Polsko? Výraz bývalého kouče vydal za tisíc slov. S Ronaldem byl jako otec a syn, teď spolu nemluví

Polsko? Výraz bývalého kouče vydal za tisíc slov. S Ronaldem byl jako otec a syn, teď spolu nemluví

Konflikt s Cristianem Ronaldem během mistrovství světa v Kataru i vzpomínky na dobu u řeckého národního týmu. Fernando Santos, bývalý trenér polské reprezentace, která je soupeřem českého týmu v boji o postup na EURO 2024, se obsáhle rozpovídal pro portugalský deník „A Bola“ o řadě zážitků ze své kariéry. Co řekl o svém necelý rok trvajícím angažmá na lavičce Polska? Nic. Web zmíněného listu uvádí, že reakce vydala za více než tisíc slov.

Devětašedesátiletý odborník ochotně odpovídal. A to třeba i na ožehavé téma, kdy Cristiana Ronalda během světového šampionátu v Kataru posadil na lavičku. Teď prý s hvězdou vůbec není v kontaktu, vztahy mezi oběma muži jsou na bodu mrazu. „Měli jsme spolu silný vztah. Poprvé jsme se potkali ve Sportingu, když mu bylo devatenáct. Možná jsou to silná slova, ale vycházeli jsme spolu trochu jako otec a syn. Ale teď už spolu nemluvíme. Nevím, od kterého dne. Ale určitě jsem s ním nemluvil od šampionátu v Kataru,“ svěřil se kouč.

Řeč přišla i na jeho působení u řecké reprezentace. Santos odhalil, že má k Řecku hodně vřelý vztah. „Portugalsko je moje země, ale i k Řecku toho hodně cítím a neskrývám to. Tu zemi mám hodně rád a cítím se tam doma, jako v Portugalsku,“ prohlásil kouč.

foto: © Profimedia/Lukasz_Grochala

Naopak poslední angažmá u polského národního týmu při povídání vynechal. Tým vedl od 24. ledna letošního roku a nástup kouče provázela velká očekávání. Polsko mělo v evropské kvalifikace bezpodmínečně uspět, jenže vše skončilo fiaskem. Pod Santosovým vedením reprezentace vyhrála jen tři ze šesti duelů a 13. září práskl šéf tamního fotbalu do stolu a kouče odvolal. Od reprezentace se tak pakoval po necelém roce s bídnou bilancí.

Od chvíle, kdy u týmu skončil, nepadlo od něj na adresu Polska jediné slovo. Přitom by fanoušky jistě zajímalo, kde se stala chyba. Zda si nesedl s kanonýrem Robertem Lewandowskim, nebo byl problém v komunikaci mezi koučem a vedením svazu. Server sport,pl uvádí, že jedinou reakcí na vyhazov bylo mlčení. Jako by Santos ani nechtěl slovo Polsko vyslovit. „Jeho mlčení mluví více než 1000 slov,“ napsal server „A Bola.“ Už na konci angažmá u polské reprezentace prý bylo vidět, jak je kouč unavený a podrážděný zároveň.  Zjevně se snaží nevracet do bolestivé minulosti a chce hlavně zapomenout…

Ve skupině E je Polsko aktuálně na třetím místě s deseti body po sedmi odehraných zápasech. V posledním utkání přivítají Poláci v pátek 17. listopadu doma svěřence Jaroslava Šilhavého.  Jistý postup mají první dva týmy skupiny. Vedoucí Albániie (13 bodů) a druhé Česko (11 bodů) čekají do konce kvalifikace ještě dva duely. Šanci projít na šampionát živí i zatím čtvrté Moldavsko, které čekají rovněž dva duely. Na kontě má devět bodů.

Cizí těleso, které týmu nedokáže dodat kyslík i velmi drahý problém. Lewandowski čelí na Camp Nou těžké kritice