Ševci v generálce otáčeli proti Líšni, Teplice rozdrtily Varnsdorf

Fotbalistům Českých Budějovic a Pardubic hrubě nevyšla generálka na novou sezonu. Dynamo v Rakousku prohrálo s maďarskou Újpestí vysoko 1:4, Východočeši doma podlehli Košicím 0:2. Poslední přípravný zápas před startem ligového ročníku nezvládla ani Karviná, nováček nejvyšší soutěže nestačil na Podbeskidzie Bielsko-Biala (2:3). Naopak Bohemians Praha 1905 rozdrtili Jihlavu 6:0 a zvítězily i Hradec Králové, Jablonec, Olomouc, Slovácko, Teplice a Zlín. Ostrava remizovala bez branek s Žilinou.

Českobudějovičtí proti Újpesti od začátku tahali za kratší konec a od osmého týmu uplynulé sezony maďarské ligy čtyřikrát inkasovali. Dynamo v letní přípravě zvítězilo jen na úvod nad Juniorem Strakonice a v dalších pěti utkáních s těžkými soupeři čtyřikrát prohrálo a jednou remizovalo.

"Budu kritický k hráčům, protože se mi vůbec nelíbí, jak laciné góly dostáváme. Góly soupeři sami nabídneme. Jestli tohle uděláme v lize, nemáme šanci vyhrát. Bojácnost, malé sebevědomí. Uděláme první chybu a sesype se půlka mančaftu. To je špatně," zlobil se na klubovém webu asistent trenéra Jihočechů Tomáš Zápotočný.

Rozpačitou přípravu podtrhli závěrečnou porážkou také Pardubičtí. Východočeši proti Košicím v úvodu neproměnili penaltu a pak proti nováčkovi slovenské ligy inkasovali od bývalých karvinských hráčů Qoseho a Faška. Pardubičtí v přípravě třikrát prohráli a jen jednou zvítězili.

Jediný nováček české nejvyšší soutěže Karviná doma podlehla druholigovému polskému celku Podbeskidzie Bielsko-Biala 2:3. "Soupeř nás maximálně vytrestal v produktivitě, výsledek je zklamání. V prvních pěti minutách jsme měli dvě gólovky, poločasový stav měl být opačný. Máme týden a víme, na čem pracovat. Musíte se zaměřit na obrannou hru celého týmu," řekl karvinský trenér Tomáš Hejdušek.

Bohemians 1905, kteří se chystají na premiérovou účast v kvalifikaci evropských pohárů od rozdělení federace, doma rozdrtili druholigovou Jihlavu. "Klokani" rozdělili góly rovnoměrně do obou poločasů, prosadilo se šest různých střelců.

Slovácko dokonale využilo toho, že Salcburk dnes odehrál dva zápasy a většinu opor nasadil dopoledne proti Hamburku. Tým z Uherského Hradiště měl proti mladíkům rakouského mistra bleskový start a v osmé minutě vedl po trefách Sinjavského s Petrželou už 2:0. Třetí gól přidal po poločase střídající Juroška. Slovácko zvítězilo po dvou porážkách.

Ostrava naopak nevyužila slabší tým Žiliny, která šetřila hráče základní sestavy na odvetu Evropské konferenční ligy, a se slovenským soupeřem jen remizovala bez branek.

Zlín v generálce porazil druholigovou Líšeň 4:2, přestože prohrával 0:2. Obrat završil dvěma brankami střídající Tkáč. První gól v dresu "Ševců" si připsal navrátilec do české ligy krajní obránce Čelůstka. Zlínští zvládli přípravu bez porážky, v pěti zápasech zaznamenali tři vítězství a dvě remízy.

Tepličtí dokonce vyhráli v létě všechny čtyři zápasy a navázali na povedený konec minulé ligové sezony. Proti druholigovému Varnsdorfu jednoznačně dominovali a ve 23. minutě vedli 2:0 po brankách obou útočníků Fily s Gningem. Po změně stran skórovali ještě Urbanec a střídající Vachoušek.

Stoprocentní bilanci v přípravě má také Olomouc. Sigma udolala gólem Vodháněla z 83. minuty maďarský celek Mezökövesd-Zsóry 2:1 a vyhrála všech šest letních zápasů. "Myslím, že utkání jsme měli plně pod kontrolou. Škoda, že to neskončilo větším rozdílem. Výsledek úplně neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Vyhráli jsme všechny zápasy v přípravě, to je cenné. Chceme vyhrát v každém utkání bez ohledu na to, o jaký typ zápasu jde," řekl asistent trenéra Sigmy Jiří Saňák.

Bez porážky zvládly přípravu také Hradec Králové a Jablonec. "Votroci" dnes rozdrtili druholigové "béčko" pražské Sparty 5:1 a gólově se na tom podílely i dvě letní posily Krejčí s Pilařem. Jablonečtí brankou nové tváře Náprstka z 88. minuty porazili polský prvoligový tým Zaglebie Lubin 1:0. Utkání se hrálo za zavřenými dveřmi a Severočeši dokonce nezveřejnili ani sestavu.

Nový ročník nejvyšší soutěže začne za týden.