Review: Everton - Manchester City. Gündogan na konci své štace u Citizens začal pálit ostrými

Manchester City se ve 36. kole Premier League skvěle naladil na semifinálovou odvetu Ligy mistrů, když porazil Everton 3:0. Ve všech brankách měl prsty Ilkay Gündogan, přičemž dvě z nich sám vstřelil. Polovinu ze svých letošních ligových gólů tak německý záložník, jenž po konci sezony s největší pravděpodobností opustí klub, vstřelil v posledních dvou utkáních. Citizens tedy i bez některých odpočívajících opor v čele s Kevinem De Bruynem prodloužili ligovou sérii vítězství na 11 klání v řadě a zůstali se čtyřbodovým náskokem na prvním místě tabulky.

Everton - Manchester City 0:3

Branky: 37. a 51. Gündogan, 39. Haaland

Everton měl za sebou fantastický zápas s Brightonem, nad kterým zvítězil vysoko 5:1. Pro Toffees to byla kriticky důležitá výhra, jelikož se alespoň prozatím vysoukali ze sestupové propasti. K ní měli ale stále velmi blízko. Zároveň je nečekal vůbec jednoduchý úkol, jelikož se postavili do cesty Citizens. Ti odehráli dobré semifinálové utkání Ligy mistrů proti Realu Madrid, se kterým remizovali, a odvezli si tak dobrý výsledek do odvety. Museli ale bodovat i v lize, jelikož byli s Arsenalem pořád v těsném boji o titul.

Citizens podle očekávání od prvních minut dominovali v držení míče. Po půlhodině hry měli hosté až v 75 % míč na svých kopačkách, ke střele na bránu se ovšem stejně jako jejich soupeř nedostali. To se změnilo ve 36. minutě, kdy Riyad Mahrez našel přesným centrem ve vápně Gündogana, jenž si  zpracoval balon stehnem a šikovným způsobem zády k bráně překonal Jordana Pickforda. Trvalo to pouhé dvě minuty a ke slovu se dostal také Haaland, který se díky neuvěřitelnému výskoku vyšplhal k letícímu míči a hlavičkou jej poslal do domácí sítě.

Manchester měl výborný vstup i do druhého dějství. V 51. minutě pohřbil veškeré naděje domácích na body Gündogan, který se postavil k přímému kopu a nádherným obstřelem do levé šibenice zvýšil na 3:0. Hosté po třetím vstřeleném gólu kontrolovali hru a nepouštěli soupeře do vážnějších šancí, čímž zároveň šetřili síly na těžké středeční utkání s Realem Madrid. Everton se do většího tlaku nedostal, a závěr střetnutí tak ani čestným gólem nezdramatizoval.

Toffees tedy lídra soutěže nepřekvapili a v boji o záchranu ztratili důležité body. Následující ligový duel sehrají 20. května, kdy se střetnou s Wolves. Citizens svedou o den později bitvu s Chelsea.