Mentalita a charakter hráčů není ve Zlíně v pořádku už dlouho. Skončí to tak, že Vrba bude odvolán, myslí si Palička

Mentalita a charakter hráčů není ve Zlíně v pořádku už dlouho. Skončí to tak, že Vrba bude odvolán, myslí si Palička
ROZHOVOR

Poslední místo v tabulce, jen čtyři body na kontě. K tomu 24 inkasovaných gólů za devět kol, hned 12 za poslední dva zápasy. Taková je vizitka fotbalistů Zlína, kteří v lize působí dost utrápeným dojmem. Přitom před 19 lety dokázali pod Vlastimilem Paličkou zvítězit v Poháru Intertoto i na půdě slavného Atlétika Madrid. “Hlavní problém je, že od té doby se fotbal ve Zlíně vůbec nikam neposunul. Dělá se tam pořád stejně,“ řekl Palička v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Sigmu jsem nahoře čekal. Chytla začátek, Juliš je klíčem, říká o Olomouci Radim Kučera

Jak to přesně myslíte?

"Myslím to tak, že když jsem do Zlína nastupoval po Vlastislavu Marečkovi, říkalo se, jak má ten klub skvělou mládež. Když jsem si však tehdy udělal takovou svou analýzu, zjistil jsem, že za poslední čtyři sezony se do áčka povedlo zabudovat jen jednoho odchovance, a to béčko bylo ve třetí lize tehdy na padáka. Mám silnou obavu, že právě v tomhle směru se až doteď nic moc nezměnilo. Nevím proč, ale Zlín zkrátka není schopen si vychovat své vlastní hráče. Přitom taková Sigma jich má v české lize nebo ve světě hned 39! Takže ono to jde, jen musí být chuť a vůle. Navrch ještě přidám takovou perličku."

Povídejte…

"Když jsem nedávno potkal pana Červenku (majitel Zlína) v lázních v Luhačovicích, mluvili jsme tam spolu a já mu řekl, že se mi vůbec nelíbí, když kupuje hráče jako Fillo či Procházka místo toho, aby dal prostor vlastním odchovancům. Na jejich úkor se pořizují fotbalisté za zenitem, kteří už však lepší nikdy nebudou. To mi přijde dost zbytečné a svůj názor jsem sdělil i panu Červenkovi. Je to jen taková má domněnka, ale mám pocit, že od té chvíle se tam mladých a perspektivních kluků snaží zapojit přece jenom víc. Ve výsledku je to ale bohužel pořád málo. Nejvíc ze všeho mi ovšem vadilo a vadí, že ve Zlíně angažovali někoho, jako je Martin Fillo. Zvlášť když ho trenér Vrba velmi dobře zná."

Co tím chcete říct?

"Že i Vrba ví, jaký Fillo je, jakým způsobem se chová. To, že byl během jara vyloučen hned ve dvou zápasech po sobě, už byla jen taková třešnička na dortu. Víte, on je sice dobrý fotbalista, jeho vliv na kabinu byl ale vždycky negativní. A Vrba to musel poznat už v Plzni. O to víc nechápu, že si ho pak přivedl i do Zlína, ale v tomhle směru jsme s Pavlem zkrátka úplně jiní. O mně se vědělo, že hráčská mentalita byla pro mě na prvním místě. Když jsem byl ve Zlíně, měl jsem tam Edvarda Lasotu. Zkušeného fotbalistu, jehož vliv na ostatní byl ale až tak hrozný, že to brzy bylo buď já, nebo on. Dodnes mě mrzí, že si klub vybral jeho, zatímco já musel jít pryč. Přitom Lasotu vyhodili jen o pár měsíců později za neplnění hráčských povinností… Vůbec bych se nedivil, kdyby to ve vztahu Fillo – Vrba došlo do stejného stádia. Jen měl Pavel štěstí, že tentokrát klub podržel trenéra."

V aktuální sezoně ale Fillo ve Zlíně už není a mužstvo tápe dál. Co je tedy špatně?

