Dukla chce po pěti letech zpět mezi elitu. Proč mohou být největším favoritem na přímý postup právě na Julisce?

Dukla chce po pěti letech zpět mezi elitu. Proč mohou být největším favoritem na přímý postup právě na Julisce?

Dukla se mohla naposledy pyšnit prvoligovým statusem v ročníku 2018/2019 a posledních pět sezon už se jí týkají výhradně boje ve druhém patře tuzemského fotbalu. V roce 2020 finišoval dejvický tým z Julisky na třetí pozici, o rok později skončil osmý, v roce 2022 se umístil na deváté příčce, letos z toho bylo čtvrté místo a dvě kola před koncem podzimní části ročníku 2023/2024 mu patří průběžná druhá pozice s nepatrnou ztrátou na lídra z Vyškova. Níže si uvedeme pár důvodů, proč by se jedenáctinásobným šampionům Československa mohlo podařit opětovné rande s elitní soutěží právě v roce 2024...

Forma

Z posledních sedmi zápasů brala Dukla hned šest výher a v tabulce F:NL je těsně druhá, s tím, že se jí daří i v MOL Cupu, v němž už dokázala vyřadit nebezpečené moravské celky Slovácko i Vyškov. Zlepšení už ostatně tradiční pražský klub prokázal ve druhé polovině předešlé sezony - po hororovém podzimu nakonec přeskočil x týmů a umístil se těsně pod barážovými pozicemi.

Sebevědomí

Čerstvý pohárový skalp druholigového lídra mužstvu nepochybně pomůže. Dukla Vyškovu oplatila porážku z úvodu ročníku a ukázala mu, že s ní musí počítat. Žlutočervení budou jedním ze dvou čtvrtfinalistů z osmi, jichž se netýká nejvyšší soutěž a při příznivém losu to navíc nemusí být konečná.

Stále hladový trenér

To, že na lavičce sedí mimořádně ostřílený trenérský odborník, netřeba zpochybňovat. Ve srovnání s Nádvorníkem (Táborsko) či Jelínkem (Vyškov) má Petr Rada mnohem více zkušeností. Bývalého stratéga obou slavných pražských "S" či Viktorie navíc žene dopředu i skutečnost, že by v případě postupu o soutěž výše mohl dát rozšiřovat svůj rekord v počtu odkoučovaných prvoligových duelů. Své číslo 442 už neposouvá necelý rok a půl.

Zajímavá skladba kádru

Dukla má zajímavé hráče na všech postech včetně gólmanů. Šťovíček je spolehlivý a stále mu navíc kryje záda i veterán Rada, jehož chvíle přichází v pohárových soubojích. V obraně přináší spoustu zkušeností exteplický Vondrášek, v záložní řadě o sobě dávají vědět Kozel, Zeronik nebo Šebrle, kteří se mohou učit od rady starších, kterou reprezentují Moulis či Peterka. Stále gólový. je Matějka a počítat je třeba stále i s žolíkem Škodou, jenž se gólově podepsal pod zmíněné překvapení v Uherském Hradišti.

Silná lavička

Jedním příkladem za všechny je Buchvaldek, který přišel proti Vyškovu na plac po hodině hry, během patnácti minut zaznamenal čistý hattrick a svého zaměstnavatele díky tomu poslal do čtvrtfinále poháru. Na to, že ve druhé lize odehrál na podzim jen pár minut, šlo o více než solidní představení. Pozvolna navíc vystrkuje růžky i mládežnický reprezentant Špatenka, který už zasáhl do deseti podzimních zápasů a na Julisce se s ním evidentně do budoucna počítá.

P.S.: Klíčový bude závěr první poloviny sezony, v rámci nějž Dukla v neděli hostí třetí Táborsko a druhou listopadovou sobotu zajíždí do Drnovic, kde je doma první Vyškov. Přezimovat na prvním místě podstatné není, což minule doložil příklad Příbrami, nicméně vzhledem k nemalým ambicím budou cílem nejméně čtyři body. 

Třetí tým druhé ligy bude zvelebovat stadion. Bez úprav by se muselo Táborsko v příští sezoně stěhovat jinam...

© FK Dukla Praha