Kouba o vedení Kováře a spol.: Je to krásná práce, jde o hotové brankáře a dospělé chlapy, kteří vědí, o čem život je

Kouba o vedení Kováře a spol.: Je to krásná práce, jde o hotové brankáře a dospělé chlapy, kteří vědí, o čem život je
OBSAHUJE VIDEO

Člen realizačního týmu české jednadvacítky Petr Kouba se zdá být specialistou na stříbra. Získal ho jak jako hráč na Euru 1996, tak jako trenér brankářů na mistrovství světa dvacetiletých i kontinentálním šampionátu devatenáctek.

Bral by ho i na nadcházejícím turnaji U21 v Gruzii a Rumunsku? "Už by to možná chtělo jiný kov, jinou barvu. Ale beru to tak, že zisk jakékoliv medaile na vrcholném turnaji pro Česko znamená velký úspěch. Stříbro není špatné, ale zlato je zlato," pronesl v interview pro server repre.fotbal.cz čtyřiapadesátiletý odborník.

Na blížící se akci už je pořádně natěšen. "Je to vrchol snažení pro každého hráče, protože dostat se na závěrečný šampionát je nejvíc a platí to pro každou reprezentační kategorii. A je to stejné i pro nás trenéry. Pořád tam zůstává vidina dalšího úspěchu, hezkého umístění, nebo získané medaile. Prostě něčeho, na co se pak vzpomíná, co se počítá a na co pamatuje také historie," vyčíslil.

Jak vnímá stávající brankářský tým v jednadvacítce? "V širším kádru je víc brankářů, s nimiž pracujeme. Máme samozřejmě představu, kdo by měl na mistrovství odjet. Celá ta širší skupina gólmanů v tomto ročníku je velmi silná a mám radost, že s nimi můžu pracovat. Je to krásná práce, jde o hotové brankáře. V reprezentaci si spíš hrajete s přípravou na samotné zápasy, na konkrétního soupeře. Kluky není třeba učit nic jiného. A ti, kteří v jednadvacítce dostali příležitost, to potvrzovali i v samotných zápasech," ozřejmil blízký spolupracovník hlavního trenéra "Lvíčat" Jana Suchopárka.

Jedničkou se zdá být současný sparťan Matěj Kovář, který ale pořád patří Manchesteru United. "Matěj před minulou sezonou řešil dvě věci: obecně vlastní kariérní vývoj a co mu v tomto směru pomůže… A co pro něj bude nejlepší i směrem k reprezentační jednadvacítce. Všechno jde ruku v ruce a je dobře, že získal angažmá v předním klubu, který hrál titul a co týden chytá těžké zápasy. Taková zkušenost mu rozhodně pomůže. Jsem naprosto přesvědčen, že v jeho případě může jít o zásadní sezonu," řekl čtyřnásobný ligový vítěz se Spartou.

Jak moc se změnila domácí brankářská škola oproti éře, kterou ještě sám hráčsky zažil? "Zásadní kritéria se nemění. Spíš jde o to, že v dnešní době se pro brankáře otevírají jiné možnosti. A řeší tedy, zda se v kariéře vydat českou cestou a prosadit se v domácích klubech, nebo přijmout zahraniční nabídku. Ve věku 16, 17 let se hodně brankářů vydalo ven, ale není to anomálie, pokud s nabídkou přijdou Manchester United, Liverpool či Salzburg. Kluci výzvy přijímají dřív, než bylo zvykem. Změna spočívá v tom, že se teď většinou prosazují, dostávají šanci oproti dřívějšku. V top klubech poznávají tvrdou školu, čelí konkurenci. A potěšitelné je, že to zvládají. Pomáhá jim také zázemí. Dnes mi přijdou vyspělejší i mentálně. Jsou z nich dospělí chlapi, kteří vědí, o čem život je," informoval kouč, jenž si ve své době vyzkoušel i štace ve Španělsku a Německu.

Co by se v trenérském štábu letos považovalo za úspěch? "Tvrdím, že pro český fotbal je úspěchem účast v jakékoliv kategorii na závěrečném turnaji. Každý další postup na šampionátu by pochopitelně znamenal další. Musíme se střízlivýma očima podívat i na kvalitu našich soupeřů už v základní skupině. Ale zároveň do toho půjdeme s tím, že naši kůži nechceme prodat lacino. Máme silné protivníky, ale v minulosti se stalo už několikrát, že se i z těžkých skupin postoupilo dál a třeba se přivezla i medaile," nepouštěl se do žádných konkrétních predikcí Kouba.

Jsem přesvědčen, že po letní přestávce bude Staněk opět skvělý, zastává se plzeňské jedničky Bičík