"Podle mě je to o tom, že se klubová strategie zase tolik nezměnila. Nebo ano, ale ne dost. Kromě starších hráčů se sází na cizince, hlavně ty tmavé pleti, přitom jejich morální vlastnosti jsou mnohdy s otazníkem. A to je prostě špatně. Ale je to i chyba vedení. Ve Zlíně měl už dávno někdo přijít s tím, že budeme hrát tak a tak, podle toho si vybereme i trenéra. To je naprosto zásadní věc a pochopit to musí i tam. Raději se řeší jen jména, ale to bohužel nikam nevede. Třeba Baník se poučit dokázal, Zlín ne. Mentalita a charakter hráčů tam už dlouho není v pořádku, jen to asi nikomu moc nevadí. Přitom mně by to vadilo a hodně."

Foto: FC Zlín

Tu sportovní stránku má už několik let na starosti Zdeněk Grygera. Znamená to, že svou práci dělá špatně? 

"Bylo by ode mě až moc laciné, kdybych řekl, že ano. Vypadá to tak, ale já nevidím až do kuchyně, vážně nevím, do jaké míry ovlivňuje jeho práci ekonomika, která ve Zlíně dobrá určitě moc není. Nejspíš i z toho vyplývá, že v klubu nefunguje skauting, o moderních trendech se nemusíme bavit už vůbec. Řekl bych, že celková progresivita tam není na takové úrovni, jak by měla být. Osobně bych se ale zabýval hlavně profesionalitou a morálkou hráčů. Mám obavu, že v tom má Zlín rezervy vůbec nejvíc. Zaspali tam dobu."

Zaspal ji i Pavel Vrba?

"Nechci ho moc kritizovat, ve fotbale toho dokázal více než já. Ale vzpomeňte si, co jsem říkal už na jaře o Plzni. Že se zvedne až ve chvíli, kdy přestane být mužstvem veteránů, přesně to se i stalo. Všechno je to o tom, že když máte přestárlý tým, hrajete i staromódní fotbal, tak to prostě je. Nevím, z jaké části to jde za Pavlem, z jaké za Grygerou, tohle si musí ve Zlíně určit oni sami. Pokud ale Pavel vůbec dovolil, aby přišel Fillo, o něčem to bohužel svědčí. Víte, ono všechno se vším souvisí. A jestli někdo říká, že fotbal nemá logiku, tak já tvrdím, že logiku má naprostou. Za tím si stojím. Stejně jako za tím, že i kvůli personální politice je Zlín tam, kde je."

Současné výsledky však nemohou bavit ani samotného Vrbu. Pokud to bude takhle pokračovat dál, nabízí se otázka, zda dřív ztratí trpělivost vedení, nebo on sám…

"Chápu, kam tím míříte. Já sám mám z chování Pavla na tiskovkách trošku dojem, že už ho to bavit už přestalo. Neříkám, že je mu to jedno, to určitě ne, jistou rezignovanost z něj ale bohužel cítím a asi nejen já. Pavel se snaží všechno zlehčovat, ale podle mě ztratil sílu s tím dál bojovat, ostatně něco podobného si prožil už ve Spartě. Už v tuhle chvíli mi připadá v dost podobném stavu, jako když končil tam. Takže když mám odpovědět na vaši otázku, dopadne to podle mě tím, že dřív či později bude Pavel odvolán. Problémem je však už samotné nastavení klubu."

A ještě se zeptám na majitele klubu Zdeňka Červenku, kterého vy velmi dobře znáte. Jak dlouho bude tohle bavit jeho? A co bude, až se rozhodne skončit?

"Že to přestane bavit i jeho, se bohužel může stát. Osobně si to dokážu představit až moc dobře. My jsme spolu měli skvělý vztah, vždycky jsem tvrdil, že je to člověk zvyklý jednat s lidmi. Navíc bylo znát, že ho mé názory opravdu zajímají, jednali jsme spolu víc než často. Zrovna na něj nemůžu říct vůbec nic špatného. Je však zřejmé, že ta ekonomická stránka teď dobrá prostě není, po odchodu hlavních sponzorů na to zůstal prakticky sám. Musí k němu přibýt někdo další. Táhnout to dlouho bez výrazné pomoci jiných podle mě nevydrží dlouho. O to to má Zlín celé složitější."

Karviná má vybráno a Jarábek vstupuje podruhé do stejné řeky. Ještě před pár dny byl úspěšný v Černé Hoře

Foto: Profimedia