MS v 50 stupních? Udělat turnaj v létě nám nedělá problém, vzkazují Arabové

MS v 50 stupních? Udělat turnaj v létě nám nedělá problém, vzkazují Arabové

Když se nedávno definitivně rozhodlo o tom, že se světový šampionát v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii, ani to nevyvolalo velké pozdvižení. To by se ale brzy mohlo změnit, tamní zástupci prý uvažují o konání MS v létě, kdy teploty na Arabském poloostrově dosahují na padesát stupňů.

Saúdská Arábie bude hostit turnaj za 11 let poté, co FIFA v tichosti změnila svá pravidla a připravila tak půdu pro další turnaj na Blízkém východě. Turnaj bude ústředním bodem velkého úsilí Saúdské Arábie v oblasti sportu, které zahrnuje také bohaté výdaje na golf, bojová umění či F1.

Katarské mistrovství světa se loni konalo v zimě poté, co byly zamítnuty původní plány uspořádat finále v létě na klimatizovaných uzavřených stadionech. Sezona saúdské profesionální ligy probíhá od srpna do května, aby se zabránilo hraní na vrcholu léta, kdy teploty běžně dosahují 40 stupňů Celsia a ve městech mohou dosáhnout až 50 stupňů.

Jarolím promluvil o reprezentaci a šancích na Evropě. Čeká na nabídku a má jasno, kde budou mít Turci navrch

I v zimě se zápasy saúdské profesionální ligy obvykle hrají v noci, aby Cristiano Ronaldo, Neymar a spol. měli co nejlepší příležitost předvést své dovednosti a nemuseli po pěti minutách ždímat dres od potu.

Saúdskoarabský ministr sportu princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal však tvrdí, že nevyloučili možnost pořádání mistrovství světa v létě.

Na otázku BBC Sport, zda by se mistrovství světa konalo v zimě, odpověděl: "Upřímně řečeno, nevím. Určitě studujeme obě možnosti, abychom zjistili, která z nich je pro pořádání mistrovství světa nejlepší. Rozhodně budeme pracovat na tom, aby to bylo nejlepší mistrovství světa, jaké kdy bylo pořádáno,“ ujistil fanoušky, že i tento turnaj bude megalomanský.

A dodal: "Proč se nepodívat, jaké jsou možnosti udělat to v létě? Ať už je to v létě nebo v zimě, je nám to jedno, pokud se ujistíme, že zajistíme správnou atmosféru pro pořádání takové akce."

Prezident Saúdskoarabské fotbalové federace Jásir al-Misehal minulý měsíc naznačil, že země zkoumá stejné možnosti, které Katar zavrhl. "Dnes existuje mnoho nových technologií, které vám pomohou s chlazením nebo přidáním klimatizace na stadionech, kromě toho, že v království je mnoho měst, která si v létě užívají velmi báječnou atmosféru," řekl nedávno na předávání cen Asijské fotbalové konfederace v Dauhá.

Nový trenér národního týmu už příští týden? Fousek to nevyloučil, favorit je jasný