Frankfurt vstoupil do vyřazovací fáze Konferenční ligy smírně, Slovan Bratislava dostal nařezáno od Sturm Graz

Fotbalisté Molde nakročili k účasti mezi nejlepšími 16 týmy Evropské konferenční ligy, když v prvním zápase úvodního vyřazovacího kola zdolali Legii Varšava na vlastním hřišti 3:2. Seveřané sice už po 24 minutách vedli i díky chybě hostujícího gólmana Kacpera Tobiasze a dvěma brankám Fredrika Gulbrandsena již 3:0, ani třetí a čtvrtý zásah zkušeného domácího forvarda v této sezoně evropských pohárů ale na pohodlnou výhru nestačil. Po změně stran totiž Poláci výrazně zabrali a dvakrát skórovali, vyrovnat už ovšem nestihli.

Hráči Molde měli už přes dva měsíce po ligové sezoně, přičemž v lednu a únoru odehráli pouze přátelské duely. Nový ročník nejvyšší norské soutěže je každoročně na programu až od dubna, a tak se Seveřané mohli plně soustředit na pohárový souboj s Legií. To polský celek už se po zimní pauze vrátil zpět do domácí soutěže, kde se o víkendu vítězně naladil.

Dostatek času na přípravu využili Norové parádně hned ve 12. minutě. Martin Linnes si všiml vyběhnutého Gulbrandsena, jenž ve vysoké rychlosti nasměroval balon do sítě Legie. Hosté se ani nadále nemohli spolehnout na zákroky svého gólmana, protože Tobiasz velkou měrou přispěl ke druhé trefě domácích. Nečekanou střelu Markuse Andrého Kaasy sice dokázal zneškodnit, míč ale v rukavicích neudržel a Gulbrandsen neměl s dorážkou sebemenší problém. Kaasa se však trefy brzo dočkal, tentokrát nic neuspěchal a balon si opět našel cestu do brány hostů. Poláci se nemohli dostat do herní pohody a do konce prvního poločasu nestihli tříbrankové manko snížit.

Tempo utkání ale citelně opadlo, čehož mohl využít klub z Varšavy. Blízko gólu se ocitl v 55. minutě střídající Rafal Augustyniak, z hranice pokutového území ovšem vypálil pouze do pravé tyče. Po devíti minutách byl přesnější Josué, když velmi povedenou diagonálou prostřelil několik obránců a alespoň snížil na 1:3 z pohledu hostů. Vzápětí bylo zaděláno na pořádné drama a dechberoucí otočku, neboť se Legia dostala zásluhou hlavičky Augustyniaka na jednogólový rozdíl. Nadějnou stíhací jízdu ale hosté nedokončili.

První vzájemný zápas tak dotáhlo do vítězného konce domácí Molde. Odveta je na programu 22. února v Polsku.

Mendilibar křest ohněm zvládl a sázkou na zkušenosti potěšil navrátilce v hledišti

První zápas úvodního kola play off mezi Olympiakosem a Ferencvárosem nabídl těsnou výhru domácího celku po výsledku 1:0. Značná část utkání proběhla téměř bez šancí na obou stranách a vše směřovalo k bezbrankovému výsledku. Zkušený Ayoub El Kaabi se ale chopil otěží a v 83. minutě vstřelil jediný gól duelu. Druhá změna trenéra v tříměsíčním sledu se tak domácím začala vyplácet a štěstí přinesl i návrat diváků na Georgios Karaiskakis Stadium po předešlých nepokojích v Řecku.

Maďarská nejvyšší soutěž měla na rozdíl od té řecké zimní přestávku. Olympiakos se stále pohyboval v nejlepší čtveřici a nyní na Josého Luise Mendilibara čekal první test na pozici nového trenéra domácích. Nejlepší formou Ferencvárose oplýval Barnabás Varga, který za tři únorové ligové zápasy vstřelil hned pět branek, čímž si rozšířil střeleckou statistiku na 25 gólů v aktuální sezoně.

Právě maďarský kanonýr si mohl přidat další zásah do bohatého výčtu již ve druhé minutě, ale nepohlídal si své ofsajdové postavení a rozhodčí po zásahu videa gól odvolal. Celek z Pirea tak po návratu fanoušků na domácí stadion přežil hrozbu rychlého inkasování. První poločas navzdory svižnému začátku již mnoho fotbalového nenabídl, jediná velká šance byla k vidění v 33. minutě. Hlavičku Davida Carma ale bravurním zákrokem zlikvidoval Denes Dibusz.

