Zbrojovku čeká defenzivní otloukánek. Dokážou Hušbauer a spol. přibrzdit nejlepší útok soutěže?

Zbrojovku čeká defenzivní otloukánek. Dokážou Hušbauer a spol. přibrzdit nejlepší útok soutěže?
PREVIEW

Sedmé kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY bude rozprostřeno do tří hracích dnů. V pátek se půjde na fotbal v Opavě, Jihlavě a Příbrami, sobota nabídne například výjezd sparťanské rezervy do Drnovic a nedělní program uzavřou duely na Žižkově a ve Varnsdorfu, kam se dostaví dosud nejlépe bránící celek soutěže FC Silon Táborsko.

Opava - Sigma B

Odlišné rozpoložení mají před pátečním druholigovým zápasem Opava a Sigma Olomouc B. Zatímco slezské mužstvo prodlužuje sérii bez porážky, rezerva hanáckého klubu se propadla na dno tabulky.
 
Opava nejtěsnějším poměrem zvítězila v Kroměříži, neprohrála ve čtvrtém po sobě jdoucím soutěžním utkání (3-1-0) a posunula se do horní poloviny tabulky. Slezané sedm z deseti získaných bodů vybojovali doma, kde pod vedením trenéra Miloslava Brožka nepoznali přemožitele (4-2-0).
 
Olomoucké béčko prohrálo s jiným nováčkem Žižkovem, čímž prodloužilo čekání na první výhru v sezoně a s pouhými dvěma body se propadlo na dno F:NL. Hostům může před cestou do Opavy zvednout sebevědomí alespoň fakt, že poslední tři výhry v soutěži zaznamenali venku.
 
Opava nebodovala pouze ve dvou z osmi vzájemných zápasů ve druhé lize a z toho třikrát Hanáky porazila. Olomouc B si ze čtyř vystoupení na opavské půdě ve F:NL odvezla jediný bod.
 
Koho sledovat: Filip Blecha rozhodl utkání v Kroměříži a ukončil čekání na premiérový gól po příchodu do Opavy. Šestadvacetiletý záložník se ve všech soutěžích prosadil po necelém roce. Olomoucké béčko trápí neproduktivita a platí to i pro Denise Kramáře, jenž dosud neskóroval. Talentovaný hráč bude mít velkou motivaci, protože v zimě dorazil na Hanou právě z mateřské Opavy.
 
Zajímavost: Olomouc B má po šesti kolech průměr jednoho vstřeleného gólu na zápas, což znamená dělený nejhorší druholigový útok (spolu s Líšní).
 

Jihlava - Chrudim

Propastných osm bodů před zápasem sedmého kola F:NL odděluje Jihlavu a Chrudim. Svěřenci trenéra Davida Oulehly minulý týden poprvé v sezoně prohráli, naopak východočeský celek premiérově naplno bodoval.
 
Jihlava prohrála 0:1 na hřišti pražské Dukly a podruhé v ročníku ztratila (4-1-1), zároveň tím právě rozjetý dejvický tým pustila do čela soutěže. Vysočina se před vlastními fanoušky bude chtít vrátit na vítěznou vlnu a sebevědomí může čerpat z toho, že tam v sezoně zůstává stoprocentní (3-0-0).
 
Chrudim v šestém kole symbolicky šesti góly rozstřílela Prostějov a po sedmi druholigových střetnutích konečně vyhrála (0-3-4), současně už nedisponuje nejhorším útokem soutěže. Východočeši se pokusí na tříbodový zisk navázat, venku ve F:NL ale nezvítězili od října loňského roku (0-8-4).
 
Jihlava vyšla naprázdno jenom ve třech z 10 vzájemných zápasů ve druhé lize a z toho šestkrát Chrudim porazila. Hosté si z posledních dvou klání na jihlavském stadionu odvezli čtyři body, předtím tam však třikrát za sebou prohráli dvoubrankovým rozdílem.
 
Koho sledovat: Lukáš Fila v předešlém domácím zápase hattrickem zajistil výhru nad Táborskem a s pěti góly je nejlepším střelcem Jihlavy. Chrudim za vysoký triumf nad Prostějovem vděčí zejména Davidu Hufovi, jenž poprvé na seniorské úrovni skóroval třikrát v utkání.
 
Zajímavosti: Pět z posledních sedmi vzájemných zápasů přineslo rozdíl jedné branky (na obě strany). Vítězství 6:2 nad Prostějovem bylo pro Chrudim nejvyšší v soutěži.
 

Příbram - Dukla

Dva bývalé prvoligové kluby se střetnou Na Litavce, Příbram poměří síly s Duklou Praha. Jestliže domácí se trápí ve druhé polovině tabulky, soupeř se posunul do F:NL.
 
