Nepřecenila se trochu jarní forma Sparty? V tabulce pravdy vede Slavia, hrála víckrát venku

Nepřecenila se trochu jarní forma Sparty? V tabulce pravdy vede Slavia, hrála víckrát venku
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Média i samotní sparťané považovali sobotní remízu 3:3 ve 305. derby pražských „S“ spíš za letenskou výhru. Proč? Protože Sparta na začátku druhé půle prohrávala 0:2 a pak hlavně znovu ztrácela ještě v 94. minutě - 2:3. Ostatně i jinak spokojený trenér červenobílých Jindřich Trpišovský označil vlastní gól nešťastného slávistického stopera Ousoua za „kaňku“ na zápase, který se jinak velmi oslabenému týmu sešívaných na vyprodané Letné povedl.  A především, sparťané tím udrželi své dvoubodové vedení, a mají tak ještě větší šanci vyhrát základní část, a zahrát si i nadstavbové derby doma na Letné.

Ano, neudržet vedení 2:0 a pak 3:2, to jsou dvě slávistické prohry v nerozhodném derby. I když před výkopem (a také v době, kdy Sparta rychle vyrovnala z 0:2 na 2:2) by Trpišovský a spol. za daného stavu podle všeho takovou sobotní plichtu brali. Absence Ševčíka, Lingra, D. Juráska, Douděry, Olayinky, Zafeirise, Hromady, Ewertona a Kačaraby byly i pro jinak nabitou červenobílou lavičku nenahraditelné. Mezi náhradníky se tak na Letné ocitli i patnáctiletý záložník Marek Naskos a šestnáctiletý stoper Mikuláš Konečný...  Sedm z devíti jmenovaných by podle všeho bylo v základní sestavě.

Nepřecenili jsme trochu tu jarní formu Sparty?

Potom se logicky nabízí otázka – nepřecenili jsme předtím v médiích – včetně autora tohoto komentáře – jarní formu Sparty?  V kompletní sestavě uhrála doma s velmi kombinovanou Slavií jen remízu – a se štěstím (v případě vlastního Ousouva gólu i předtím šťastně proměněné penalty Krejčího, jehož střelu měl slávistický brankář Kolář na ruce).

To je jako, kdyby Spartě v sobotu scházelo sedm opor, tedy třeba Krejčí, Kuchta, Čvančara, Zelený, Sadílek, Haraslín a Vitík.

Z tohoto pohledu je sparťanská remíza prohrou, Letenští dobře vědí, že při lazaretu v Edenu nevyužili jedinečnou možnost zvýšit svůj náskok před Slavií na pět bodů a tím zařídit, aby slávisté již neměli situaci ve svých rukou a museli by čekat minimálně na jedno sparťanské zaváhání s jiným soupeřem.

V tabulce pravdy vede Slavia, hrála víckrát venku

Takhle slávistům stačí, pokud budou v dalších sedmi utkáních dělat stejně bodů jako Sparta, vyhrát nadstavbové derby, k němuž patrně nastoupí v již mnohem silnější sestavě... A pokud jde o tzv. tabulku pravdy, v nichž se zohledňují zápasy hrané doma a venku, v té Slavia tři kola před koncem základní části Spartu už předstihla, protože v ní má nyní  plus 20 bodů, zatímco Letenští jen 19. Sparťané totiž hrají ještě dvakrát venku – na Slovácku a v Liberci (a mezi tím doma s Plzní), zatímco slávisté jedou ven jen jednou  - mezi domácími zápasy s Bohemians a Hradcem Králové do Ostravy.

Pokud budou mít Sparta a Slavia na konci základní části stejně bodů, budou na tom líp díky lepší vzájemné bilanci (4:0 a 3:3) červenobílí a nadstavbové derby se ve 2. kole nadstavby uskuteční v Edenu.

Ano, na Slovácku, v Liberci i doma s Plzní to bude mít Sparta nepochybně hodně těžké. Ovšem to bude mít Slavia v obživlé Ostravě také. Ostatně v neděli večer tam prohrála Plzeň 1:2, a přišla tak asi definitivně o reálnou šanci na obhajobu titulu (na Spartu ztrácí již osm a na Slavii šest bodů).

Krom toho nyní v neděli večer od 19 hodin čekají slávisty v Edenu urputní Bohemians. Ti teď koncertovali v Ďolíčku proti Mladé Boleslavi (4:0), jsou čtvrtí tři body před Slováckem, pět bodů před Olomoucí a osm bodů před Hradcem Králové, takže skupina o titul je už asi nemine. A hlavně, nedávno „Klokani“ ještě v 96. minutě nastavení v pohárovém semifinále v Edenu vedli 2:1 – padli ve stoje až v prodloužení (2:3).

Bylo to fajn derby, ale brzděme s tou slávou

Jinak všude slyším chválu na to, jak to sobotní letenské derby bylo krásnou oslavou fotbalu.  Bylo to fajn, ne, že ne, ale brzděme s tou slávou. Týká se totiž jen druhého poločasu.

V první půli se hrály spíš Trpišovského šachy, na něž Priske moc nedokázal aktivně odpovídat. Takže nebyla na obou stranách – kromě slávistického gólu do šatny - oficiálně zaznamenána jediná střela na bránu. Protože při Pechově ráně z vyložené šance, kterou bravurně zlikvidoval letenský brankář Matěj Kovář, viděl asistent Hájek ofsajd. Ten ale nebyl, tudíž by při zkoumání VARem případná branka platila. 

Takže to ani s tím supervýkonem sudích rovněž není stoprocentní. I když hlavní Dalibor Černý penaltu za Masopustův faul na Haraslína za stavu 0:2 nařídil správně, a to, že pak Sörensonovo strčení do Jurečky na druhé straně jako penaltové neviděl, si také obhájí, protože slávistický inženýr  tomu dost procent přidal. I když, jak říkali i komentátoři na O2 TV Sport, dánský obránce ve sparťanských službách v té chvíli obavy jistě pociťoval.

Pak tu byli i tradičně policejně zadržení chuligáni. Rasistické „Jude Slavie“, na něž tolik vychvalovaný Černý moc nereagoval, a hloupé „Smrt Spartě“ na straně druhé. Ale pravda, bývalo hůř a až na nějaké drobné strkanice se i hráči chovali k sobě ohleduplně a gentlemansky. Jen, aby jim to vydrželo do květnového ligového i pohárového finále. 

Těšme se na velké pražské květnové povstání!

V každém případě obě „S“ ukázala velkou morální odolnost. Sparta za stavu 0:2 a 2:3, Slavia už před zápasem, kdy ji hlavně kvůli hromadné viróze chybělo hned sedm opor, a pak ještě za stavu 2:2.

Můžeme se těšit na velké pražské květnové povstání!