Nepovedený úvod kvalifikace. Lvíčata podlehla Islandu gólem z poslední minuty nastavení

Po vítězství nad Slovenskem v rámci přátelského měření sil přišla na úvod kvalifikace o EURO do jednadvaceti let zklamání. Na půdě Islandu měla česká lvíčata blízko k remíze, v poslední minutě nastavení ale o ni přišla.

"Lvíčata" v devátém vzájemném utkání poprvé prohrála, další kvalifikační duel sehrají 13. října v Českých Budějovicích proti Walesu. Ve skupině I jsou ještě Dánsko a Litva.

Čeští mladíci na hřišti soupeře, kterého zdolali v play off o minulý šampionát v Gruzii a Rumunsku, mohli otevřít skóre už v šesté minutě. Vydrovu ránu z přímého kopu ale zastavilo břevno.

O chvíli později Jurásek po kličce brankáři trefil z úhlu obránce Róbertssona. Ve 25. minutě zase Tkáč slabou střelou nepřekvapil gólmana Peterssona. Na druhé straně Borgbórsson o kousek minul Horníčkovu branku.

Ve 44. minutě už se Islanďané prosadili, když rychlý brejk zakončil přesnou střelou útočník Gudjohnsen, jehož slavný otec Eidur působil i v Chelsea či Barceloně.

Češi vstoupili do druhé půle aktivně a Černák z úhlu napálil boční síť. Dál ale hrozili i Seveřané, Baldurssonovu ránu z dálky zlikvidoval Horníček. Blízko vyrovnání byl v 65. minutě Karabec, který špičkou kopačky trefil tyčku.

Tři minuty před koncem se už hosté prosadili po chybě kapitána Gudjohnsena. Černák předložil míč Kabongovi a ten z ideální pozice nezaváhal. Záložník s konžskými kořeny, který působí ve slovenské Podbrezové, skóroval i při druhém startu za "Lvíčata".

Čeští mladíci si ale závěr nepohlídali a ve čtvrté minutě nastavení Baldursson rozhodl o islandské výhře ranou zpoza šestnáctky do horního růžku. Jednadvacítka nenavázala na čtvrteční vítězství 2:0 v přípravě nad Slovenskem, které bude příští evropský šampionát hostit.

Na ME postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na turnaji jistou.

Island - Česko 2:1 (1:0)

Branky: 44. A. Gudjohnsen, 90.+4 Baldursson - 87. Kabongo. Rozhodčí: Kachevski - Vasilevski, Putilin (všichni Mak.). ŽK: Róbertsson, Jónasson (trenér) - Chaloupek, Vitík.

Island: Petersson - Pálsson, Róbertsson, Karlsson - Borgbórsson (63. Sigurpálsson), Ingason (90.+5 Wöhler), Baldursson, E. Gudmundsson, Ó. Gudmundsson - A. Gudjohnsen, Sigurgeirsson (70. Djuric). Trenér: Jónasson.

Česko: Horníček - Vitík, Chaloupek, Vydra - Černák, Tkáč (65. Fila), Křišťan (77. Kaštánek), Suchomel - Karabec (85. Halinský), Sejk (65. Vecheta), Jurásek (77. Kabongo). Trenér: Suchápárek.