Vinícius Júnior šije do LaLigy: Kdysi soutěž patřila Ronaldinhovi, Ronaldovi, Cristianovi a Messimu, dnes rasismu

Vinícius Júnior šije do LaLigy: Kdysi soutěž patřila Ronaldinhovi, Ronaldovi, Cristianovi a Messimu, dnes rasismu

Forvard Realu Madrid Vinícius Júnior označil španělskou ligu i celou zemi za rasistickou. Uvedl to na twitteru po nedělním zápase ve Valencii, ve kterém se podle svých slov opět stal terčem rasistických urážek. Dvaadvacetiletému Brazilci vyjádřili podporu předseda FIFA Gianni Infantino nebo hvězda Paris St. Germain Kylian Mbappé.

"Nebylo to poprvé, podruhé ani potřetí. Rasismus je v La Lize zcela běžný. Vedení soutěže to považuje za normální, fotbalový svaz to považuje za normální a naši soupeři to ještě podporují. Soutěž, která kdysi patřila Ronaldinhovi, Ronaldovi, Cristianovi a Messimu, dnes patří rasismu," uvedl Vinícius Júnior.

"Španělsko je krásná země, která mě přijala a kterou miluji. Je mi to líto kvůli lidem, ale v Brazílii je Španělsko nyní považované za rasistickou zemi. A nic s tím nedělá," podotkl brazilský reprezentant.

Vinícius Júnior reagoval na události v utkání ve Valencii, které jeho tým prohrál 0:1. Duel byl kvůli pokřikům domácích příznivců ve druhém poločase na několik minut přerušen a v závěru vypjatého zápasu se dokonce strhla na hřišti mezi oběma týmy hromadná potyčka. Po ní byl Vinícius Júnior vyloučen. Po zápase se ofenzivní hvězdy "Bílého baletu" zastal kouč Carlo Ancelotti i jeho spoluhráči. Na sociálních sítích se ozvali také Infantino s Mbappém.

"Nejsi v tom sám. Stojíme při tobě, máš naši plnou podporu," napsal na instagramu Mbappé, jenž byl podle agentury Reuters sám terčem urážek na sociálních sítích po porážce Francie ve finále mistrovství světa s Argentinou. "Rasismus nemá ve fotbale ani ve společnosti místo. FIFA stojí za každým hráčem, který se ocitne v takové situaci," uvedl Infantino.

La Liga bude incidenty ze stadionu Mestalla vyšetřovat, stejně jako policie. Šéf španělské ligy Javier Tebas se ale proti slovům Viníciuse Júniora ohradil.

"Je velmi nespravedlivé napsat, že Španělsko a fotbalová liga jsou rasistické. Snažili jsme se vám osobně vysvětlit, co může La Liga podniknout v boji proti rasismu. Bohužel jste se neobjevil ani na jedné ze dvou schůzek, které jste sám navrhl," uvedl Tebas v odpovědi na Viníciusův příspěvek na twitteru. "Všech devět případů rasismu v této sezoně jsme předali příslušným orgánům. Než začnete psát, že La Liga nic nedělá, měl byste se lépe informovat," dodal funkcionář. Brazilec jeho slova v další reakci odmítl.

Vinícius Júnior se stal obětí rasismu už poněkolikáté. Na konci ledna před čtvrtfinále Španělského poháru proti Atléticu se na mostě u tréninkového centra Realu objevila pověšená figurína oblečená v dresu brazilské hvězdy. Fanoušci Atlética na Viníciuse Júniora hanlivě pokřikovali v zářijovém ligovém derby a nenávistné útoky provázely i prosincový duel na hřišti Valladolidu. V únoru ho fanoušci Mallorky nazvali opicí. Real opakovaně vybízí vedení La Ligy, aby situaci řešilo.

Brazilec je často terčem provokací i na hřišti. Soupeři mu vyčítají oslavné tanečky po vstřelení gólu a nedostatek respektu. Vinícius Júnior je jasně nejfaulovanější hráč soutěže, mnohdy je ale kritizován kvůli ochotným pádům při drobném kontaktu s protihráčem.

Pátý titul v Premier League ze šesti sezon, o tom se mi ani nezdálo, přiznal Guardiola. Rozplýval se i Haaland...