Divokou přestřelku ovládl Kamerun, sparťan Gomez si dal vlastní gól. Senegal nepustil Guineu ke slovu

Guinea podlehla v závěrečném utkání skupiny C Afrického poháru Senegalu 0:2. Lvi z Terangy rozhodli o výhře standardní situací po hodině hry. Na centr Krépina Diatty si naskočil Abdoulaye Seck, jenž se prosadil z vůbec první střely mezi tři tyče v zápase. Zkušený stoper tak zajistil svému týmu třetí výhru v řadě a zároveň napravil zahozenou šanci Sadia Maného z 57. minuty, kdy křídelník Al Nassru netrefil po samostatném úniku odkrytou branku. V závěru Národní sloni inkasovali ještě jednou, což je srazilo až na třetí místo, oproti tomu Kamerun poskočil na druhou pozici díky lepšímu skóre, postup však neminul ani jednu z reprezentací.

Senegal byl se šesti body a skvělým skóre po dvou kolech nejúspěšnějším týmem šampionátu. Proji Guineji už jen hájil první místo, a tedy lepší pozici pro nasazení do play off. Národní sloni zase toužili navázat na povinné vítězství nad Gambií, přičemž také tentokrát měla představovat klíč k jejich úspěchu pevná defenziva, jež dosud inkasovala jen jednou.

Po úvodní strkanici se snažili být aktivnější hráči Senegalu, kteří drželi míč častěji na svých kopačkách. Guinea ovšem opět potvrzovala velmi propracovanou obranu, jež nepouštěla Lvy z Terangy do gólových příležitostí. Nakonec diváci v prvním poločase, v němž se zrodilo až 18 faulů, příliš fotbalové podívané neviděli, o čemž svědčil i nulový počet střel na branku. Závěr první půle navíc poznamenala další šarvátka, kterou odstartoval Habib Diallo s Antoinem Contem a zapojili se do ní i střídající hráči.

Obraz hry se po úvodních minutách druhého dějství příliš nezměnil. Do první obrovské šance zápasu se v 57. minutě dostal Mané. Hvězdný křídelník využil špatné rozehrávky v obraně Guiney a po samostatném úniku obešel i brankáře, poté ovšem trestuhodně minul prázdnou branku. Litovat toho však nakonec příliš nemusel, jelikož o čtyři minuty později skóroval Seck, jenž po centru z přímého kopu posunul balon hlavou za záda bezmocného Ibrahima Koného. Zbytek střetnutí už si favorit pohlídal a v nastaveném čase ještě střelou k levé tyči upravil na konečných 2:0 Iliman Ndiaye.

Guinea tedy prohrála, přesto může slavit postup do osmifinále. Další fáze turnaje startuje 27. ledna, přičemž soupeř pro ani jednoho z postupujících dosud není jistý.

Kamerun přežil klinickou smrt, vyřazení Gambie neslo podpisy z české ligy

Reprezentace Kamerunu vybojovala v závěrečném kole skupiny C Afrického poháru národů těsné vítězství 3:2 nad Gambií. Remíza by oba celky vyřadila, což zaručilo fanouškům vzrušující podívanou do posledních vteřin. Neskutečný závěr odstartoval v 85. minutě, kdy poslal do vedení Gambijce Ebrima Colley. Jejich smolařem se však záhy stal sparťanský obránce James Gomez, jenž vlastním gólem opět vyrovnal. V nastaveném čase pak zařídil Kamerunu postup ze druhého místa hlavičkující Christopher Wooh. Stav poté na chvíli znovu srovnal bek ostravského Baníku Muhammed Sanneh, ale jen do té doby, než videorozhodčí odhalil zakončení rukou.

V lepší pozici se před střetnutím nacházel Kamerun, který by v případě prohry Guineje v souběžně hraném utkání mohl projít do osmifinále dokonce ze druhého místa. Potenciálním maximem Gambie byla třetí příčka, i ta by jí ovšem na play off stačila.