Příbram minulý týden prohrála ve Vlašimi a potřetí za sebou vyšla naprázdno, celkově vzato má po šesti kolech stejný počet bodů, což znamená umístění ve spodní polovině tabulky. Svěřenci trenéra Karla Krejčího jedinou z uvedených porážek zaznamenali v domácím prostředí, kde předtím ve druhé lize třikrát v řadě vyhráli s čistým kontem.
 
Dukla nejtěsnějším poměrem zdolala Jihlavu a zvítězila v pátém po sobě jdoucím soutěžním zápase, ve F:NL pouze jednou zaváhala (5-0-1) a posunula se na první místo. Mužstvo kouče Petra Rady tři ze zmíněných pěti výher zapsalo venku, odkud se čtyřikrát za sebou vracelo s plným bodovým ziskem.
 
Příbram prohrála jediné ze šesti vzájemných druholigových utkání a ve zbývajících pěti s Duklou neztratila. Hosté si ze tří zápasů ve F:NL na příbramském stadionu odvezli stejný počet bodů (1-0-2).
 
Koho sledovat: Hasan Jahić podruhé v řadě mírnil porážku Příbrami a se třemi góly je překvapivě nejlepším střelcem Příbrami – vždy skóroval hlavou. Jakub Zeronik rozhodl utkání s Jihlavou, a když se v sezoně prosadil, pomohl k vítězství Dukly (3-0-0).
 
Zajímavosti: Dukla v pěti ze šesti zápasů vsítila 2+ branky a má nejlepší útok ve druhé lize (18). Všech šest vzájemných klání ve FNL skončilo nejtěsnějším rozdílem (na obě strany).
 

Prostějov - Zbrojovka

Podruhé za sebou venku se představí Brno, tentokrát v nedalekém Prostějově. Svěřenci trenéra Michala Šmardy do sedmého kola F:NL vstupovali těsně nad sestupovým pásmem, kdežto Zbrojovka se dotahuje k barážovým příčkám.
 
Prostějov sice v Chrudimi brzy otevřel skóre, ještě do přestávky ale náskok ztratil a nakonec prohrál 2:6, takže naplno nebodoval v pátém po sobě jdoucím druholigovém zápase (0-2-3). Hanáci čtyři z pěti bodů v sezoně získali doma, kde pod trenérem Michalem Šmardou jedinkrát vyšli naprázdno (5-1-1).
 
Brno dvěma brankami ze závěrečné desetiminutovky otočilo nepříznivý stav se sparťanským béčkem, zvítězilo ve třetím soutěžním utkání v řadě a ziskem deseti bodů (3-1-2) se drží na dosah barážovým příčkám. Zbrojovka dvě ze tří výher zaznamenala na půdách soupeřů – všechny tři její zápasy ve F:NL tam skončily výsledkem 1:2 (na obě strany). Potvrdí bývalý prvoligový celek pozici favorita a připíše si další tři body?
 
Prostějov opanoval pouze dvě ze šesti vzájemných střetnutí ve druhé lize a třikrát z tohoto výčtu Brnu podlehl. Zbrojovka si ze tří zápasů na prostějovském hřišti odvezla jediný bod a dvakrát se tam neprosadila (celkem 242 minut).
 
Koho sledovat: Tomáš Malec proti Chrudimi zapsal dvě asistence a podílel se na posledních šesti gólech Prostějova ve F:NL (3+3). Jakub Řezníček v uplynulých dvou startech čtyřikrát skóroval a po šesti kolech se dělil o pozici nejlepšího druholigového střelce (6).
 
Zajímavost: Prostějov ani jednou neudržel čisté konto a má nejhorší obranu soutěže (15).
 

Líšeň - Kroměříž

Líšeň po týdnu čeká další domácí zápas, tentokrát bude jejím soupeřem Kroměříž. Oba týmy na sebe ve F:NL narazí poprvé a po šesti kolech disponují stejným bodovým ziskem (7).
 
Mužstvo z brněnského předměstí otočilo nepříznivý výsledek s Varnsdorfem a zaznamenalo třetí vítězství z posledních čtyř soutěžních utkání (3-0-1), nadále ale zůstává ve druhé polovině tabulky. Líšeň bude chtít potvrdit zlepšenou formu, ostatně doma vyhrála předchozí dva druholigové zápasy.
 
Kroměříž před týdnem nestačila na Opavu a po dvou kolech vyšla naprázdno, se ziskem sedmi bodů po šesti utkáních ve F:NL (2-1-3) však u nováčka panuje spokojenost. Svěřenci trenéra Bronislava Červenky naposledy venku zvítězili v Příbrami, celkově vzato ale na půdách soupeřů ve druhé lize opanovali jenom dva z předešlých 11 zápasů (2-2-7).
 
