Těžké časy kouče Haška. Přišel o iluze i renomé, Zbrojovka zas o ligu. Měl by v Brně dostat druhou šanci?

Těžké časy kouče Haška. Přišel o iluze i renomé, Zbrojovka zas o ligu. Měl by v Brně dostat druhou šanci?
GLOSA

Přišel, viděl, sestoupil. A s ním i celé Brno. Angažmá Martina Haška na jihu Moravy dopadlo fiaskem. Tak zoufale se snažil zlepšit herní stránku, že mu možná uteklo, že kvůli tomu do Zbrojovky nepřišel. Minimálně nešlo o jeho prvotní úkol. Tím bylo zachránit se v lize, což nesplnil. Už to schytal ze všech stran, většinou právem. Jak se ale říká, ryba smrdí od hlavy. A ta nepatřila jemu.

Řeč je samozřejmě o Václavu Bartoňkovi. O šedovlasém sedmdesátníkovi s vzezřením čaroděje. Teď jde o to, jestli dobrého či zlého. Když se zeptáte fanoušků Zbrojovky, budou mít hned jasno. Neoblíbeného bosse vyzývají k odchodu, přitom kdysi klub zachránil. Odvrátil insolvenci. Zasypal dluhové příkopy, které vytvořili předchozí majitelé. Bratři Roman a Stanislav Prosovi.

Ze své kapsy vytáhl bezmála 50 milionů korun, reálně utopil v klubu ještě mnohem víc. Proč se mu tedy z tribun dostává jen kritika? Protože na to dobré se už dávno zapomnělo. Logicky, když ho za poslední dobu bylo tak málo. A jde to právě za Bartoňkem. Šéfem, co řídí všechno a nic.

Jedním z jeho (mnoha) špatných rozhodnutí byla i sázka na Haška. Trenérského básníka, jenž mluví podobnou řečí jako on. Rád hledá ve fotbale vyšší smysl. Detailně ho rozebírá, plamenně diskutuje. Snaží se neustále něco vymýšlet.

Jenže to není trenér záchranář. Nikdy jím nebyl. Zbrojovku našel ve zbídačeném stavu a poměrně krátká doba mu nestačila na to, aby ji probudil. Když odešla forma Jakubu Řezníčkovi, paradoxně toho na něj naložil ještě víc. Přidusil Michala Ševčíka. Byť tady je třeba říct, že ten mu vážně nepomohl. A důvody ví jen on sám. Teď každopádně zmizí asi do Sparty, ale co ti ostatní?

Jisté je, že Bartoněk klub za korunu prodávat nebude. Chce alespoň část toho, co do něj vložil. Jen jaksi není aktuálně nikdo, kdo by mu to dal. Tudíž bude nejspíš pokračovat, to Haškovi smlouva skončila.

Znamená to po tom všem, že ve Zbrojovce dotrénoval? Ne nutně. Pořád je to kvalitní kouč, který toho může ještě hodně dokázat. Mužstvo poznal, nachystal by mu adekvátní letní přípravu. Měl by čas a prostor, jenž mu na jaře tak scházel. Byť se to zdá jako nereálné, mohlo by to fungovat. Ostatně i proto, že bude extrémně hladový. Víc než jakýkoliv jiný trenér, který by to po něm převzal.

Navíc je tu ještě jedna věc. Obyčejná chlapská ješitnost. A i Bartoněk by jistě chtěl všem ukázat, že v muži na střídačce chyba prostě nebyla…