Vyrovnaný zápas pokračoval také po přestávce. Ferencváros kopal krátce před uplynutím 60 minut tři rohové kopy za sebou, ale na všechny možné šance si počíhala obrana Olympiakosu. Trenéři na obou stranách si byli vědomi opatrného fotbalu svých celků, a proto vyslali na hřiště několik hráčů s bohatými zkušenostmi. Gólu se však dočkal El Kaabi ze základní jedenáctky. Osamocený Maročan v pokutovém území doklepl míč do sítě Ferencvárosu a zahájil oslavy fanoušků, které mohly pokračovat i po zápase, neboť stav 1:0 zůstal tím finálním.

Ferencváros tak na solidní venkovní formu z předchozího průběhu Konferenční ligy nenavázal a prohrál. Nepříznivý vývoj dvojutkání se pokusí zvrátit 22. února.

Alžírský expres Frankfurt k výhře nedovezl. Belgický lídr kontroval střelci ze Skandinávie

Fotbalisté Frankfurtu remizovali v prvním utkání šestnáctifinále Konferenční ligy s Royale Union SG na hřišti Anderlechtu 2:2. Orli vylétli velmi rychle za vítězstvím, když si během úvodních 10 minut připsal trefu a asistenci Farés Chaïbi. Ke šťastnému konci ovšem hostující celek nedokráčel, jelikož Mathias Rasmussen napodobil Alžířana v barvách německého celku. Jeho přesnou přihrávku využil v 68. minutě k vyrovnání švédský útočník Gustaf Nilsson. K další změně skóre už nedošlo navzdory asi čtvrthodinové početní převaze hostů.

Saint-Gilloise v domácí soutěži ukazovalo, že loňská sezona, v níž mu titul proklouzl mezi prsty, nebyla náhodná a pyšnilo se v čele tabulky osmibodovým náskokem. V Evropské lize si například připsalo skalp omlazeného Liverpoolu, na postup to ale nestačilo, a tak se pro jarní fázi přesunul do Konferenční ligy. Tam mu los přiřkl Frankfurt, jenž z předchozích šesti soutěžních duelů prohrál jediný.

Hosté od začátku utkání opravdu nezaháleli a již ve třetí minutě zvedli své fanoušky ze sedadel. Závaru ve vápně využil Farés Chaïbi, na jehož střelu nedokázal brankář včas zareagovat. O sedm minut později se alžírský útočník ocitl v roli asistenta, když předložil míč na hranici vápna pro Sašu Kalajdžiče, který suverénně zakončil do pravého dolního rohu. Domácí příznivci nic nevzdávali a nadále hlasitě podporovali svůj tým. Odměnou jim byla branka v 31. minutě od Mathiase Rasmussena. Hra se od té chvíle více vyrovnala, ale Les Unionistes do poločasu další gól nepřidali.

V úvodu druhého poločasu přinesl Royale Unio výhodu přímého kopu. Gustaf Nilsson se po jeho zahrání objevil těsně před brankářem, ale v milionové šanci hlavičkoval nad břevno. Švédský útočník pokračoval ve své aktivitě i nadále. V další akci si zpracoval přihrávku na prsa, avšak jeho následným nůžkám chybělo lepší umístění. Napotřetí už to Nilssonovi vyšlo. V 68. minutě se skákavý balon dostal do malého vápna, odkud jej obloučkem poslal za záda Kevina Trappa. Skvěle rozjetou otočku přerušil  Charles Vanhoutte, který po svém zákroku rukou viděl druhou žlutou kartu. Ani jeden z celků se do konce zápasu prosadit nedokázal.

Historicky druhou účast v jarní části evropských pohárů tak Royale Union odstartoval remízou. Odveta je na programu 22. února.

Zmrhalova asistence přispěla k překonání Jaroše, Slovan ale veze z Grazu debakl

Sturm Graz využil v úvodním utkání šestnáctifinále Konferenční ligy výhody domácího prostředí k výhře 4:1 nad Slovanem Bratislava. Blackies se ujali vedení již ve čtvrté minutě, krátce nato ale v jejich brance zazmatkoval Vítězslav Jaroš. Mladý gólman ukvapeným výběhem daroval Slovákům vyrovnávací trefu, u níž asistoval Jaromír Zmrhal, jenž odehrál celý duel. Vypůjčený gólman z Liverpoolu se však poté prezentoval jistým výkonem, a tak se hlavička Jona Gorence Stankoviče z 27. minuty stala rozhodující a pomohla Grazu k velmi nadějné pozici do odvety.

