Vlažný start Slovácka? (Ne)posily, lepší konkurence, úzký kádr a podivná situace s mladými

Vlažný start Slovácka? (Ne)posily, lepší konkurence, úzký kádr a podivná situace s mladými
GLOSA

Výsledky Slovácka v této sezoně? Podobají se výkonům. Jednou solidní, pak horší. A tak pořád dokola. I tak je ale parta trenéra Martina Svědíka na šestém místě. Jde ale o úhel pohledu, jak se na současnou situaci dívat. Umístění v tabulce totiž není vše a Slovácko začíná stagnovat. Soupeři se ho nebojí jako dřív a jádro týmu je v pokročilém věku.


Podivné to kolem Slovácka bylo už před startem sezony. Po nástupu silného spolumajitele a parádní jízdě Evropou se zdálo, že v létě dojde k logickému posilnění kádru. Tentokrát to nebylo jen zbožné přání fanoušků. Naopak, do médií to velmi často a ostře říkal i sám Svědík, jak je potřeba kádr okysličit a posilnit.

Na poslední chvíli to sice vedení klubu stihlo, ale určitě ne dle představ trenéra i fanoušků. Zdarma přišel Milan Heča, který nahradil Filipa Nguyena, dotažen byl i přestup Michala Trávníka. Asi největší posilou je navrátilec Rigino Cicilia, velmi dobře se jeví i Matěj Valenta. Nicméně ten je na jihu Moravy jen na hostování ze Slavie.

Kádr tedy zůstal víceméně stejný jako v minulém ročníku. To sice není nutně špatně, nicméně když máte tak starý tým (průměrný věk 28,8 let) jako Slovácko, špatně to je. Dle webu transfermarkt.com mají starší tým v lize jenom Bohemians (29,2).

To, že je taková situace neudržitelná, bylo vidět i na konci minulé sezony. Hráčům docházela šťáva, Slovácko se nadstavbou zdravotně vyloženě protrápilo. Zraněním to odnesl například čtyřiatřicetiletý obránce Petr Reinberk. Ten je teď mimochodem zraněný opět. V zápase v Ďolíčku, který se hrál před dvěma týdny, musel kvůli vyčerpání a problémům střídat i Stanislav Hofmann.

Vedení tohle před sezonou vědělo. Přesto například k Reinberkovi nikoho nepřivedlo. Asi jen v klubu ví, proč nepřišel nikdo jako záloha. Volných hráčů bylo dost, vlčáků ve druhé lize také.

U stoperů to platí tak napůl. Z povedeného hostování z Vyškova se vrátil Jaromír Srubek, který nedostává téměř žádné šance. Přitom například hned po sezoně stálo vedení Vyškova o to, aby se vrátil, považovalo ho za jednoho z nejlepších stoperů druhé ligy. Na Slovácku má v této sezoně 25 odehraných minut. A to jen proto, že střídal zraněného Hofmanna.

Nabízí se otázka, kdy mají tedy mladí získat zkušenosti? Za rok skončí dle všeho Michal Kadlec i Milan Petržela. Janu Kalabiškovi bude v zimě 37, přes 30 je i Vlastimilu Daníčkovi či Milanu Hečovi.

Ostatně, i u gólmanů je zvláštní věc. Jiří Borek, nadějný gólman klubu, zaskakoval loni na podzim, když byl Filip Nguyen suspendován v lize. Počínal si velmi dobře, stejně jako v prvních startech, ale jednou musel v zápase proti Bohemians hasit požár, který navíc nevyrobil, červenou kartou. Od té doby je odstaven. V létě byl poslán do Vyškova, kde nechytá. Nicméně v klubu stále je, Slovácko si ho z nějakého důvodu (možná smluvního) nestáhlo.

Podobné je to i u dalšího mladíka. Filip Vecheta patřil mezi nejtalentovanější české útočníky. Důkazem budiž stáže v Bayernu Mnichov, Juventusu či Fulhamu. V A-týmu se mu ale nedaří prorazit víc.

Je mu stále teprve dvacet let, času má dost. Nicméně produktivita mu chybí, byť dal o víkendu gól. Problémem je i herní vytížení. Tak mladý hráč potřebuje hrát pravidelně. Je jedno jestli na spodku ligy či třeba v lize druhé. Hlavně musí hrát, získávat zkušenosti a sebevědomí.

Proti Mladé Boleslavi nastoupil od začátku jen proto, že byl suspendován Cicilia. Slovácko má navíc dopředu, co se hrotových útočníků týče, jen Vechetu a Ciciliu. Mladý útočník tím pádem nemůže odejít sbírat zkušenosti jinam, protože by jinak v útoku neměl při absenci Cicilii kdo hrát.

Spolu s některými nepovedenými transfery, které se táhnou od minulého léta (Libor Kozák, Ondřej Mihálik, Tomáš Břečka i Patrik Brandner byly střely úplně vedle), dotváří situace mladých podivný obraz vedení klubu.

Co se situaci na hřišti týče, je to standard. Slovácko se drží nahoře, ale bude to mít těžší než kdy jindy. Liga je letos vyrovnanější než v minulosti. Do pohárů jde i pátý tým, celky kolem tedy logicky posilovaly a chtějí získat vstupenku do Evropy.

Není sporu o tom, že Slovácko o účast v Evropě bude bojovat i letos. Ale co bude dál?

Bude muset hledat Baník nového stopera? Hapal by mohl kvůli volání z Eliteserien přijít o Bitriho