Oba soupeři se v minulosti potkávali v Moravskoslezské fotbalové lize, ve F:NL však půjde o vzájemnou premiéru.
 
Koho sledovat: Pavel Vandas srovnával proti Varnsdorfu a jako jediný z Líšně má na kontě dva druholigové góly v sezoně – oba vstřelil doma. Jakub Dočkal je se třemi brankami nejlepším kanonýrem Kroměříže ve F:NL, přestože ani jednou nenastoupil v základní sestavě – vždy skóroval po nástupu z lavičky v závěrečné čtvrthodině.
 
Zajímavost: Líšeň pouze dvakrát vsítila více než gól na utkání a se šesti vstřelenými brankami měla na začátku tohoto kola nejhorší útok soutěže (spolu s Olomoucí B).
 

Žižkov - Vlašim

Nedělní dopoledne přináš F:NL na Žižkově, staronového druholigového účastníka prověří Vlašim. Podaří se Viktorii na soupeře bodově dotáhnout nebo hostující celek udrží neporazitelnost?
 
Žižkov v minulém kole vyhrál 2:0 na půdě olomouckého béčka a povedený týden završil suverénním postupem do druhého kola MOL Cupu přes divizní Ústí nad Orlicí. Viktoria má po sedmi soutěžních zápasech v sezoně vyrovnanou bilanci (3-1-3), doma ale získala pouze třetinu (3) z možných devíti bodů.
 
Vlašim proti Příbrami navázala na tříbodový zisk z Prostějova a po prvních čtyřech nerozhodných výsledcích vstupovala do sedmého kola F:NL s vědomím, že nepoznala přemožitele (spolu s Vyškovem). Svěřenci trenéra Martina Hyského těží z dobrých vstupů do utkání – ve všech šesti zápasech druhé ligy v letošním ročníku otevřeli skóre a pětkrát se ujali vedení do 15. minuty.
 
Žižkov opanoval jediné z posledních šesti vzájemných střetnutí ve FNL a ve zbývajících pěti přenechal všechny body Vlašimi. Hostující mužstvo na žižkovském stadionu s Viktorií prohrálo jenom dvě z předchozích šesti vystoupení (4-0-2).
 
Koho sledovat: Augusto Batioja rozhodl duel s olomouckou rezervou a v úvodních šesti druholigových zápasech se podílel na třetině (4) z 12 gólů Žižkova (2+2). Ebrima Singhateh pojistil výhru nad Příbramí a po příchodu do Vlašimi se pouze v jednom soutěžním utkání neprosadil – ve všech šesti duelech otevřel nebo uzavřel skóre.
 
Zajímavost: Vlašim je nejčastěji remizujícím týmem FNL (4).
 

Varnsdorf - Táborsko

Na opačných koncích druholigové tabulky se nachází Varnsdorf a Táborsko. Severočeský celek vstupoval do šestého kola ze sestupového pásma, zatímco hosté se drželi těsně za barážovými příčkami.
 
Varnsdorf sice na hřišti Líšně v poločase vedl, náskok ale neudržel a po dvou gólech ze závěrečné půlhodiny odjížděl s prázdnou, takže nadále střídá venkovní porážku s remízou před vlastními fanoušky (0-4-5). Svěřence trenéra Miroslava Holeňáka může těšit alespoň fakt, že ve všech třech domácích zápasech v sezoně dotáhli manko soupeře. Dočkají se konečně plného bodového zisku?
 
Táborsko minulý týden remizovalo s Vyškovem a podruhé za sebou nevyhrálo, takže po šesti kolech (4-1-1) Fotbalové národní ligy (FNL) zůstávalo čtvrté. Jihočeši jedinou ze čtyř výher zaznamenali na půdách soupeřů a do Varnsdorfu cestují s vědomím, že venku opanovali jenom tři z posledních 13 utkání ve druhé lize (3-3-7).
 
Varnsdorf neprohrál ani jeden z uplynulých deseti vzájemných zápasů ve FNL a z toho si čtyřikrát s Táborskem body rozdělil (dvakrát remíza 1:1). Hostující mužstvo od listopadu 2016 ve varnsdorfské Kotlině nezvítězilo a ve třech z pěti utkání tam ani neskórovalo (0-2-3).
 
Koho sledovat: Filip Firbacher se v předchozích čtyřech kolech čtyřikrát střelecky prosadil, Varnsdorfu to však přineslo pouze dva body (0-2-1). Bojan Dordić vyrovnal proti Vyškovu a s pěti brankami je nejlepším kanonýrem Táborska – třikrát otevřel skóre svého týmu.
 
Zajímavost: Táborsko jedinkrát inkasovalo více než gól na zápas a chlubí se nejpevnější obranou soutěže (5).