanci na vyrovnání si nevypracoval. Olomouc tak náskok v pohodě uhájila a venku naplno bodovala po čtyřech duelech. Hanáci na zlínské Letné vyhráli třetí ligové utkání po sobě.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 1:3 (0:1)

Branky: 63. Hybš z pen. - 26. Petržela, 49. Kalabiška, 84. Vecheta. Rozhodčí: Všetečka - Ratajová, Slavíček - Batík (video). ŽK: Mičevič, Gning - Trávník, Kudela, Kim Sung-pin. ČK: 46. Vondrášek (Teplice). Diváci: 2630.
Teplice: Grigar - Mareček (53. Hora), Chaloupek, Mičevič - Vondrášek, Trubač (85. Čičovský), Jukl, Urbanec (63. Hyčka), Hybš - Fila (53. Jásir), Gning (85. Sy). Trenér: Frťala.
Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Trávník (53. Kudela), Havlík - Petržela (73. Holzer), Mihálik (73. Vecheta), Sinjavskij (90.+4 Juroška) - Šašinka (73. Kim Sung-pin). Trenér: Svědík.

Fotbalisté Slovácka ve 27. kole první ligy zvítězili na hřišti Teplic 3:1 a po třech utkáních naplno bodovali. Celek z Uherského Hradiště poslal do vedení v 26. minutě Milan Petržela a druhou branku přidal v 49. minutě Jan Kalabiška. Severočeši, kteří hráli takřka celý druhý poločas bez vyloučeného Tomáše Vondráška, snížili v 63. minutě zásluhou proměněné penalty Matěje Hybše. Skóre uzavřel v 84. minutě střídající Filip Vecheta.

Slovácko potvrdilo, že se mu proti Teplicím daří, a v nejvyšší soutěži soupeře zdolalo pošesté za sebou. V tabulce se bodově dotáhlo na čtvrté Bohemians 1905, kteří mají k dobru nedělní duel s Mladou Boleslaví. "Skláři" neuspěli po předchozích dvou výhrách a zůstávají na 14. místě.

Jako první zahrozil teplický Urbanec, s jehož střelou z úhlu si Nguyen poradil. Naopak hosté udeřili hned z první vážnější akce. Petržela po standardní situaci pronikl z levé strany do vápna, jeho oblouček před bránu přeletěl Grigara a na zadní tyči zapadl do sítě. Devětatřicetiletý záložník dal třetí gól v ligové sezoně, všechny trefy nasázel na jaře. Nejhorší defenziva soutěže inkasovala po dvou utkáních s čistým kontem.

První poločas nabídl vyrovnaný průběh bez větších šancí, ačkoliv víckrát se do zakončení dostali domácí. Nguyena protáhla Marečkova táhlá dalekonosná střela, která proletěla jen těsně nad břevnem. Brankář Slovácka nemusel zasahovat ani proti zakončení Gninga, jenž se dostal do šance sólem přes tři hráče.

Vstup do druhé půle ale Teplicím vůbec nevyšel. Vondrášek už po pár vteřinách trefil ve skluzu podrážkou Kalabišku do holeně a sudí Všetečka ukázal zkušenému obránci červenou kartu. Vzápětí navíc Sinjavského střílený centr proletěl na zadní tyč a Kalabiška z úhlu vstřelil druhý gól v ligovém ročníku.

Levý bek Slovácka byl i u třetího důležitého okamžiku druhého dějství. Po hodině hry zahrál ve vápně rukou a Všetečka po upozornění videorozhodčího nařídil pokutový kop. Ten si vzal stejně jako při posledním domácím zápase s Hradcem Králové (1:0) Hybš a poslal Nguyena na opačnou stranu.

Domácí kontaktní branka povzbudila a v dalším průběhu si vypracovali několik nadějných závarů, na vyrovnání ale nedosáhli. Naopak v závěru se podruhé v sezoně prosadil po rohu Vecheta. Teplice tak prohrály na svém stadionu po třech ligových utkáních.

FK Jablonec - Slovan Liberec 1:1 (0:0)

Branky: 81. Chramosta - 60. Doumbia. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Hurych - Adámková (video). ŽK: Polidar - Frýdek, Olatunji. Diváci: 3211.
Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Souček (76. Černák) - Šulc, Považanec, Hübschman, Polidar - Jovovič (83. Ikaunieks) - Sejk, Chramosta. Trenér: Horejš.
Liberec: Vliegen - Ndefe, Plechatý, Purzitidis - Fukala (75. Preisler), Červ, Frýdek (75. Valenta), Doumbia, Ghali (87. Kozák) - Rondič (71. Tupta), Olatunji. (87. Rabušic). Trenér: Kozel.

