Kdo odchytá klíčovou bitvu v Polsku? Staněk v nároďáku ještě nevyhrál, přesto jej expert Blažek preferuje

Kdo odchytá klíčovou bitvu v Polsku? Staněk v nároďáku ještě nevyhrál, přesto jej expert Blažek preferuje
ROZHOVOR

Klíčová bitva o postup na Euro 2024 se blíží. Češi už v pátek nastoupí v Polsku a pokud vyhrají a soupeř z Moldavska klopýtne, klidně mohou už před koncem kvalifikace slavit postup. Poláky už sice tamní tisk odepisuje, stejně ale budou hrát o naději a dá se čekat, že budou chtít doma svěřencům Jaroslava Šilhavého pořádně zatopit. Češi však před duelem ve Varšavě řeší pozici brankáře.  Kdo by měl v ostře sledovaném duelu hájit českou branku, nad tím se zamyslel bývalý reprezentační gólman Jaromír Blažek. 

Možná je to pro trenéry reprezentace jeden z největších rébusů posledních týdnů. Koho v prestižní a důležité kvalifikační bitvě poslat mezi tyče? Jiří Pavlenka, kterému se poslední vystoupení v národní dresu úplně nepovedlo, je zraněný. Vybírat tedy musí realizační tým mezi plzeňským Jindřichem Staňkem a Alešem Mandousem. Třetím do party je Matěj Kovář, u kterého se však nepřepokládá, že by měl šanci probít se do základní sestavy.

„Mám rád oba dva. Staněk i Mandous jsou kvalitní,“ zní první Blažkova odpověď. Jenže do branky půjde v pátek večer jen jeden ze zmíněného dua. Nakonec se bývalý sparťan rozhodne, že kdyby bylo na něm, do branky by šel Staněk. „Má víc zkušeností s těžkými zápasy,“ nachází hlavní důvod, proč dal přednost opoře západočeské Viktorie.

Na druhou stranu vnímá, jak důležitou postavou Mandou je pro Slavii. Vyniká dobrou rozehrávkou, při níž takřka nechybuje. Pro sešívané je velkou oporou, v některých situacích supluje chybějícího leváka na místě stopera.. "Za mě je zaslouženě ve Slavii jedničkou, je lepší," tvrdí přesvědčivě Blažek. Mandous odchytal v kvalifikaci duel proti Faerským ostrovům, který Češi vyhráli těsně 1:0. Proti silnějším soupeřům se zatím vždy musel smířit s pozicí poraženého. Od Skotska i Španělska inkasoval dvě branky.

Jak si vede v sezoně Aleš Mandous

odchytáno: 13 zápasů
inkasované góly: 9
čistá konta: 7
celkem odchytáno v reprezentaci: 4 zápasů
Inkasované góly: 4
čistá konta: 2
Zápasy: Skotsko 1:2, 90 minut (2020), Kuvajt 7:0, 90 minut (2021), Španělsko 0:2, 90 minut (2022), Faerské Ostrovy 1:0, 90 minut (2023)

Foto: SK Slavia Praha

Jak si vede v sezoně Jindřich Staněk

odchytáno: 20 zápasů
inkasované góly: 20
čistá konta: 6
celkem odchytáno v reprezentaci: 6 zápasů
Inkasované góly: 7
čistá konta: 0
Zápasy: Belgie 0:3, 76 minut (2021), Ukrajina 1:1, 90 minut (2021), Wales 1:1, 45 minut (2022), Portugalsko 0:2, 90 minut (2022), Švýcarsko 1:2, 45 minut (2022), Maďarsko 1:1, 90 minut (2023)

Staněk sice v posledním ligovém utkání dostal od Slovácka čtyři branky, navíc po zranění chytá v helmě. Nic z toho ale expert nevidí jako problém. „Viděl jsem ten ligový zápas a Staněk za góly nemohl. Na celou Plzeň přišla slabší chvíle, prostě nemají kádr, aby mohli hrát obě soutěže,“ nemazlí se bývalý sparťan s konkurentem ze Štruncových sadů.

Opora Viktorie platí za bojovníka, který se nebojí a odvážnámi zákroky pomáhá týmu. Je obrovskou jistotou. Je na čase zlomit nepříznivou bilanci, kdy národní tým se Staňkem v brance ještě nevyhrál a gólman neudržel ani čisté konto.

Na připomínku, že gólman může očekávat, že si na polské půdě pořádně zachytá, odpoví Blažek nesouhlasně. „To nevím. Třeba jim dáme trojku a bude vymalováno. Poláci určitě nejsou v optimální pohodě,“ myslí si.

Jugas o Polsku i návratu do Zlína: V přímý postup už tu nikdo nevěří. Za Červenku jsem rád

Nic na jeho názoru nezmění ani fakt, že na hrotu polské sestavy bude obávaný kanonýr Lewandowski. „Sice tam bude, ale sám nic nezmůže. Sám nás neporazí,“ věří bývalý gólman.

A jak vidí postupové šance české reprezentace? „Byl bych rád, aby bylo jasno už v pátek. Budu věřit, že to s postupem dopadne. To bychom ale měli věřit všichni,“ dodává.

Česká reprezentace odehraje kvalifikační zápas v Polsku v pátek večer.

Postupová matematika: Češi mohou slavit už v pátek, co jim dá jistotu startu na evropském šampionátu?

Foto: FC Viktoria Plzeň