Review: Manchester City - Leeds. V barvách Citizens úřadovala přesná pravačka Gündogana

Fotbalisté Leedsu nedokázali pod vedením nového trenéra Sama Allardyceho překvapit Manchester City, se kterým ve 35. kole Premier League padli na jeho půdě 1:2. Silná slova kouče přezdívaného Big Sam o tom, že Pep Guardiola nedisponuje ničím, co by sám neznal, dostala výrazné trhliny už v úvodní půlhodině. Během ní se totiž hned dvakrát prosadil Ilkay Gündogan. The Whites tak prozatím další rošáda na trenérské pozici nepomohla a stále zůstávají velmi blízko sestupu. Citizens naopak navýšili svůj náskok v čele soutěže na čtyři body.

Manchester City - Leeds 2:1

Branky: 19. a 27. Gündogan - 85. Rodrigo

Zatímco klub z modré části Manchesteru opanoval v minulém kole už devátý ligový duel v řadě a kráčel za titulem, Leeds měl po vysoké porážce z Bournemouthu zcela jiné starosti. Úkolem vyvést Pávy z krize, která čítala již pět ligových klání po sobě bez výhry, byl nově pověřen Allardyce. Vedení klubu nejspíš uchvátilo počínání Roye Hodgsona na lavičce Crystal Palace a angažováním 68letého trenérského matadora se snažilo vybojovat setrvání mezi anglickou elitou.

Podle očekávání to byli domácí, kteří od startu duelu tlačili na defenzivu Leedsu. Úvodní šance měli po čtvrthodině hry Julián Álvarez a Erling Haaland. První jmenovaný z penaltového puntíku přestřelil bránu, norského kanonýra poté skvělým zákrokem vychytal Joel Robles. Citizens se však v 19. minutě přece jen dočkali úvodního gólu. Riyad Mahrez našel na hranici velkého vápna Gündogana, jenž placírkou k pravé tyči poslal svůj tým do vedení. Stejná dvojice si téměř totožnou situaci zopakovala o osm minut později, kdy opět německý středopolař krásnou technickou střelou zamířil přesně k levé tyči.

Ve druhém dějství si chtěl na své konto připsat další branku Haaland, štěstí mu však tentokrát příliš nepřálo, jelikož v 62. minutě trefil střelou z otočky pravou tyč. Citizens měli i po změně stran obrovskou převahu v držení míče, de facto si hlídali příznivý výsledek a do velkých gólových šancí se nehrnuli. Leeds jim tuto práci usnadňoval, protože byl zalezlý v hlubokém defenzivním bloku, ze kterého nakonec ještě vzešel pokutový kop. K penaltě se postavil Gündogan, jenž mohl završit hattrick, tentokrát ovšem napálil pouze pravou tyč. Ve fotbalové terminologii často platí pravidlo nedáš, dostaneš. A to se potvrdilo i tentokrát, jelikož hned vzápětí zdramatizoval závěr zápasu Rodrigo, který využil nepozornosti Manuela Akanjiho a dostal míč do hostující sítě.

Manchester City však i přesto překvapení nedopustil a opět neztratil ani bod. V příštím kole se 14. května představí na hřišti Evertonu, Leeds o den dříve přivítá Newcastle.