Jablonečtí fotbalisté remizovali ve 27. kole první ligy doma s Libercem 1:1. V šedesátém podještědském derby v samostatné nejvyšší soutěži poslal hosty do vedení v 60. minutě Mohamed Doumbia. Devět minut před koncem vyrovnal Jan Chramosta svou třináctou brankou v sezoně. Jablonec tak svého severočeského souseda neporazil ve čtvrtém ligovém utkání po sobě a v neúplné tabulce je sedmý, Liberci patří desátá příčka.

Jabloneckou ofenzivu posílili Šulc s Jovovičem, kteří v minulém kole v Plzni nemohli nastoupit, ale úvod patřil soupeři. Do liberecké základní sestavy se vrátil Frýdek a hned v šesté minutě měl velkou šanci po Martincově chybě. Zkusil kličku proti brankáři Hanušovi, ale dostal se do ostrého úhlu a už nedokázal přesně zakončit. Stejný hráč pak vyzkoušel gólmana střelou z dálky.

Na druhé straně ve 32. minutě proklouzl mezi dvěma zadáky Sejk, před brankou hledal Chramostu, ale nejlepší jablonecký střelec ve skluzu míč před prázdnou brankou dobře netrefil. To bylo v prvním poločase chudém na šance všechno, 3211 diváků vidělo jen urputný boj ve středu hřiště.

Po změně stran utkání přece jen nabralo větší obrátky. V 60. minutě Doumbia vystihl Považancovu špatnou přihrávku, nikým neatakován postupoval téměř z poloviny hřiště a přesně vypálil. Pro defenzivního záložníka z Pobřeží slonoviny to byl teprve druhý gól v české lize.

O tři minuty později Fukala z hranice šestnáctky napnul jabloneckou síť podruhé, ale svůj premiérový zásah v nejvyšší soutěži slavil jen chvíli, než videorozhodčí odhalil předchozí Olatunjiho hru rukou.

Liberec ale začal příliš brzy jen bránit hubený náskok a domácí toho využili. V 81. minutě odcentroval ve druhém poločase hodně aktivní Jovanovič a Chramosta u vzdálenější tyče hlavičkoval do sítě. Vzápětí mohl výsledek otočit, ale trefil jen boční síť. V závěru podržel domácí brankář Hanuš při Kozákově střele.

Jablonečtí tak ani napočtvrté nedokázali zdolat severočeského rivala. Liberec si od září 2021 připsal v derby dvě vítězství a dvě remízy. Slovan v lize bodoval počtvrté za sebou, z toho třikrát uhrál nerozhodný výsledek.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:3 (0:1)

Branky: 59. Ladislav Krejčí II z pen., 71. Zelený, 90.+3 vlastní Ousou - 40. Schranz, 54. Jurečka, 85. Ogbu. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Hájek - Petřík (video). ŽK: Vitík, Kuchta, Laci, Čvančara, Ladislav Krejčí II - Pech, Masopust, Schranz, Hronek, Traoré. Diváci: 18.305 (vyprodáno).
Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek (81. Laci), Kairinen, Zelený (76. Höjer) - Čvančara, Haraslín (76. Minčev) - Kuchta (82. Mabil). Trenér: Priske.
Slavia: Kolář - Ousou, Ogbu (87. Kričfaluši), Holeš - Masopust, Provod (70. Traoré), Oscar, Schranz (84. Hronek) - Pech (46. M. Jurásek), Jurečka (83. Tecl) - Van Buren. Trenér: Trpišovský.

Fotbalisté Sparty remizovali ve šlágru 27. kola první ligy v přímém souboji o vedoucí příčku v tabulce se Slavií 3:3 a udrželi si na čele soutěže dvoubodový náskok na pražského rivala. "Červenobílí" vedli v derby na vyprodané Letné v 54. minutě 2:0 po brankách Ivana Schranze a Václava Jurečky, domácí pak srovnali po penaltě Ladislava Krejčího mladšího a gólu Jaroslava Zeleného. V 85. minutě vrátil hostům náskok Igoh Ogbu, ale ve třetí minutě nastavení sparťané srovnali po vlastní trefě Aihama Ousoua.

