Atletický tunel, víceúčelové sály i ubytování. Hradec otevře stadion za 763 milionů

Atletický tunel, víceúčelové sály i ubytování. Hradec otevře stadion za 763 milionů

Obrovské množství úsilí všech zúčastněných má pozitivní konec, a to v podobě splnění snu mnoha fanoušků Hradce Králové. Východočeský tým se dočkal nového stadionu. Hrozilo, že se nestihne otevřít, ale vše je zažehnáno. Fotbalová sláva tak může začít.

Touha po novém stadionu trvala roky. Zarytí fanoušci si určitě vzpomenou, jak Hradec musel před lety v první lize přistavovat provizorní tribuny, jelikož na ty původní na starém stadionu diváci neměli povoleno chodit.

Všesportovní stadion opravdu pěl hudbu minulosti. Na podzim 2017 se dokonce zbourala část západní tribuny, následně šel kolos k zemi komplet. Jediné, co zůstalo, jsou ikonická světla „lízátka“. Právě ta dodávají novému stadionu punc tradičnosti. Mix tohoto prvku a moderního vzhledu arény dělá z „Malšáku“ atraktivní stavbu pro fotbalové nadšence.

A nejen pro ně. Kolem stadionu je běžecký ovál dlouhý šest set metrů, uvnitř stadionu pak dalších 107 metrů atletického tunelu, šest multifunkčních tělocvičen či sedm víceúčelových sálů pro různé akce. K tomu všemu dvanáct skyboxů pro partnery či ubytovací kapacita, která se pohybuje mezi patnácti až šedesáti lůžky.

Půjde ale primárně o fotbal, což je jasné. Obří zájem dokládá i fakt, že na sobotní souboj s Českými Budějovicemi je beznadějně vyprodáno. O své nepřijdou ani diváci, kteří si zakoupili permanentky. A že jich bylo! „Dali jsme si za cíl prodat na sezonu tři tisíce permanentek, do tohoto počtu nám teď chybí asi pět set prodaných. A když mi ve středu po hodině a půl prodeje lístků na sobotní zápas přišli kolegové oznámit, že je vyprodáno, tak jsem měl husí kůži. Jsem rád, že je teď kolem fotbalu v Hradci tak pozitivní atmosféra," řekl generální manažer hradeckého klubu Richard Jukl v podcastu Livesport Daily.

Zatímco teď se v Hradci mohou plácat po zádech, ještě před několika dny reálně hrozilo, že tamní klub odehraje podzim opět v azylu, tentokrát v Plzni. Dlouho totiž trvalo, než se dotáhly detaily, které musely být splněny k potřebným razítkům. Podle města proto muselo přijít s alternativním návrhem, kdy by bylo možné převzít jen části stadionu a ke stávající smlouvě o dílo tak uzavřít dohodu o podmínkách převzetí a užívání části díla. Dohoda stanoví, za jakých podmínek a za co bude dál – i ve vztahu k převzaté části – odpovídat zhotovitel, uvedli zástupci města.

Jinými slovy, dohoda předpokládá, že město převezme jen takovou část stavby, která bude stavebně dokončena, bude mít příslušná povolení a nebude mít vady, které by bránily jejímu užívání, zejména pak odehrání fotbalových zápasů, a která bude pro fotbalová utkání certifikována ze strany FAČR.

Důležitá bude pochopitelně i finanční návratnost, jelikož stadion pro 9 300 diváků vyšel na 763 milionů korun. Jen pro srovnání - například stánek v konkurenčních Pardubicích, který pojme 4 620 fanoušků, stál 380 milionů korun.