Kamerunci vstoupili do duelu aktivněji a už v páté minutě byli blízko úvodní trefě. Zakončení Franka Magriho ale levou rukou vyrazil Baboucarr Gaye. Na druhé straně zahrozil Ali Sowe, avšak střelou z úhlu brankáře Fabriceho Ondou nezaskočil. Po chvíli ofenzivního mlčení měli ve 35. minutě další příležitost Gambijci. Centr od rohového praporku našel na zadní tyči číhajícího Yankubu Minteha, jenž hlavou nasměroval míč jen do zmateného Ondoy. Jistěji si 28letý gólman Nimes počínal proti prudké ráně Musy Barrowa, kterou zastavil rychlým skokem k levé tyči.

Po pauze se probudil i Kamerun. V 50. minutě střílel ve vápně Georges-Kevin N'Koudou a ostrým projektilem pořádně otřásl břevnem. Chvíli poté už dal bývalý hráč Spurs Nezkrotným lvům důvod k radosti. N'Koudou tentokrát poslal do vápna vysoký míč, k němuž si našel cestu Karl Toko Ekambi, jenž hlavičkou rozvlnil síť. Gambie v tu chvíli potřebovala k postupu dvě trefy, což se projevilo i na obrazu hry. Vyrovnání přišlo po mírném tlaku v 72. minutě, kdy centr za záda Ondoy usměrnil osamocený Ablie Jallow. Gól outsidera vyburcoval k dalšímu tlaku, jeho střely ovšem buď minuly bránu, nebo končily na blokujících becích. V 77. minutě utekl na druhé straně Ekambi, ranou z úhlu ale orazítkoval jen břevno.

Hra se přelévala ze strany na stranu a oba týmy dávaly veškeré síly do útoku. To se posléze vyplatilo Gambii. Jejím chvilkovým hrdinou se stal žolík Ebrima Colley, který po minutě na trávníku vstřelil po přihrávce z pravé strany vedoucí gól. Náskok však Gambii vydržel jen dvě minuty, jelikož v 87. minutě nešťastně srazil míč za záda Gayeho sparťanský bek Gomez. Neskutečný závěr vyvrcholil v nastavení, kdy kamerunskou euforii odšpuntoval úspěšný hlavičkář Wooh. Gambii se sice podařilo znovu srovnat zásluhou hráče Baníku Muhammeda Sanneha, ten však skóroval rukou, což neuniklo přítomnému videorozhodčímu.

Kamerun tedy zvítězil a díky prohře Guineje postoupil ze druhého místa do osmifinále, v němž se střetne 27. ledna s Nigérií. Gambie bez zisku bodu na turnaji končí.

Angola zakončila koncert ve skupině D vítěznou nahrávkou Fredyho

Fotbalisté Angoly porazili ve třetím kole skupiny D Afrického poháru národů Burkinu Faso 2:0, a do osmifinále tak nečekaně prošli z prvního místa. Střelcem vítězné branky se stal chvíli před poločasovou přestávkou zkušený útočník Mabululu, jemuž nahrával bývalý spoluhráč Ondřeje Čelůstky z tureckého Antalyasporu Fredy. Prohra nemusela příliš mrzet ani reprezentanty země ze západní Afriky, jelikož i oni postoupili do play off.

Většina jmen angolských fotbalistů sice evropským fanouškům nic neříkala, sami hráči si však pomalu budovali pověst svými výkony na šampionátu. Úspěšně zvládnutý souboj s Mauritánií je vyšvihl na první příčku právě před Burkinu Faso. Ta dosud získala stejný počet bodů, mohlo pro ni ovšem být ještě lépe, kdyby hned dvakrát neztratila vedení nad Alžírskem.

Úvod utkání se neodvíjel v příliš vysokém tempu. Mírně aktivnější byli reprezentanti ze země západní Afriky, po osvěžovací přestávce však polevili v koncentraci a utržili gólovou ránu. Ve 36. minutě Angola zahrávala přímý kop a Fredy z něj našel hlavu nebráněného Mabulula, jehož prudká střela o zem ukázala, proč v egyptské nejvyšší soutěži platí za kanonýra.

