Krajánci: Barák byl premiérově v základu, Čermák předčil Šindeláře, Gabriel potopil Ružomberok

Trvalo to, ale Václav Černý (26) si v Německu otevřel gólový účet, během pěti dnů skóroval v domácím poháru i v Bundeslize. Václav Hladký (32) se s Ipswichem vyhřívá na druhém místě Championship a těší se přízni fanoušků, kteří jej podruhé v řadě zvolili nejlepším hráčem měsíce. O úroveň výš, tedy v Premier League, si Vladimír Coufal (31) připsal jubilejní 100. zápas. Michal Sadílek (24) byl v Nizozemsku po téměř dvou letech vyloučen. Jak se vedlo dalším legionářům?

Anglie

Po překvapivém pohárovém skalpu Arsenalu byli fanoušci West Hamu před ligovým kláním v Brentfordu namlsaní, leč Kladiváři je zklamali. Na Community Stadium sice tým okolo Jarroda Bowena dokázal do přestávky otočit na 2:1, ovšem domácí dvěma góly ve druhém poločase rozhodli o vítězství 3:2. V lize to pro úřadující vítěze Evropské konferenční ligy byla třetí porážka v řadě, po níž zvolna klesají tabulkou, aktuálně jsou na 11. příčce. Proti Brentfordu nastoupili v základní sestavě i oba Češi, ale ničím zásadním nezaujali.

Tomáš Souček odehrál celé utkání a v 52. minutě dostal druhou žlutou kartu, svou druhou v sezoně a celkově 15. v Premier League. Livesport sobotní výkon reprezentačního kapitána ocenil známkou 6.0, jeho nejnižší v aktuálním ročníku. O fous lépe na tom byl Vladimír Coufal, jenž vyfasoval hodnocení 6.7, i on absolvoval plnou minutáž. Rodákovi z Ludgeřovic přesto duel patrně utkví v paměti, byl pro něj totiž 100. v elitní lize. Coufal ve West Hamu o svých kvalitách bezpochyby přesvědčil, přesto i po více než třech letech stále čeká na první gól.

Německo

Další týden, další utrpení pro fanoušky Unionu. Klub z východního Berlína prodloužil černou sérii ligových porážek na osm, napříč soutěžemi padl dokonce už dvanáctkrát za sebou. Na body čeká od 26. srpna, kdy si poradil s nováčkem z Darmstadtu. Naposledy nestačil doma na Frankfurt 0:3, když už ve 14. minutě prohrával o dvě branky. To byl ještě na hřišti Alex Král, který na něm vydržel do 73. minuty. Krátce předtím vyslal z hranice šestnáctky střelu, která ale plachtila daleko od levé tyče. Livesport reprezentačního záložníka ocenil známkou 6.4.

Václav Černý prožil nadmíru úspěšný týden. V úterý rozhodl premiérovým gólem v dresu Wolfsburgu o vítězství 1:0 nad Lipskem v DFB-Pokalu a v neděli na pohárovou trefu navázal i první ligovou brankou. Někdejší tahoun Twente ve 37. minutě domácího zápasu proti Werderu vyrovnával na 1:1, když zpětnou přihrávku uklidil do sítě pro sebe netypicky pravačkou, balon navíc procedil mezi nohama obránce i brankáře. Zápas skončil 2:2, český křídelník byl v 56. minutě střídán a Livesport jeho počínání ohodnotil známkou 7.1.

Ze čtyř Čechů, kteří mohli zasáhnout do zápasu Hoffeheimu s Leverkusenem, se na hřišti ukázal pouze Adam Hložek. A jak už bývá pravidlem, dostal od trenéra Xabiho Alonsa jen titěrný časový úsek, autora prvního gólu Floriana Wirtze střídal v úvodu šestiminutového nastavení. Hodnocen nebyl, stav 3:2 pro lídra Bundesligy on ani nikdo další už nezměnil. Někdejší sparťan se však i přes nízké vytížení, nebo možná spíš právě díky němu, může nadále těšit z nadprůměrných čísel. V aktuální sezoně totiž dá gól nebo na něj nahraje každých 47 minut.

O něco větší minutáží se může chlubit Tomáš Čvančara, i on však v sobotu scházel v základní sestavě Mönchengladbachu. Borussia v divokém duelu ve Freiburgu od sedmé minuty prohrávala, do přestávky sice dokázala otočit na 3:1, jenže domácí i díky penaltě z šesté minuty nastavení vyrovnali na konečných 3:3. Hříbata tak promarnila možnost poprvé v sezoně vyhrát dva ligové zápasy v řadě. Čvančara se na hřiště dostal v 71. minutě, k zakončení se nepropracoval a Livesportem byl ohodnocen známkou 6.3.

Nehráli: Pavel Kadeřábek, Hoffenheim, Patrik Schick a Matěj Kovář, Leverkusen, Tomáš Koubek, Augsburg, Jiří Pavlenka, Brémy