Slavia, která kvůli viróze v mužstvu nastoupila bez několika opor, nedokázala navázat na říjnový domácí triumf 4:0 nad Spartou a venku v lize popáté za sebou ztratila body. Letenští sice v nejvyšší soutěži nevyhráli poprvé po devíti vítězstvích, ale soutěžní sérii bez porážky protáhli už na 17 duelů. Naposledy nebodovali v říjnu v Edenu. Oba rivalové se vedle vzájemného souboje v nadstavbové části utkají v této sezoně ještě také 3. května na finále poháru.

Zatímco Sparta nastoupila v nejsilnější sestavě, Slavii trápila rozsáhlá marodka především v záloze. Mužstvo zasáhla viróza a kvůli nemoci scházeli Ševčík, Hromada, Zafeiris, Douděra a Kačaraba, zranění pak nepustilo do hry Lingra, Davida Juráska a Ewertona. Zbylou část čtyřzápasového disciplinárního trestu si odpykal Olayinka, který se navíc také nakazil.

Do hry se naopak vrátili uzdravení střední obránci kapitán Holeš a Ogbu a "červenobílí" stejně jako domácí nastoupili v rozestavení s třemi stopery. V základní sestavě se překvapivě dostalo na zimní posilu Pecha, který v ofenzivě spolupracoval s útočníky Van Burenem a Jurečkou.

Sparta byla i vzhledem ke slávistické marodce favoritem a do derby, které se po čtyřech zápasech v Edenu vrátilo na Letnou, vstoupila náporem. Hosté se ale rychle zvedli a ve 12. minutě poprvé zahrozili. Jurečkovu střelu vyrazil brankář Kovář, jenž si pak poradil i s dorážkou v podání Pecha, asistent rozhodčí pak navíc odmával ofsajd.

Letenští si vytvořili první velkou šanci měli až ve 34. minutě. Ve vápně se dostal v nadějné pozici k míči bývalý slávistický útočník Kuchta, střela mu ale vůbec nesedla. Ve 40. minutě nečekaně udeřili Vršovičtí. Po brejku nacentroval z pravé strany Jurečka a Schranz na zadní tyči v těžké pozici v pádu umístil balon do sítě. Slovenský univerzál, který nastoupil v derby na pozici levého halfbeka, se trefil počtvrté v ligové sezoně.

Krátce po změně stran hlavičkoval po rohu těsně mimo domácí Čvančara. Jinak ale vstup do druhého dějství sparťanům nevyšel, na vlastní polovině ztratili několik balonů a v 54. minutě po špatné rozehrávce inkasovali podruhé. Po Masopustově centru se míč před střídající Matěje Juráska dostal až k Jurečkovi, který jej zblízka doklepl do sítě a k asistenci si připsal i gól.

Sparťané se ale rychle vrátili zpět do zápasu. Masopust ve vápně fauloval Haraslína a letenský kapitán Krejčí mladší, hrající 100. utkání v nejvyšší soutěži, z penalty se štěstím svou devátou brankou v ligovém ročníku snížil, i když si gólman Kolář na střelu sáhl.

Letenští ožili a vzápětí mohli srovnat, Haraslín však přečíslení dvou na jednoho zakončil pouze do hostujícího brankáře. Kolář poté v 67. minutě skvěle vytáhl Kuchtovu hlavičku, na druhé straně pak slávisté nevyužili brejk dvou na jednoho.

V 71. minutě sparťané srovnali. Sadílkův dlouhý aut prodloužil hlavou Krejčí mladší před branku, kde Čvančara ve skluzu zamířil do tyče a odražený balon poslal z několika kroků do sítě Zelený. Letenský halfbek, který působil ve Slavii, se prosadil poprvé v ligové sezoně.

Strhující průběh druhého poločasu nekončil. V 84. minutě domácí brankář Kovář fenomenálně vykopl stoprocentní šanci střídajícího Hronka na roh, ale po něm a Masopustově centru se hlavou prosadil Ogbu. Nigerijský stoper v osmém utkání v české lize poprvé skóroval.