Po změně stran na sebe aktivitou upozorňoval hlavně Dango Ouattara, jeho pokus v 57. minutě však zneškodnil gólman Neblú. Mimo to platonický tlak Burkiny Faso v žádnou střelu na bránu dlouho nevyústil, což byla také zásluha poctivé obranné práce Antilop. Uprostřed defenzivy se opět vyznamenal Kialonda Gaspar, jenž je dlouhodobě pilířem angolské zadní řady. Razítko na spanilou jízdu základní fází šampionátu dal v nastaveném čase Zini, který se dostal k dorážce po nejistém zákroku Hervého Koffiho.

Angola tak završila své působení ve skupině ziskem dalších tří bodů zaručujících první místo, postupová radost však byla pro oba soupeře společná. Osmifinálová část turnaje je na programu od 27. do 30. ledna.

Mauritánie podpořila vzpouru outsiderů. Alžířané prožili hororové déjà vu

Reprezentace Mauritánie si připravila na závěr skupiny D Afrického poháru národů překvapení, když porazila Alžírsko 1:0. O postupu outsidera rozhodl ve 37. minutě vítězným gólem Yali Dellahi. Trefa 26letého beka, jenž v minulosti hrál i v nejvyšší alžírské soutěži, zároveň způsobila konec Pouštních lišek na turnaji. Tým, který v roce 2019 celý šampionát ovládl, tak podruhé za sebou vypadl už ve skupině.

Hráči Mauritánie až do aktuálního ročníku nikdy v historii turnaje nedali gól ze hry. Nejprve sice v tomto trendu pokračovali proti Burkině Faso, kde přišli o remízu až po penaltě z nastavení, pak ale vsadili proti Angole na ofenzivní taktiku, která již branky přinesla. Body však nikoliv, a tak do závěrečného skupinového duelu vstupovali z poslední příčky. Zklamané ovšem bylo rovněž Alžírsko, jež dosud zaznamenalo jen dva nerozhodné výsledky.

Už od úvodních minut byl zápas podle předpokladů v režii Alžířanů, kteří drželi míč na kopačkách a snažili se tvořit hru. První střelecký pokus na bránu si připsal v 19. minutě Adam Ounas, jenž z velkého úhlu prověřil připraveného Babacara Niasseho. Další příležitost měl záložník AS Řím Houssem Aouar. Nakonec to však byla Mauritánie, jež se dostala překvapivě do vedení. Po zahrávaném rohovém kopu se balon ve vápně odrazil na kopačky Dellahiho, jenž tvrdou ranou k levé tyči otevřel skóre.

Pouštní lišky potřebovaly k jistotě postupu alespoň vyrovnat, a tak ihned po změně stran přišel na hřiště největší kanonýr Riyad Mahrez. I přes jeho příchod byli aktivnější Mourabitounes, kteří statečně vzdorovali. Velmi dobrou šanci měl v 56. minutě Aboubakary Koita, po krásné kličkované ovšem napálil balon vysoko nad. Mauritánským hrdinou byl i Ibrahima Keita, jenž jednu ze střel Alžířanů zablokoval před odkrytou brankou. Tlak hráčů v zelených dresech se ale začal postupně zvyšovat a fantastický zákrok musel předvést Niasse, když na zadní tyči vyrazil střelu od Aïssy Mandiho. Země z oblasti Sahelu dokonce mohla v závěru střetnutí ještě pojistit své vítězství, Pape Ibnou Ba však z bezprostřední blízkosti orazítkoval břevno. Mrzet jej to ale nemuselo, jelikož i tak jeho mužstvo dotáhlo duel do zdárného konce.

Premiérové soutěžní střetnutí těchto týmů tedy skončilo senzační výhrou Mauritánie, která slaví postup ze třetí příčky. Alžírsko naopak propadlo na poslední pozici a v osmifinálové fázi, jež startuje 27. ledna, se nepředstaví.