Dva a čtvrt milionu korun. Slavia čelí nejvyššímu trestu, jaký jí disciplinární komise UEFA dosud udělila

Dva a čtvrt milionu korun. Slavia čelí nejvyššímu trestu, jaký jí disciplinární komise UEFA dosud udělila

Slavia dostala za události během domácího zápasu Evropské ligy s AS Řím (2:0) pokuty v celkové výši 91.625 eur (asi 2,23 milionu korun), což je nejvyšší peněžitý trest, jaký jí disciplinární komise UEFA dosud udělila. 

Pražané mají navíc podmínečně uzavřenou tribunu Sever a asistent trenéra Zdeněk Houštecký dostal za nesportovní chování trest na jedno utkání. UEFA o tom informovala na webu.

Komise vytkla Slavii organizační nedostatky a chování fanoušků na tribunách. Pražané musí zaplatit 34.000 eur za blokování schodiště a východů a 30.000 eur za použití pyrotechniky v "kotli" nejaktivnějších příznivců na tribuně Sever.

Vyšší pokutu dostala z českých klubů už jen Sparta v roce 2018 kvůli výtržnostem fanoušků v 2. předkole Evropské ligy se Spartakem Subotica. Letenští zaplatili dvě pokuty v celkové výši 100 tisíc eur (dohromady přes dva a půl milionu korun) a na další domácí utkání v pohárech měli uzavřený stadion.

BRIGHTON MÁ SMŮLU. DUROSINMI MÁ PRÝ NAKROČENO DO EINTRACHTU, PLZEŇ DOHODU KLUBŮ VYLOUČILA

Fanoušci se podle UEFA provinili také provokativními a urážlivými hesly (17.500 eur) a vhazováním předmětů na hrací plochu (10.125 eur).

Právě tribuna Sever je nyní kvůli použití pyrotechniky v podmínce. Sektory 106 až 110 na stadionu v Edenu budou uzavřené na jedno utkání v evropských pohárech, pokud fanoušci poruší pravidla UEFA v následujících dvou letech znovu.

"Kotel" Slavie, který sídlí za jednou z branek, už v minulosti v trestu byl. Částečně uzavřený byl mimo jiné při čtvrtfinále Evropské ligy v roce 2019 proti londýnské Chelsea. V roce 2022 v předkole Evropské konferenční ligy proti gibraltarskému týmu St Joseph's nesměli obvyklí fanoušci na severní tribunu vůbec, díky výjimce od UEFA ale mohly místa zaujmout téměř tři tisícovky dětí.

Slavia má nyní podmínku na domácí i venkovní utkání. Po úvodním utkání v Římě (0:2) proti AS dostala za nevhodné chování svých příznivců od UEFA pokutu 20 tisíc eur (téměř půl milionu korun) a k tomu na jeden pohárový zápas na hřišti soupeře podmínečně zakázaný prodej vstupenek do sektoru hostů, opět s dvouletou zkušební lhůtou.

Výběr trestů pro české kluby za chování fanoušků v pohárech

(řazeno chronologicky; částky v korunách podle dobového kurzu):

Září 2005 - Za rasistické projevy diváků v domácím utkání základní skupiny Ligy mistrů s Ajaxem Amsterodam potrestala UEFA Spartu pokutou 32 tisíc eur (více než 900 tisíc korun) a uzavřením části hlediště na jedno utkání.

Listopad 2005 - Za další rasistické projevy fanoušků při zápase s Thunem v základní skupině Ligy mistrů v Bernu dostala Sparta pokutu ve výši 1,1 milionu korun. Letenský klub navíc nesměl prodávat vstupenky na nejbližší venkovní zápas v soutěži.

Říjen 2007 - Slavia dostala pokutu 15.000 švýcarských franků (zhruba čtvrt milionu korun) za to, že po postupovém utkání 3. předkola Ligy mistrů proti Ajaxu Amsterodam v Praze pronikli její fanoušci na hrací plochu.

Prosinec 2008 - Za chování fanoušků během utkání Poháru UEFA s Hamburkem musela Slavia zaplatit pokutu 15 tisíc eur (téměř 400 tisíc korun).

Říjen 2014 - UEFA potrestala Spartu za chování fanoušků v Bratislavě při utkání Evropské ligy se Slovanem pokutou 80 tisíc eur (asi 2,2 milionu korun) a podmínečným uzavřením stadionu na jedno utkání.

