Jak se daří hvězdám v Arábii? Ronaldo je nejlepší, sekunduje mu zapomenutý Brazilec

Jak se daří hvězdám v Arábii? Ronaldo je nejlepší, sekunduje mu zapomenutý Brazilec

Hukot v podobě přechodu globálně známých hvězd z Evropy do Saúdské Arábie už trochu utichnul, soutěže jsou totiž v plném proudu. Pochopitelně i Saudi Professional League. Jak se největším ikonám daří?

Skvostně začal ligovou sezonu Cristiano Ronaldo, hlavní tvář tamního projektu. Ten za Al Nassr hraje výborně a přidává i produktivitu. Jeho sedm branek v šesti utkáních je nejlepší počin v lize, čtyři asistence k tomu stačí na sdílené první místo. O branku míň má jeho spoluhráč Sadio Mané. 

Lize dominuje Al-Hilal, v jehož dresu září Brazilec Malcom, nejdražší nákup do té doby, než přišel jeho krajan Neymar. Ten zatím odehrál pár desítek minut, trápilo ho zranění. To Malcom tým táhne, dal pět gólů a na dva nahrál. Stejný počet gólů dal i střelec Aleksandar Mitrovič.

Čtyři branky, což stačí na umístění v nejlepší desítce střelců, má na kontě také Odion Ighalo, jenž je na Východě osvědčeným jménem, či Moussa Dembele, jenž zářil v dresu Atletica Madrid a Lyonu.

Do kategorie průměrných by se dal zařadit třeba Karim Benzema. Jistě, tři góly a dvě asistence nejsou ničím, za co by se měl stydět, nicméně po jeho příchodu do Al Ittihad se asi čekaly větší střelecké hody. Omlouvá ho však fakt, že jeho tým je soustředěn spíše na defenzivu, která je nejlepší v lize.

Start v Lize mistrů by Horníček považoval za obrovskou odměnu: Předvedl bych to nejlepší, co v sobě mám

Podobnou bilanci (o jednu asistenci méně) má i Roberto Firmino, dlouholetá hvězda Liverpoolu.

Víc se rozhodně čekalo i od Ryiada Mahreze, jenž je Firminův spoluhráč. Dva góly a tři asistence? Očekávání byla jinde.

Kdo dál? Propadák je silné slovo, ale mnohem lepší měly být výkony i produktivita Allana Saint-Maximina. Jeho rychlost, drzost a kličky byly noční můrou všech krajních obránců v Premier League. Mnohdy dělal i věci navíc, které se nakonec nestřetly s užitkem. I proto ho Newcastle v létě neměl problém pustit do Arábie, i když je mu stále teprve šestadvacet let. Jeho bilance je zatím podprůměrná, gól a asistence v týmu, kde hrajete s Mahrezem či Firminem, je málo.

Úplně bez gólu je zatím NGolo Kanté, Grzegorz Krychowiak, Ruben Neves, Jordan Henderson či Sergej Milinkovic Savic. Všechno jsou to ale středopolaři, jejich úkoly jsou někde jinde. Nicméně například Milinkovic Savic platil za výborného střelce ze střední vzdálenosti. 

Co trenéři? Parádně si vede dnes již legendární Jorge Jesus, jenž trénuje vedoucí Al Hilal. Hned pod ním je Nuno Espírito Santo s Al Ittihadem. Zatím solidně si s Al Ettifaqem vede Steven Gerrard, jenž je dokonce před Ronaldovým Al Nassrem.

Trápící se giganti? Bez formy je dvojice z Anglie i specialista na Evropskou ligu

Foto: Al Nassr FC