Všichni jsme tu rádi, ulevil si Šmarda po setrvání ve F:NL. Vyhazov ze Žižkova byl nepříjemný

Všichni jsme tu rádi, ulevil si Šmarda po setrvání ve F:NL. Vyhazov ze Žižkova byl nepříjemný
ROZHOVOR

Zatímco na podzim Žižkov pod jeho vedením válcoval jednoho soupeře za druhým, na jaře už u pražského týmu nebyl. Michal Šmarda byl nečekaně odejit. Bez práce ale nebyl dlouho, přijal nabídku Prostějova. Ten dokázal ze svízelné situace dostat a udržel ve městě druhou ligu. O všem hovořil pro eFotbal.cz.

Když František Straka zachránil Trenčín, hlásil, že mise je splněna. Tipuji, že máte úplně stejný postoj.

"Prostějov se nacházel v nějaké situaci, oslovilo mě vedení. Nabídku jsem přijal – s jasným cílem, a sice zachránit soutěž. To se splnilo a jsme za to všichni rádi. Hlavní dík patří hráčům a lidem ve vedení i realizačnímu týmu. Samozřejmě i fanouškům."

Po trochu nečekaném vyhazovu na Žižkově jste na práci zas tak dlouho nečekal. Potěšilo vás, že nabídka přišla od klubu, který znáte?

"V první řadě jsem nečekal, že by se Prostějov ozval. O to víc mě to potěšilo. Samozřejmě jsem rád, protože trénování mě baví, je to práce, která mě naplňuje. Mužstev není moc, trenérů je spousty. Byl jsem za to rád a po krátkém rozhovoru s vedením jsem nabídku přijal."

Z Žižkova jste na podzim udělali mašinu na body. Dává vám rozhodnutí vedení s odstupem času smysl, nebo stále ne? Měli nějaký konkrétní důvod?

"Ne ne, ani se po tom nepídím. Vedení Žižkova se nějak rozhodlo, já se po tom nechci pídit. Bylo to nepříjemné. Od některých lidí jsem takový způsob jednání nečekal, ale už je to historie, nechci se k tomu vracet. Už je to za mnou."

Mimochodem, ozval se před Prostějovem ještě někdo jiný?

"Neozval se nikdo. Byl tam jen jeden kontakt, byla to divize. Z profifotbalu nikdo."

Během několika sezon jste byl na Slovácku i Spartě, ale také ve třetí lize a teď ve druhé. Jaké zkušenosti z prvoligových angažmá přenášíte do nižších soutěží?

"Fotbal je hra. Ať už je to na jakékoliv úrovni, je to hra. Nejdůležitější principy platí na všech úrovních. Co se týče skladby týmu, fungování týmu, jeho pracovitostí. Pak jsou samozřejmě další aspekty jako kvalita, jakým způsobem hrát. Nicméně na všech úrovních je důležité nadšení, vůle, touha, pracovitost, hladovost. Platí to všude. "

Příbrami je mi líto, říká po konci kariéry Klesa. Vyhazov Trousila nechápal nikdo

Po vašem příchodu jste na domácím hřišti vyhráli všechny zápasy. Navíc proti silnému Vyškovu či Líšni. To není náhoda, souhlasíte?

"Přišel jsem v pondělí a hned ve středu nás čekal Vyškov. Já jsem klukům v kabině řekl, že máme osm zápasů a v každém si tvoříme pozici pro další kola. Bylo velice důležité, že jsme to první utkání zvládli. Byla to výhra po delší době, trochu jsme se uklidnili. Pro záchranu bylo důležité, že jsme ty domácí zápasy zvládali. Čekal jsem trošku víc z venkovních zápasů, ale narazili jsme na silné soupeře. Jsem rád, že po venkovním nezdaru jsme dobře zareagovali a domácí zápasy jsme zvládali."

Jakmile jste tým převzal, vyhráli jste čtyři zápasy, třikrát prohráli a jednou remizovali. Přitom v předchozích zápasech zaznamenal Prostějov čtyři prohry v pěti zápasech. Co jste dodal týmu? Co mu chybělo?

"Když jsem se podíval na počet obdržených branek, tak byl Prostějov jednoznačně nejhorší. Museli jsme na tom zapracovat a odrazit se od dobré obrany. Taky jsme věřili tomu, že to dokážeme uhrát, počkat si na šanci a tu proměnit. Domácí zápasy jsme tímto stylem zvládali. Obranná činnost se doma zlepšila, díky tomu jsme bodovali."

Klíčové role sehráli bývalí ligoví fotbalisté, třeba Bartolomeu či Schaffartzik. Jejich přítomnost je pro vás asi neocenitelná.

"Starší hráči jsou většinou takovou tou prodlouženou rukou trenéra. Jsou důležití i v kabině. Tihle kluci to splňovali. Taky bych rád zmínil brankáře Vejmolu, který byl klíčovým hráčem. Svými výkony nás často podržel a držel nás ve hře. Plus Jan Koudelka je nadstandardní hráč do ofenzivy. Byli to lídři, splnili svou roli. Když jsme třeba dostali 0:5 v Karviné, tak se podíleli na tom, že další zápas jsme hned zvládli."

Když jsme u ligy, vidíte u sebe v týmu někoho, kdo by mohl být pro ligové týmy přínosem?

"Z těch starších hráčů si myslím, že by někteří za určitých okolností mohli být přínosem. Pak je tam řada mladších hráčů, kteří, když na sobě budou pracovat a budou mít vůli, tak si myslím, že se do ligy můžou posunout. "

Mate vytipované posty, kde posílit? Jaké pohyby v kádru očekáváte?

"Když jsem byl v Prostějově už před rokem a půl, tak jsme se o tomhle bavili. Máme ambiciózního šéfa, chce se pohybovat v úplně jiných patrech tabulky. Na toto téma jsme už hovořili. Řekli jsme si, že ten tým potřebuje jednoznačně posílit, na čemž se už pracuje."

Sezona sice teprve skončila, ale ve fotbale práce nekončí téměř nikdy. Máte představu, s jakými cíli jdete do dalšího ročníku?

"Jednoduchá fráze, ale vyhrát každý zápas. Zlepšovat herní projev a ve všem se posouvat. Teď to bylo takové složitější. Někteří hráči byli zranění nebo po zranění, takže na tom nebyli moc dobře kondičně. Ale v tabulce se chceme pohybovat někde jinde."

Trenér Líšně Valachovič: Řeči o lize uráží všechny v klubu. Máme nejlepšího gólmana