Sparta se ale ještě jednou dokázala zvednout. Na dlouhý nákop si naběhl Höjer a jeho přihrávku z levé strany si na konci třetí minuty nastavení srazil do vlastní sítě Ousou. Švédský zadák na Letné podruhé za sebou prožil smolné derby, předloni v říjnu při předchozím duelu Slavie na Spartě dostal červenou kartu a jeho tým tehdy prohrál 0:1. Remízou 3:3 se rozešli pražští rivalové i v březnu 2018, kdy v závěru vybojoval bod vršovický tým.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 4:0 (1:0)

Branky: 40. J. Matoušek, 62. Kovařík, 74. Prekop, 90.+1 Drchal. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, L. Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Vondra - Kubista, Suchý, Karafiát. Diváci: 5279.
Bohemians 1905: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl (85. Nový), Jánoš, Jindřišek, Kovařík (79. Dostál) - Hála (68. Drchal), J. Matoušek (79. Morávek) - Prekop (79. Puškáč). Trenér: Veselý.
M. Boleslav: Šeda - Šimek (78. Donát), Suchý, Karafiát - Suchomel (70. Tomič), Mareček, Kubista (63. Skalák), Fulnek - Kušej (70. Mašek), Ladra - Škoda (78. Jawo). Trenér: Hoftych.

Pražská Bohemka dál nepřestávala udivovat nejvyšší soutěž. Po pohárovém vyřazení od Slavie a ligové remíze s Olomoucí sice trochu přibrzdila po předešlých pěti výhrách v řadě, dál se však s přehledem držela ve skupině o titul. „Zaříznout“ plánovala i Mladou Boleslav, která už tři zápasy čekala na vítězství a začal se ztenčovat její náskok na skupinu o udržení. Ten před utkáním čítal tři body.

Do první šance se dostal ve formě hrající Matoušek. Útočník Bohemians se ocitl na konci skvělé přihrávky za obranu, jeho následný střelecký pokus ale pouze trefil Jana Šedu. Klokani opět zahrozili ve 21. minutě, když se po rohu Adama Jánoše dostal k zajímavé hlavičce Antonín Křapka. Ani on však skóre nezměnil. To se povedlo až Matouškovi, který potvrdil v jaké pohodě momentálně hraje a přesnou ranou na zadní tyč zakončil ve 40. minutě bleskový protiútok domácích.

Vstup do druhého dějství zvládli lépe fotbalisté hostující Mladé Boleslavi a v 57. minutě se dostal po rohovém kopu k hlavičce David Šimek. Pětadvacetiletý střední obránce ale míč mezi tři tyče usměrnit nedokázal. Byli to ale nakonec svěřenci Jaroslava Veselého, kteří vstřelili gól a dostali se do dvoubrankového vedení. O to se po hodině hry parádní trefou do pravého horního rohu postaral Kovařík. Vítězství vršovického celku pak v 76. minutě definitivně stvrdil Erik Prekop, který se dostal k míči poté, co ho jeho spoluhráči získali na levé straně hřiště a střelou z hranice vápna nedal Šedovi šanci. Čtvrtá branka pak přišla po zaváhání Šedy. Míč za jeho záda doklepl Václav Drchal.

Bohemka pokračovala v jízdě a získala další vítězství. V příštím kole nastoupí 22. dubna v Edenu v prestižním utkání proti Slavii. Boleslav čeká ve stejný den souboj s Baníkem.

Zbrojovka Brno - FK Pardubice 2:1 (0:0)

Branky: 47. a 76. Řezníček - 90.+3 Krobot, Rozhodčí: Orel - Horák, Leška - Machálek (video). ŽK: Pikul (Pardubice). Diváci: 5025.
Brno: Berkovec - Koželuh, Štěrba, Tijani, Granečný - Hlavica, Falta (90.+3 Blecha) - Nečas (46. Hladík), Fousek (46. Ševčík), Alli (90. Rogožan) - Řezníček. Trenér: Hašek.
Pardubice: Nita - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Kostka (87. Sychra), Hlavatý, Janošek (78. Krobot), Darmovzal (56. Pikul) - Černý. Trenér: Kováč.

Východočeši dál zuby nehty bojovali o klíčové setrvání v nejvyšší soutěži. Očekávaná ztráta se Spartou v minulém kole znamenala, že Pardubice zůstaly přišpendlené na posledním místě tabulky. Naštěstí pro ně však body nezískal ani Zlín, a tak měli svěřenci Radoslava Kováče ve svých rukou další posun tabulkou vzhůru. Proti měla být brněnská Zbrojovka, jejíž šest ligových utkání bez výhry v řadě stálo místo kouče Richarda Dostálka.