Slovan si během zimní přestávky uřízl kus ostudy, když se snažil před světem utajit přátelské střetnutí s moskevským Dynamem. Na soutěžní pažit se ale jeho hráči vrátili ve velkém stylu, když i zásluhou novice Gersona Rodriguese rozstříleli Žilinu. Dílčí úspěch už stihl zapsat i Sturm Graz, jenž načal jarní část rakouské Bundesligy remízou v Salzburgu, k níž přispěla i posila mezi třemi tyčemi Jaroš z Liverpoolu.

Právě spoluhráči českého mladíka vlétli do utkání odhodlaní útočit, což se jim vyplatilo již ve čtvrté minutě. Mika Biereth si pohlídal ofsajdovou linii a povedenou přízemní průnikovku mezi obránci přetavil v gól prudkou střelou k bližší tyči. Jaroš však musel v osmé minutě sám lovit míč ze sítě poté, co zbytečně vyběhl a ulehčil Rodriguesovi tažení na bránu. V 17. minutě pak za přihrávkou vyšachovaného gólmana Blackies zaskočil na brankové čáře jeden z obránců. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a o 10 minut později vrátil domácím vedení Gorenc Stankovič, jenž byl se svou hlavičkou na konci úspěšně zahraného signálu ze standardky.

Průbojnost bíločerných ve vápně soupeře znamenala zisk penalty v 64. minutě, kterou s přehledem proměnil Otar Kitelshvili. Hra poté postrádala plynulost, o pozdvižení fanoušků se tak zasloužil pouze nevybíravým skluzem Vladimír Weiss mladší, jehož pobyt na hřišti jakožto žolíka trval pouhých 10 minut. Početní výhoda stvrdila dominanci Blackies, zaslouženou pojišťující trefu si střídající Amady Camara nechal až do nastaveného času, kdy se trefil z hranice pokutového území.

Třízápasová série porážek Blackies v evropských pohárech tak byla přerušena vítězstvím. Slovan se pokusí zvrátit vývoj dvojutkání 22. února.

Souboj Čechům spílajících celků ovládlo Dinamo, náskok do odvety mu zařídil Petkovič

Fotbalisté Dinama Záhřeb nakročili k postupu z šestnáctifinále Konferenční ligy, když porazili Betis na jeho půdě 1:0. Do utkání celků, na jejichž propadu až do třetí nejprestižnější evropské pohárové soutěže měly výrazný podíl české týmy, přitom vstoupili aktivněji domácí. Žádná z šancí však neskončila za zády Ivana Nevističe, jenž na konci srpna čtyřikrát inkasoval na pražské Letné a postupem času ztratil post brankářské jedničky. Hosté však po změně stran vyrovnali hru a méně než čtvrthodinu před koncem rozhodl z penalty o lepší výchozí pozici do odvety pro chorvatský tým Bruno Petkovič.

Dinamo Záhřeb zatím v domácí soutěži nestačilo nejen na notně posílený Hajduk, ale ani na Rijeku. Na evropských kolbištích navíc postupně propadlo z předkol Ligy mistrů, odkud ho vyřadila pražská Sparta, až do Konferenční ligy, kde ve skupině marně stíhalo Plzeň. Betis měl rovněž nepříjemnou zkušenost s českým fotbalem, když jeho pouť Evropskou ligou pomohli ukončit již zmínění Letenští.

Vzájemné utkání někdejších soupeřů českých celků začali aktivněji hráči El Glorioso. Už v páté minutě nebezpečně pálil Nabil Fekir, proti jehož ráně se musel pořádně natáhnout Nevistič. Skvělou kopací techniku předvedl Francouz i následně, kdy přesným centrem našel Williama Carvalha, který usměrnil míč hlavou jen těsně nad břevno. Žádná z dalších akcí vedená Fekirem nebo některým z jeho spoluhráčů už nebezpečí neznamenala, a do šaten se tak týmy rozešly bez rozdílu ve skóre.

Nástup do druhé půle ani na jedné straně aktivitu do hry nepřinesl. Klub z Andalusie po většinu času držel míč na svých kopačkách, avšak k vážnějšímu zakončení se nedostal. Vzrušení tak přišlo až v 76. minutě, kdy jeden z domácích obránců zahrál rukou a sudí nařídil pokutový kop. Jeho exekuce se ujal Petkovič a přesnou ranou k levé tyči poslal Dinamo do vedení. Hrdinou El Glorioso se mohl stát Chadi Riad, proti jehož hlavičce předvedl Nevistič další důležitý zákrok. Čisté konto nepřekazil ani Willian José v samém závěru, kdy z přímého kopu namířil pouze do levé tyče.

