Svátek fotbalu v Edenu? Spíš velká řežba. Frýdek měl radost z vyrovnání Sparty. Tušil, že padne červená karta

Svátek fotbalu v Edenu? Spíš velká řežba. Frýdek měl radost z vyrovnání Sparty. Tušil, že padne červená karta
ROZHOVOR

Oddechl si, že jeho milovaná Sparta vyrovnala. Jinak ale bývalý záložník Letenských Martin Frýdek po nerozhodném derby se Slavií nejásal. „Těšili jsme se na pěkný fotbal a byla to spíš velká řežba,” ulevil si vicemistr Evropy z roku 1996. „Zápas se zvrtnul, byl tvrdý a vyhecovaný. Postupem času jsem tušil, že přijde červená karta,” ukázal se jako expert.

Derby Slavie se Spartou bývá vyhecované vždy, jde o prestiž, hraje se o vládce Prahy. Najdete moment, který rozhodl o tom, že se bude více jiskřit?

„Vidím tam jako spouštěč zákrok Chytila na brankáře Sparty. To bylo zbytečné, nemusel do něj takhle chodit. To máte jako v NHL. Tam když někdo udělá něco brankáři, je z toho rvačka. Hráči jdou gólmana hájit.”

Ve výsledku pak z toho bylo jedenáct žlutých karet a dvě červené. Na straně Slavie ji viděl Jan Bořil, u Sparty Ladislav Krejčí. Ten se podle trenéra Priskeho spíše bránil. Co vy na to?

„Vím, že řada lidí řekne, že jsem sparťan, ale mně to taky tak přišlo. Bořil byl jako smyslů zbavený a Láďa Krejčí se bránil. Souhlasím s Priskem.”

A pak museli z lavičky Slavie Pavel Řehák, o němž je známé, že Spartu nesnáší, a u Letenských Miroslav Baranek, který spíš patří mezi klidnější typy členů realizačního týmu. Oba byli na trávníku, kde tryskaly emoce. Co jste na to říkal?

„Zaznamenal jsem výrok trenéra Trpišovského, který říkal, že šel pan Řehák klidnit emoce. Tak za sebe říkám, že to bych rád viděl, jak to dělal. U Míry Baranka mě to překvapilo, nečekal jsem to, ale bylo to celé vyhrocené.

Herně vám zřejmě derby moc radosti neudělalo, potěšit vás asi muselo jen to, že Sparta v nastavení vyrovnala.

"Myslím, že to bylo spravedlivé. Slavia šla do vedení, ale pak byla pro mě nečekaně pasivní, někdy jen odkopávala míče. Sparta se o to vyrovnání snažila do poslední chvíle a jsem rád, že se to povedlo."

Panák by z derby strhl nálepku svátek fotbalu: Z Evropy a z toho, jak se tam hraje, jsme skočili do tohohle

Gól vstřelil Haraslín, který si stoupl k penaltě. Nečekal jste ho spíš v základní sestavě?

"To je pravda. Je ve skvělé formě a čekal jsem, že bude hrát od první minuty. Každopádně potvrdil, že má skvělou fazonu. Penaltu jistě proměnil a Sparta má z derby bod."

A drží se tak v čele tabulky spolu se Slavií. Teď na Letnou přijede rozjetá Plzeň, pozlobí Spartu?

Plzeň má fazonu, dává hodně gólů, myslím, že to bude pro Spartu hodně těžký zápas. Viktorka ukázala sílu a čekám, že bude chtít bodovat i na Letné."

Poslední otázka je z jiného ranku. V současnosti jste šéftrenérem Královic v Pražská teplárenská přeboru. Naposledy jste byl uvedený v zápisu o utkání jako trenér brankářů, co to má znamenat?

"Byl to první zápas po mém vstupu do klubu. Teprve se seznamuji s tím, jak na tom klub je a jaké má hráče. Takže jsem chtěl být na lavičce. V jaké roli mě do zápisu napíšou, to jsem nezkoumal a neřešil. Ale jako trenér brankářů jsem byl poprvé v kariéře. (směje se)."

Foto: AC Sparta Praha