Jeho nástupce mohli noví svěřenci potěšit hned v úvodu, kdy Wale Musa Alli po dobrém průniku ze strany nacentroval na Řezníčka, jenž však minul bránu. Pak už ale převzali iniciativu hosté, kteří se snažili probít k brankovému ohrožení. Ve 28. minutě si míč na prsa zpracoval Michal Hlavatý, střelu z otočky ovšem namířil vysoko. Záložník Pardubic si ještě v první půli připsal další příležitost, nicméně brankář Martin Berkovec byl připraven.

Po změně stran se projevila šťastná ruka trenéra Haška. Střídající Ševčík a Hladík se totiž ihned zapojili do nadějné akce, druhý jmenovaný pak zabojoval u rohového praporku a následně připravil šanci Řezníčkovi. Ten nekompromisní ranou pod břevno vsítil svou 18. branku v sezoně. Pardubice chtěly nedlouho poté odpovědět zajímavým signálem z rohového kopu, kdy Dominik Janošek našel na hranici šestnáctky volného Dominika Kostku, jenž ale těsně přestřelil. V 76. minutě se tak opět radovali domácí fanoušci. Šimon Falta centrem našel hlavu kanonýra Řezníčka, jenž perfektně umístěným pokusem od tyče zaznamenal svůj druhý gól v zápase. Dočkat se své trefy mohl i aktivní Ševčík, Florin Nita však vytáhl reflexivní zákrok. Po povedeném rohu Hlavatého ještě v nastaveném čase zdramatizoval utkání brankou Ladislav Krobot. V úplném závěru navíc mohlo být pro Brno ještě hůř, ale sporný penaltový verdikt nakonec rozhodčí po zhlédnutí videa odvolal.

Zbrojovce tedy i přes závěrečné drama zafungovalo kouzlo nového trenéra a získala v jarní fázi sezony svoji první výhru. V příštím kole nastoupí 23. dubna na hřišti Liberce. Pardubice čeká o den dříve domácí derby s Hradcem Králové.

FC Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 2:1 (2:0)

Branky: 32. Vašulín, 35. Kučera - 84. Čmelík. Rozhodčí: Radina - Kubr, Vyhnanovský - T. Klíma (video). ŽK: Harazim, Pudhorocký - Čmelík, J. Hora. Diváci: 690.
Hradec: Bajza - Smrž, Čech, Leibl (63. Pudhorocký) - Harazim, Rada, Kodeš, Ryneš - Kučera (86. Dvořák) - Matěj Koubek (76. Trusa), Vašulín. Trenér: Hejkal.
Č. Budějovice: Janáček - Čoudek (82. Broukal), Havel, Králik - Čmelík, J. Hora, Hellebrand, Potočný (70. Sluka) - Adediran (82. Čavoš), Hais (62. Škoda), Penner (70. Čermák). Trenér: Nikl.

Votroci trochu polevili v dobrých výkonech aktuální sezony a až otočka proti Zbrojovce z minulého týdne utnula předchozí sérii čtyř zápasů bez výhry. Vrátit se do soubojů o účast ve skupině o titul chtěli proti Českým Budějovicím, které měly zase jiné starosti. K opuštění příček znamenající boj o udržení jim totiž chyběly čtyři body, v Hradci Králové jim navíc hrozila čtvrtá soutěžní porážka v řadě.

Jako první zakončoval ve čtvrté minutě ze středu pokutového území Vašulín, střelu domácího kanonýra ale zastavil jistým zákrokem Martin Janáček. Marek Nikl nemohl být s výkony svých svěřenců v prvních 20 minutách spokojený, Dynamo se totiž na soupeřově polovině vyskytovalo jen výjimečně. Diváci v Lokotrans Aréně čekali na úvodní trefu do 32. minuty, kdy se umístěnou ranou k levé tyči hostující branky prosadil Vašulín. O pouhé tři minuty později se Východočeši radovali podruhé, když projektil Vojtěcha Smrže vyrazil Janáček pouze k nohám Jakuba Kučery. Domácí záložník nezazmatkoval a pohotovou střelou o tyč navýšil vedení. Zmar Jihočechů mohl v nastavení první půle prohloubit Koubek, rozhodčí ale branku hradeckého útočníka kvůli ofsajdovému postavení neuznal.

