Videoanalytický tým Sparty se rozrostl. Jen áčko má tři a béčko dva odborníky. Dostalo se i na mládež a ženy

Videoanalytický tým Sparty se rozrostl. Jen áčko má tři a béčko dva odborníky. Dostalo se i na mládež a ženy

Mistrovská Sparta rozšířila svůj realizační tým o nové videoanalytiky, jimiž jsou aktuálně na Letné, respektive na Strahově, Lukas Babalola, Ondřej Janda a Marko Krigovský.

Novým hlavním analytikem slavného "S" je právě čerstvě sedmadvacetiletý Dán Babalola, jenž na dotyčné pozici vystřídal Stephena Foystona.

Do české metropole ho přivedl jeho bývalý spolupracovník z Aalborgu Lars Friis a kvůli volání z FORTUNA:LIGY opustil svou funkci v rodné zemi již po 14 měsících.

Jeho kolega Ondřej Janda už naopak sparťanské prostředí velmi dobře zná. Videoanalytické oddělení už začal spolu se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým tvořit před čtyřmi lety.

"Po mém příchodu jsem tehdy byl jediný. Teď budeme jen u A-týmu tři, u béčka dva, další tři lidi budou u mládeže a jeden analytik u žen," představil nejčerstvější krok webem sparta.cz citovaný odborník, který má za úkol sledovat soupeře, jak se chová v zápase či jak mění rozestavení.

Krigovský, jenž dělá servis oběma kolegům, musel ukončit hráčskou kariéru kvůli dvěma operacím kolene již v devatenácti letech a trenérsky se začal rozvíjet v Bohemians Praha 1905. Poté však zaplul do Sparty, v níž začínal jakožto asistent starší přípravky.

Jak si budou svou práci dělit? "Já se zaměřím na herní styl Sparty a budu přítomný na trénincích na hřišti. Pak budu mít na starost videoanalýzy na evropské poháry. Janda bude dělat přípravu na ligu a MOL Cup, společně s Markem. Zároveň se postará o to, aby byl každý trénink zachycen buď dronem nebo normální kamerou, abychom měli ty správné klipy. Pak to probereme s trenérským štábem. Takže jednak se ujistíme, že jsme připraveni na hru soupeřů a také, že máme dobře zažitý vlastní styl hry,“ objasnil Babalola, jenž s hráči absolvuje spoustu pohovorů.

Někdy se přímo účastní tréninkových jednotek, jindy sleduje věci z povzdálí a poté předává své podněty trenérskému štábu. Brian Priske někdy chce, abych dal zpětnou vazbu rovnou hráčům, jindy koučům.

Někteří by o mně řekli, že jsem typ moderního brankáře, tvrdí nově přivedená sparťanská jednička Vindahl