Semafor F:NL: Zázraky na severu Čech, alarm na Žižkově a skvělá práce Fina na Spartě

Semafor F:NL: Zázraky na severu Čech, alarm na Žižkově a skvělá práce Fina na Spartě
LIGOVÝ SEMAFOR

Situace ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE se trochu zamotává. Týmy, kterým se nedařilo, jdou postupně nahoru. Jeden z nich má třeba druhou nejlepší formu v lize. Spokojení jsou konečně také na Spartě, to na Žižkově není situace dobrá.

Červená – Žižkov upadá

Jestliže byla řeč o formě, tak Žižkov má v posledních pěti zápasech tu nejhorší. Za dané období vyhrál jen jednou, a to, když doma přestřílel Zbrojovku Brno.

Nicméně byla to tradiční výjimka potvrzující pravidlo. Výhra 4:2 se totiž zcela vymyká dlouhodobějšímu trendu.

V posledních pěti zápasech dal Žižkov šest branek, čtyři dal ve zmiňovaném zápase. Dva góly dal také ve Varnsdorfu, jinak ve třech utkáních vyšel gólově naprázdno. K tomu všemu má za zkoumané období nejhorší obranu s jedenácti inkasovanými góly.

Ze solidně rozjeté sezony se tak zase stává drama. Pražané jsou momentálně po poslední prohře v Příbrami na sestupové příčce (s nejhorší obranou, jež inkasovala 31 branek), byť je třeba brát v potaz minimální bodové rozdíly u dna druhé ligy. 

Oranžová – povzbuzení na Spartě

Do pořádného maléru zabředávala i sparťanská rezerva, která se těsně před koncem podzimní části odhodlala ke změně trenéra. 

„Tým, který představuje klíčové propojení mezi mládežnickou akademií a dospělým fotbalem, je v druholigové tabulce aktuálně na posledním místě,“ napsala Sparta na svém webu poté, co odvolala trenéra Petra Janouška.

Tým pod jeho vedením získal ve čtrnácti zápasech jedenáct bodů a jen dvakrát zvítězil. Mladých Sparťanů se ujal Tim Sparv, jenž ve Spartě začal před rokem a půl v realizačním týmu výběru do šestnácti let, postupně se posunul až na asistenta u rezervy a nyní je jejím hlavním trenérem.

Do angažmá vstoupil nejlépe, jak mohl. Ze dvou zápasů získal plný počet bodů, navíc hrál proti velmi silným protivníkům v podobě Vlašimi (1:0) a Táborska (2:1).

Sparta je tak momentálně dvanáctá. Na velké oslavy to není, ale na uklidnění situace rozhodně ano. Vysloužil si tím Sparv důvěru i pro jarní část? To se uvidí. 

Zelená – zázraky ve Varnsdorfu

Dlouho to byl tým, který byl na dně ligy a soupeři si pomalu připisovali tři body, jen co se Varnsdorf přiblížil. 

Tohle je ale pryč. Varnsdorf sice poprvé vyhrál až v Kroměříži ve 13. kole, nicméně od té doby zapsal dvě výhry ze tří zápasů (proti Žižkovu 4:2, naposledy proti Opavě 2:1), k tomu cenná remíza z Příbrami. To z něj dělá tým s druhou nejlepší formou za posledních pět utkání. 

Působí to jako zázrak, nicméně je to tak. Štěstí se začalo přiklánět a očividně to bylo něco, co Severočechům chybělo. Díky fajn sérii se dostali mimo sestupové příčky, což se ještě před pár týdny zdálo jako nedosažitelný úkol.

„Na našich klucích si cením toho, že v zápase ukázali všechno. Fotbalovost a pěkné akce a v závěru srdíčko. Jsme rádi, že to vyšlo, budeme mít klidnější Vánoce,“ vystihl poslední zápasy trenér Miroslav Holeňák.

Plzni dochází dech, bojí se Limberský. Hraje o třetí místo, i to by byl ale úspěch, dodává

Ligový semafor: Plzeň inkasovala doma čtyřikrát po 11 letech, Liberec protahuje dobrou sérii a Pardubicím začíná téct do bot

Foto: AC Sparta Praha