Levý o Klokanech: Minulá sezona byla extra, teď je to střízlivá realita. Chybí kreativita

Levý o Klokanech: Minulá sezona byla extra, teď je to střízlivá realita. Chybí kreativita
ROZHOVOR

Sen si nedávno splnilo Slovácko, v minulé sezoně ho vystřídali Bohemians. Ti po vynikající sezona zamířili i do Evropy, odkud ale velmi rychle vypadli. V lize to také není žádná hitparáda, což ale expert Stanislav Levý pro eFotbal.cz považuje za střízlivou realitu současného týmu.

„Já si myslím, že minulá sezona Bohemky byla nadstandardní, že si tam více méně všechno sedlo,“ vzpomíná ještě na minulou sezonu Levý, který v Bohemians jako hráč působil téměř dekádu. „Třeba i to, že byly týmy, u kterých se čekalo, že budou nahoře, a ne až tak úplně se jim dařilo, ale to nic nemění na tom, že si Bohemka to 4. místo zasloužila.“

Nicméně na úspěchy a výkony z minulé sezony zatím klokani nenavazují. Kádr, který se v minulé sezoně projevoval hlavně svou sehraností, se totiž řádně proměnil. A odešli hráči, kteří přinášeli velkou kvalitu.

„Dalo se čekat, že nebude vůbec jednoduché tady ty pozice udržet, protože na nějaké velké investice do kádru to na Bohemce nikdy není,“ mysl si Levý. „Pokud by chtěli znova hrát o poháry, tak určitě bylo potřeba výrazně posílit, což se, jak říkám, nedalo asi moc čekat. Když se ale podíváte i do minulosti, koho měla na hostování, byl to třeba Patrik Schick,“ dodal Levý, nicméně jedním dechem dodal, že mu nepřísluší hodnotit práci vedení Bohemians.

Problém nastal v momentě, kdy se klíčové postavy, jakou byl třeba Václav Drchal, nepodařilo nahradit. „Odešel i Aleš Čermák, ten odešel na Slovensko. Hronek, který byl v Bohemce dlouhé roky, pak šel do Slavie. A když měl jít na hostování, tak šel do Teplic. To samé Květ, který šel hostovat do zahraničí, což ale chápu, chtěl si to zkusit. Nicméně to už jsou tři rozdíloví kluci, kteří Bohemce podle mě strašně chybí,“ dodal.

Baník už se mi líbí. Se Šínem to Hapal dělá dobře, myslí si Matušovič

Ve hře Bohemians kvůli absenci těchto hráčů chybí také kreativita, nápad, myšlenka, odvážný krok. Někdejší trenér Slovácka, Plzně či Zlína vidí problém i v tomto.

„V Bohemce teď ve středu zálohy, když se podíváte, nejsou žádné rychlostní typy hráčů, ani typičtí tvůrci hry. Je tam Hrubý, je tam Jánoš, je tam Jindřišek, Smrž. To jsou víceméně podobné typy hráčů, kteří sice jsou soubojoví a poctiví, ale není tam žádná kreativita. I trenér teda systém a taktiku volí podle toho, co má k dispozici,“ chápe ale Levý pozici Jaroslava Veselého, kouče týmu z Vršovic.

Kreativitu ve středu pole se Bohemians často snaží nahradit nákopy nebo centry ze strany. „Podle mě je otázka času, kdy se začnou prosazovat hlavně po centrech, protože jak říkám, Prekop nebo Puškáč, to jsou hráči, kteří ve vápně tohle dokážou,“ věří útočníkům Bohemians Levý.

Ten vidí problém také v tom, že Bohemians se už delší dobu trápí na domácím stadionu. Což je něco, co tento tým vždy zdobilo. Do Ďolíčku se nikomu nejezdilo lehce. Ale teď? „Poztráceli vlastně osm bodů doma s mužstvy, se kterými by neměli. Jako na houpačce,“ všiml si Levý. S Ostravou remizovali, porazili Olomouc, ale pak ztratili s Teplicemi a neporazili Zlín a Slovácko. Kdyby některé ty body měli, tak se teď pohybují někde kolem šestého místa.“

Suma sumárum to vypadá, že Bohemians budou bojovat v prostřední skupině. Nicméně pozor, u té se vrací možnost, ze které se díky nadstavbě může podívat do Evropy.

„Ta první trojka je odskočená. A ty tři mančafty, které jsou za nimi srovnané – Olomouc, Ostrava, Slovácko -, tak to jsou podle mě jasní adepti na první šestku. V tom případě by samozřejmě Bohemka zůstala ve střední skupině, ze které se příští rok může jít také do Evropy,“ připomíná Levý.

Po výborné minulé sezoně, ve které se asi namlsala většina fanoušků klokanů, se to může zdát jako zklamání. Nicméně podle Levého jde spíše o vystřízlivění. Ukázaná platí.

„Když bude v té střední skupině, tak bych to určitě nepovažoval za obrovské zklamání. Bylo by to podle průběhu sezony asi adekvátní,“ nabízí svůj pohled trenér ošlehaný i Albánií. „Minulá sezona byla nadstandard, teď je to spíše střízlivá realita.“

Nejlepší mladí trenéři, o kterých ještě uslyšíme? Nový manažer Birminghamu i strůjce úspěchů ve Sportingu

Foto: Bohemians Praha 1905