Historicky první střetnutí těchto soupeřů tak skončilo překvapivou výhrou Dinama. Odveta je na programu 22. února.

Zimními odchody zatížený Gent nestačil v Budapešti na Maccabi

Maccabi Haifa porazila v prvním duelu vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy Gent 1:0. V prvním poločase si hráči na obou stranách nedali nic zadarmo, a tak byly místo útočných akcím k vidění především souboje. Po změně stran už se ovšem prosadil Frantzdy Pierrot, pro nějž šlo o vůbec první trefu v letošním ročníku třetí nejprestižnější evropské pohárové soutěže. Hosté si tak do domácí odvety odvezli jednogólové manko.

Gent přijel do Budapešti s jasným dílčím úkolem. Tím bylo uhlídat Deana Davida, který v dresu Maccabi vsítil v posledních sedmi soutěžních kláních sedm gólů. Bizoni naopak nové ofenzivní opory teprve hledali. Museli se totiž poprat se zimními odchody Malicka Fofany, Gifta Orbana a Huga Cuyperse, autorů devíti z celkových 16 branek nastřílených v základní skupině.

Začátek zápasu se nesl v duchu soubojů. Ani jeden z týmů nechtěl inkasovat, a utkání se tak hrálo od vápna k vápnu. Útočníci obou celků často hledali doplnění při rychlých brejcích, to ovšem nepřicházelo. V první vážné akci se objevil až ve 30. minutě Momodou Lamin Sonko, který vyslal tvrdou střelu na přední tyč, jenže brankář byl připravený. V nastaveném čase prvního poločasu zkusil své štěstí z pravé strany vápna Tarik Tissoudali, ale i jeho pokus zastavil jistým zákrokem Sharif Kaiuf.

Hosté rozjeli tři minuty po startu druhého dějství rychlou akci. Na jejím konci stál Omri Gandelman, jenž zamířil do levé šibenice, avšak Kaiuf byl znovu připravený. V 61. minutě se odražený míč dokutálel do vápna, kde číhal Pierrot, který svůj tým poslal do vedení. Bizoni se hnali za vyrovnáním. Do obrovské šance se dostal v 77. minutě Gandelman, jehož pokus patičkou ze středu vápna skončil těsně vedle. Obrovský tlak zelení přežili, a připsali si tak důležité vítězství.

Maďarský azyl tedy na rozdíl od skupinového střetnutí s Rennes přinesl Maccabi štěstí. Odveta je na programu 22. února v Belgii.

První vzájemné setkání Servette s Ludogorcem branku nepřineslo

Servette remizovalo v úvodním kole Evropské konferenční ligy s hostujícím Ludogorcem 0:0. Premiérové střetnutí těchto dvou celků přineslo v prvním poločase akce na obou stranách, avšak ani jednomu týmu se v koncovce proti skvěle chytajícím brankářům vůbec nedařilo. Do odvety na bulharské půdě jsou tak karty rozdány naprosto vyrovnaně.

Celek z Razgradu se během zimní přípravy střetl hned se třemi českými celky. Vítězné oslavy však zažil pouze se Sigmou Olomouc (3:1), kterou gólem a asistencí pomohl přehrát Bernard Tekpetey. Ghanský forvard však tolik nezářil v bulharské lize, i proto se vítěz posledních 12 sezon nacházel až na druhé příčce. Servette v posledním kole Evropské ligy tvrdě narazilo s pražskou Slavií, třetí místo ve skupině však i tak s přehledem uhájilo.

Ludogorec se přihlásil o úvodní slovo v 11. minutě, kdy z levé strany vápná pálil Son, jeho technický pokus však špičkami prstů vyškrábl Jérémy Frick. Na druhé straně překvapil hostující obranu svým volejem po rohu Yoan Severin, ovšem mířil přesně doprostřed branky. Další šance přišla pro Servette v podobě přímého kopu. Bendegúz Bolla si míč připravil a ke štěstí mu chyběl opravdu kousek.

Začátek druhého poločasu byl na akce opravdu chudý, a tak si fanoušci museli počkat až do 57. minuty. V té napřáhl z hranice šestnáctky Jérémy Guillemenot, ale jeho střela mířila jen těsně vedle pravé tyče. Strhnout vedení na stranu Švýcarů se pokusil střídající Alexis Antunes, jehož krásné sólo skončilo pouze ve středu branky. Celek z Ženevy na svého soupeře tlačil, ovšem kompaktní obrana hostujícího celku za svá záda gól nepustila, a udržela tak remízový stav až do samotného konce.

