Peníze automaticky neznamenají úspěch. Své o tom ví v Brentfordu i v Chelsea

Peníze automaticky neznamenají úspěch. Své o tom ví v Brentfordu i v Chelsea
KOMENTÁŘ

Navzdory dvěma nejmenším rozpočtům v lize zažily Brentford a Brighton v právě skončeném ročníku Premier League úspěšnou sezonu. Naopak Chelsea s největším mzdovým účtem v lize nedosáhla ani na účast v Evropě. Četné studie zjistily statisticky významnou souvislost mezi tím, kolik peněz sportovní týmy vynakládají na mzdy, a tím, jak dobře si vedou. Recept na úspěch by se tedy mohl zdát jednoduchý: utratit více peněz za platy. Neplatí to ale vždy a absolutně.

Vždy se najdou týmy, které překvapí a výše zmíněné pravidlo poruší. Jak v pozitivním smyslu, tak v tom negativním. A bylo tomu tak i v letošní sezóně Premier League. V tom pozitivním vynikají zejména dva týmy, které zároveň zaplatily zdaleka nejméně peněz za dosažený bod. Do jisté míry hegemonem v této metrice je Brentford. Už loni tehdy jako nováček skončil na 13. místě, což byla pozice v tabulce o sedm příček vyšší, než jaký byl skutečný mzdový rozpočet. Letos Bees tento výsledek ještě překonali, protože s devátým místem skončili Thomas Frank a spol. o celých 11 míst lépe, než by odpovídalo financím. Silnou konkurenci podle Capology měli Londýňané v Brightonu. Ten v posledních sezónách dokázal snížil svůj rozpočet na mzdy, a to z 52,7 milionu liber v sezóně 2020/21 na pouhých 41,8 milionu liber vydaných na mzdy v letošní sezóně, a s druhým nejnižším budgetem v lize skončil dokonce šestý. Což mimo jiné znamená vstupenku do evropských pohárů.

Další zajímavý výsledek pak zaznamenal Newcastle, který byť za sebou má naditou kapsu saudskoarabských majitelů, funguje stále jen s devátým největším rozpočtem v lize a i s tímto dokázal Eddie Howe nasbírat úctyhodných 71 bodů a přivést Newcastle do nejlepší evropské klubové soutěže, Ligy mistrů. Statisticky řečeno za každý bod, který Howe pro Straky získal, zaplatili na mzdách jen 1,13 milionu liber.

Na opačném konci žebříčku se nachází několik sestupujících klubů a klub z anglického hlavního města. Zatímco od Leedsu United, který má čtvrtý nejmenší mzdový rozpočet v lize, se dalo očekávat, že bude bojovat o přežití, sestup Leicesteru City a Southamptonu byl z finančního hlediska překvapivý. Southampton skončil na dně ligy se 14. největším mzdovým rozpočtem, zatímco Leicester City obrovsky zklamal a skončil na 18. místě s 11. největším mzdovým rozpočtem v lize. Pouhých sedm let po divokém mistrovském tažení klubu. Oba celky musely za každý bod, který na své cestě nasbíraly, zaplatit více než 2,3 milionu liber. 

Nejhorší sezónu nicméně v přepočtu vynaložených peněz na získané body zažila Chelsea. Od června 2022, kdy londýnský klub převzal Todd Boehly, se utratilo ohromující množství peněz, což vyústilo v největší mzdový rozpočet v lize, který ročně činil neuvěřitelných 215,6 milionu liber. Přesto klub skončil v tabulce na 12. místě, ani zdaleka se nepřiblížil evropským příčkám, a navíc měl za sebou několik manažerských vyhazovů, počínaje nástupcem Thomasem Tuchelem. S pouhými 44 body v sezoně musel Boehly za každý bod utratit na mzdách šílených 4,85 milionu liber a Američan bude v příští sezoně vzhledem k rozpočtu na mzdy nepochybně očekávat mnohem lepší výkony na hřišti. Pochettino se tak opravdu odráží ode dna.