Kulič po vítězné premiéře: Nervozita tam byla, ale po hvizdu to spadlo, Kostkův gól byl fantastický

Fotbalisté Mladé Boleslavi v úvodním kole první ligy porazili na svém hřišti Jablonec 3:1. Domácí poslal do vedení v páté minutě Vasil Kušej, další zásah přidal v 47. minutě Dominik Kostka při debutu v dresu Středočechů. V 57. minutě zvýšil Lamine Jawo a v 75. minutě už jen zkorigoval skóre střídající Alexis Alégué premiérovou trefou v nejvyšší soutěži. Trenér Marek Kulič tak oslavil vítězně svou ligovou premiéru v roli hlavního trenéra. První soutěžní zápas v novém působišti naopak nevyšel jeho protějšku Radoslavu Látalovi.

„Nervozita tam byla, hlavně před zápasem. Jakmile se začalo hrát, tak to ze mě postupně spadlo. S asistentem Medynským jsme si skvěle rozdělili role a i kluci na hřišti pracovali fantasticky," řekl Kulič na tiskové konferenci.

Mladá Boleslav zdolala dnešního soupeře podruhé za sebou a posedmé v řadě s ním neprohrála. Domácí neporazitelnost v lize prodloužila dokonce na osm duelů. Jablonec venku nevyhrál pošesté po sobě.

Oba celky prošly před sezonou velkými změnami. Jablonecký kouč Látal nasadil do základní sestavy šest letních posil, ve stoperské dvojici dostali šanci Srb Tekijaški a Kolumbijec Hurtado. Domácí trenér Kulič vsadil v bráně na navrátilce z Portugalska Trmala. Ve středu pole opět řídil hru jednačtyřicetiletý kapitán Matějovský.

A tým zkušeného špílmachra od začátku utkání dominoval. Už v osmé minutě Jawo přetaženým centrem na zadní tyč vyzval ke skórování Kušeje, jenž bez problémů vstřelil pátou ligovou branku v kariéře. Jablonečtí se zlobili, že krátce před gólem zůstal ležet po souboji ve středu pole Hurtado, sudí Orel ale hru nepřerušil. „Přestali jsme hrát. Těžko říct, jestli to byl faul, ale především jsme celou situaci podcenili," nehledal Látal výmluvy.

Záhy našel Hilál v pokutovém území Marečka, jehož obstřel skvělým zákrokem vytáhl Hanuš mimo tři tyče. Domácí nezvýšili ani v 36. minutě po pohledné akci Matějovského s Jawem, jehož sklepnutí poslal Kušej zblízka jen vysoko nad břevno.

Středočeši navýšili skóre po změně stran. Kostka si po rohovém kopu našel odražený míč a výstavním volejem ze 30 metrů napálil míč do horního rohu Hanušovy brány. Čerstvá posila z Pardubic se v lize prosadila poprvé od dubna loňského roku a zaznamenala pátý zásah v nejvyšší soutěži.

„Padlo mi to tam po dlouhé době, navíc takový gól. Nejdřív jsem si zkontroloval, jestli nejde nikdo za mě, nechtěl jsem vymýšlet žádné kličky ani nic složitého. Nikdo si nezabíhal a měl jsem dost času, tak jsem si řekl, že to prostě napálím na bránu," popsal sedmadvacetiletý pravý obránce.

V 57. minutě si navíc Kušej vyměnil s Jawem role z úvodu utkání, přetaženým centrem našel svého spoluhráče a gambijský útočník dalším parádním volejem vstřelil devátou branku v české lize. „Kostkův gól byl něco fantastického. I Jawo to trefil skvěle, luxusně se do toho voleje položil. Dali jsme krásné branky a měli jsme i další šance," chválil Kulič.

Naopak Jablonec byl směrem dopředu bezradný. Severočechy navíc v 65. minutě zachránilo od další inkasované branky po Suchomelově střele břevno.

Až čtvrthodinu před koncem dokázali Jablonečtí závěr mírně zdramatizovat. Přesným obstřelem o tyč snížil střídající Francouz Alégué, jenž tak stylově oslavil ligový debut. Stejně jako v minulé sezoně se i v dalším vzájemném duelu trefily oba celky. Severočeši si následně vytvořili několik závarů, na kontaktní branku už ale nedosáhli a v Mladé Boleslavi neuspěli počtvrté za sebou.

„Soupeř nás předčil agresivitou, přístupem, dynamikou, touhou po vítězství. Navíc dal dva krásné góly a vyhrál zcela zaslouženě," uznal Látal.