Ludogorec si tedy ze švýcarské půdy odvezl remízu. Postupujícího určí odvetné utkání 22. února v Razgradu.

Bodö od zdolání Bohemians dokráčelo na práh osmifinále, Ajax vrátil do hry drtivý závěr

Fotbalisté Bodö/Glimt ztratili v úvodním duelu šestnáctifinále Konferenční ligy takřka vyhraný zápas na hřišti Ajaxu, kde nakonec pouze remizovali 2:2. Žlutá horda, která v předkole vyřadila pražské Bohemians, se v 64. minutě dostala do dvoubrankového vedení, přičemž oba zásahy měl na svědomí Albert Grönbaek. V závěru základní hrací doby však rozhodčí vyloučil jednoho z hostujících hráčů a z následné penalty snížil Branco van den Boomen. To ale z pohledu nizozemského favorita nebylo vše, jelikož v sedmé minutě nastavení srovnal Steven Berghuis.

Ajax sice o uplynulém víkendu prohrál, jednalo se však o ojedinělou reminiscenci tragického startu sezony, jelikož šlo o jeho první ligovou porážku od konce října. S Evropskou ligou se na podzim rozloučil skalpem AEK, který ho posunul alespoň do Konferenční ligy. Bodö si v posledních letech vydobylo v evropských pohárech slušné jméno, v jarní fázi se ale tradičně muselo potýkat s nerozehraností způsobenou formátem nejvyšší norské ligy.

Velmi nejistý začátek z obou stran se pokusil rozproudit Chuba Akpom, který se odhodlal k ráně zpoza vápna. Tvrdý pokus ovšem Kjetil Haug vyrazil na břevno. Na druhé straně mohl s přispěním štěstěny slavit Grönbaek, jenž zasekl a poté vypálil. Jeho pokus tečoval jeden z bránících hráčů do protipohybu Dianta Ramaje. Blesky se tak ujaly vedení a kontrolovaly hru. V závěru poločasu zkusil štěstí z dálky Jordan Henderson, znovu však zakročil Haug.

Domácí se nevzdali a snažili se soupeře uzavřít v jeho vlastním vápně. Po hodině hry se před bránou zjevil osamocený Akpom, místo střely však nepochopitelně zasekl a poté napálil míč do obránce. Norové tlak přežili a opět jim stačila jediná akce k tomu, aby udeřili. Rychlý protiútok zakončoval Grönbaek k pravé tyči. Až v samém závěru se Ajax dočkal snížení poté, co Odin Björtuft fauloval ve vápně. Sudí mu udělil červenou kartu a nařídil pokutový kop. Jeho exekuce se ujal van den Boomen, který zamířil přesně k pravé tyči. Závěrečný tlak domácí fotbalisté dokázali přetavit ve vyrovnání. Chybný výběh gólmana potrestal přelobováním Berghuis.

Amsterdamští tak před svými fanoušky vybojovali alespoň remízu. Tu se pokusí přetavit v postup v mrazivém Norsku, hrát se bude 22. února.

Úvodní utkání 2. kola Evropské konferenční ligy:

Sturm Štýrský Hradec - Slovan Bratislava 4:1 (2:1)

Branky: 4. Biereth, 27. Stankovič, 65. Kiteišvili z pen., 90.+1 Camara - 8. Rodrigues. ČK: 78. Weiss (Slovan).

St. Gilloise - Eintracht Frankfurt 2:2 (1:2)

Branky: 32. Rasmussen, 68. Nilsson - 3. Šájbí, 10. Kalajdžič. ČK: 78. Vanhoutte (St. Gilloise).

Olympiakos Pireus - Ferencváros Budapešť 1:0 (0:0)

Branka: 83. El Kábí.

Molde - Legia Varšava 3:2 (3:0)

Branky: 12. a 19. Gulbrandsen, 24. Kaasa - 64. Josue, 71. Augustyniak.

Servette Ženeva - Ludogorec Razgrad 0:0

Betis Sevilla - Dinamo Záhřeb 0:1 (0:0)

Branka: 76. Petkovič z pen.

Ajax Amsterodam - Bodö/Glimt 2:2 (0:1)

Branky: 90.+1 Van den Boomen z pen., 90.+7 Berghuis - 17. a 63. Grönbaek. ČK: 90. Björtuft (Bodö/Glimt).

Maccabi Haifa - Gent 1:0 (0:0)

Branka: 67. Pierrot.