Sešívaní slaví postup! Tijani proměnil v nastavení penaltu a Slavia vítězí nad Šeriffem

Pražská Slavia v předposledním utkání skupiny Evropské ligy po obratu a proměněné penaltě v páté minutě nastavení vyhrála v Tiraspolu nad Šeriffem 3:2 a zajistila si postup do jarní vyřazovací části soutěže. Pražany poslal v 19. minutě do vedení Václav Jurečka, domácí pak na přelomu poločasů otočil stav poté, co se trefili Cristian Tovar a Jerome Ngom Mbekeli. V 78. minutě ale vyrovnal Christos Zafeiris a v závěru nastavení dokonal obrat z pokutového kopu střídající Muhamed Tijani.

Roli favorita se snažili sešívaní plnit od samého začátku. V první velké příležitosti se zjevil Zafeiris, jenž se na penaltovém puntíku tvrdě opřel do voleje, k jeho smůle však orazítkoval pouze levou tyč. Povedenou ránu vyprodukoval i Jurečka, proti němuž ale zasáhl Maksym Koval. Vzápětí si český reprezentant naběhl na centrovaný balon a patičkou jej usměrnil za záda ukrajinského gólmana. Ve stejné příležitosti se ve 38. minutě zjevil Andres Dumitrescu, jenže i tentokrát se zaskvěl Koval. Pražané navzdory jasné dominanci skórovali jen jednou, což se jim vymstilo v nastavení první půle. Cristian Tovar si nejlépe naskočil na centrovaný míč a hlavou jej usměrnil za záda Aleše Mandouse.

S remízou se sešívaní rozhodně nechtěli smířit. Jurečka ve snaze navázat na svůj gól z prvního poločasu pálil zpoza vápna, nicméně na Kovalovu bránu jeho pokus téměř nedoletěl, a tak si Ukrajinec připsal snadný zákrok. Po chvíli se míč ve vápně odrazil k Zafeirisovi, který pálil z první a mířil nad břevno. Nevyužitých šancí Pražané brzo litovali, neboť v 56. minutě zakončoval rychlý protiútok Jerome Ngom Mbekeli a otočil stav utkání ve prospěch Vos. Hráči Slavie po inkasování uzavřeli soupeře v jeho vápně a dlouho se snažili defenzivní blok Šeriffu propálit. To se povedlo v 78. minutě Zafeirisovi, jenž se trefil z přímého kopu přesně do levé šibenice. Vypadalo to tedy, že utkání dospěje k remíze, nicméně v nastavení vybojoval Lukáš Provod penaltu. K pokutovému kopu se postavil Tijani a dělovkou k levé tyči rozhodl.

Také druhé vzájemné střetnutí tak ovládla Slavia, která si tím zajistila postup do jarní fáze soutěže. V posledním kole přivítá 14. prosince Servette, Tiraspol se tentýž den představí v Římě.

Evropská liga - 5. kolo:
Skupina G:

Šeriff Tiraspol - Slavia Praha 2:3 (1:1)
Branky:
45.+3 Tovar, 56. Mbekeli - 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen.  Rozhodčí: Ciochirca - Weiss, Obritzberger - Kijas (video, všichni Rak.). ŽK: Apostolakis, Talal, Badolo, Artunduaga - Dumitrescu, Tijani.

Tiraspol: Koval - Apostolakis, Tovar, Garananga, Artunduaga - Mbekeli, Ricardinho (74. Paiva, 90.+1 Vardar), Badolo, Talal, Joao Paulo - Luvannor (46. Ankeye). Trenér: Pylypčuk.

Slavia: Mandous - Masopust, Ogbu, Bořil - Douděra, Zafeiris, Oscar, Dumitrescu (61. Wallem) - Provod - Van Buren (70. Chytil), Jurečka (70. Tijani). Trenér: Köstl.

Servette Ženeva - AS Řím 1:1 (0:1)