Říjen 2016 - Za rasistické projevy fanoušků v duelu základní skupiny Evropské ligy s Interem Milán uzavřela UEFA Spartě na další zápas sektory na horním ochozu "kotle".

Srpen 2018 - Kvůli výtržnostem fanoušků v 2. předkole Evropské ligy se Spartakem Subotica udělila UEFA Spartě dvě pokuty v celkové výši 100 tisíc eur (dohromady přes dva a půl milionu korun), navíc jí na příští domácí utkání v pohárech, které Sparta sehrála o rok později s Trabzonsporem, uzavřela stadion.

- Slavia dostala pokutu 66 tisíc eur (zhruba 1,7 milionu korun) za urážlivé pokřiky fanoušků na adresu UEFA v domácím úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev.

Listopad 2018 - Za výtržnosti fanoušků při duelu základní skupiny Evropské ligy v Kodani dostala Slavia pokutu 20.000 eur (zhruba 520.000 korun). Slávističtí příznivci navíc nesměli na příští venkovní zápas Evropské ligy s Bordeaux.

Březen 2019 - Za výtržnosti v únorovém utkání 2. kola Evropské ligy s Genkem, v němž fanoušci házeli předměty na hřiště, musela mít Slavia v domácím čtvrtfinále s Chelsea uzavřenou část tribuny Sever.

Srpen 2021 - UEFA potrestala Spartu za rasistické projevy části fanoušků v utkání 3. předkola Ligy mistrů s Monakem tím, že úvodní domácí duel v základní skupině Evropské ligy byl bez diváků. Na zápas s Glasgow Rangers nakonec nesměli na Letnou přijít dospělí fanoušci, díky výjimce ale dorazilo 10.879 dětí od šesti do 14 let.

Březen 2022 - Disciplinární komise UEFA rozhodla, že Sparta odehraje kvůli rasistickému transparentu fanoušků v odvetě Evropské konferenční ligy na hřišti Partizanu Bělehrad příští domácí zápas v evropských soutěžích před uzavřenou částí hlediště. Zároveň udělila pražskému týmu pokutu 3250 eur (přes 80.000 korun) za použití pyrotechniky.

Květen 2022 - Slavia kvůli chování fanoušků v domácím odvetném čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam dostala pokutu 15.000 eur (téměř 369.000 korun) za to, že její fanoušci ze severní tribuny používali pyrotechniku, házeli předměty na hrací plochu a blokovali průchody. Další domácí zápas v evropských soutěžích navíc musela odehrát před částečně uzavřeným hledištěm.

Říjen 2022 - Disciplinární komise UEFA potrestala kvůli chování fanoušků v pohárech několik českých klubů. Plzeň musela zaplatit 10.000 eur (zhruba 245 tisíc korun) za "provokativní vzkazy urážlivé povahy" v jednom ze zápasů Ligy mistrů. Slovácko dostalo po posledním domácím utkání Evropské konferenční ligy s Nice od disciplinární komise UEFA stejnou pokutu za vhozený kelímek, jímž jeden z diváků zasáhl hostujícího brankáře Marcina Bulku. Za chování fanoušků a vhazování předmětů v zápase s Kluží dostala trest v přepočtu jeden milion korun i Slavia.

Srpen 2023 - Bohemians 1905 museli zaplatit 23.750 eur (570 tisíc korun) za nevhodné chování fanoušků (mj. urážlivé pokřiky, odpalování pyrotechniky, blokování východů na tribunách a vhazování předmětů na hrací plochu) v domácí odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy s Bodö/Glimt, kterou Pražané kvůli nevyhovujícímu stadionu v Ďolíčku odehráli na Letné.

Listopad 2023 - UEFA potrestala Slavii dokonce dvakrát za chování fanoušků v duelech Evropské ligy s AS Řím. Po utkání v Římě jí disciplinární komise udělila pokutu 20 tisíc eur (téměř půl milionu korun), klub má zároveň na jeden pohárový zápas na hřišti soupeře podmínečně zakázaný prodej vstupenek do sektoru hostů. Nyní dostala Slavia za události během domácího zápasu pokuty v celkové výši 91.625 eur (asi 2,23 milionu korun), což je druhý nejvyšší peněžitý trest pro český klub. Pražané mají navíc podmínečně uzavřenou tribunu Sever a asistent trenéra Zdeněk Houštecký dostal za nesportovní chování trest na jedno utkání.

Foto: SK Slavia Praha