Po změně stran si první příležitosti vypracovali také hosté, skrytou střelu Quadriho Adedirana z 51. minuty zneškodnil pozorný Pavol Bajza. O pár desítek vteřin později se slovenský brankář vytáhl i proti projektilu Patrika Hellebranda, který vyrazil na roh. V hustém dešti byli Jihočeši i nadále aktivnější, rána Adedirana po necelé hodině hry skončila po zákroku Bajzy na břevně domácí branky. S přibývajícími minutami tlak Dynama opadl a byli to naopak Votroci, kteří hrozili útoky do nezformované hostující obrany. V 75. minutě se povedenou střelou prezentoval střídající Petr Pudhorocký, zakončení hradeckého záložníka ale zamířilo těsně nad Janáčkovu branku. V závěru přece jen zadělal na drama hostující Lukáš Čmelík, který nadýchaný centr z levé strany nasměroval hlavou přesně k pravé tyči.

Hradečtí však zbytek utkání takticky zvládli a hostům příležitosti k vyrovnání nenabídli. V příštím kole se budou chtít vytáhnout ve venkovním derby s Pardubicemi, které je na programu 22. dubna. České Budějovice přivítají o den později doma Jablonec.

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

Branky: 7. a 58. Tijani - 79. Hejda. Rozhodčí: Starý - Paták, Machač - Adámková (video). ŽK: Tijani, Šehič, Kaloč - Mosquera, Sýkora, Hejda. Diváci: 7100.
Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Pojezný, Šehič - Kaloč - Buchta (90. Lischka), Klíma (78. Fleišman), Boula (68. Kuzmanovič), Plavšič - Tijani (78. Almási). Trenér: Hapal.
Plzeň: Staněk - Holík (86. Jirka), Hejda, Jemelka, Havel (33. Kopic) - Kalvach, Bucha (86. Květ) - Sýkora, Vlkanova (46. Vydra), Mosquera - Chorý (74. Durosinmi). Trenér: Bílek.

Oba soupeři plánovali navázat na vysněné výhry v minulém kole, případný zisk tří bodů byl pro každého ale klíčový z jiného pohledu. Baníku by totiž zajistil únik ze skupiny o udržení a Plzeň by zase díky výhře zůstala ve hře o titul, jelikož v sobotním derby ztratili oba z konkurentů. Viktorka ztrácela na druhou Slavii šest bodů, na první Spartu pak rovnou osm.

Hned úvod utkání nabídl skvělou podívanou, pokus Milana Havla byl ale zablokován ostravským obráncem a Jiří Klíma z protiútoku mířil pouze do Jindřicha Staňka. Obrovskou šanci pak zahodil Adam Vlkanova, který zblízka střílel po zemi vedle. To na druhé straně se nemýlil Tijani, hlavičku Srdjana Plavšiče v sedmé minutě totiž dokázal vytěsnit Staněk pouze před sebe, kde číhal právě nigerijský střelec. Viktoriáni chtěli ihned vyrovnat, proti úniku Tomáše Chorého však skvěle zakročil Letáček a Baník přežil i následný vytrvalý tlak Západočechů. Srovnání stavu v závěru prvního poločasu pak opět odmítl ve formě chytající brankář Slezanů.

Plzeňský trenér Michal Bílek se rozhodl o pauze osvěžit ofenzivu a do utkání poslal bývalého hráče domácích Matěje Vydru. Viktoriáni se pak dostali rovnou do tří šancí, Jiří Sýkora, Bucha i Chorý si však vylámali zuby na fantastickém Letáčkovi. Jeho zákroky probudily celý tým Ostravy a hned z toho byla branka. Klíma se uvolnil na levé straně pokutového území a jeho centr do malého vápna uklidil hlavou do sítě v 58. minutě opět Tijani. Pro Baník mohlo být ještě lépe, následný gól Enea Bitriho byl ale po zásahu videorozhodčího odvolán. Plzeň se v závěru drala dopředu, v 79. minutě nakonec hlavou ukončil neprůstřelnost domácího gólmana Hejda. Na vyrovnávací branku se ale už hosté nezmohli, v nastavení totiž Vydra pouze orazítkoval tyč.

Baník tak poskočil ze skupiny o záchranu a zároveň výrazně zkomplikoval cestu Plzně za obhajobou titulu. V příštím kole nastoupí 22. dubna na hřišti Mladé Boleslavi, Viktorka se utká o den později doma se Zlínem.