Souboj českých trenérů na Slovensku vyhrál Straka. Uhrinův tým dostal na lopatky i odpadlík ze Slavie

Michalovce proti Zlatým Moravcům? Pro českého fanouška na první pohled nezajímavý zápas. Nicméně na lavičkách slovenských rivalů jsou české trenérské persony, na trávníku jakbysmet. Navíc šlo o duel týmů, které v této sezoně ještě nevyhrály! Výhru 4:1 nakonec slavily domácí Michalovce s Františkem Strakou.

Pro bývalého trenéra Sparty či Slavie šlo o druhý zápas při jeho záchranářské misi. V tom prvním sahal po výhře v Žilině, tu ale jeho svěřencům sebrala sporná penalta v nastavení. Hostující tým v týdnu Dušan Uhrin mladší. Dostal jasný cíl, a sice posunout Zlaté Moravce z posledního místa, které znamená přímý sestup do druhé ligy. Předposlední celek hraje baráž.

Do duelu šly oba celky s ostudnou bilancí. Za jednadvacet kol svítila u obou v kolonce výher nula. Vzájemný duel byl tedy příležitostí, jak negativní bilanci alespoň o kousek vylepšit. Strakova parta mohla sokovi odskočit, a to se také stalo. Michalovce vyhrály 4:1 a jsou na deseti bodech, Zlaté Moravce posbíraly zatím jen čtyři remízy.

Zápas nabídl zajímavý průběh. Hosté se dostali ve dvacáté minutě do vedení, nicméně Michalovce do poločasu srovnaly a ve druhé polovině soupeři nasázely další tři branky.

„Musím chlapcům poděkovat. Vyrovnávací gól, který jsme vstřelili před přestávkou, byl nesmírně důležitý. Dodal nám hodně sebevědomí a druhý poločas jsme měli ve svých rukách. Je úžasné slyšet, jak se kluci opět radují z vítězství a jak si ho užívají. Dodává nám to obrovskou sílu do další práce. Kluci do toho kopli, jeli a makali naplno, za což jim děkuji,“ radoval se po utkání Straka, jemuž se loni na jaře podařilo zachránit na Slovensku Trenčín. Ten pak ale vsadil na jiného kouče.

Pikantní pro české fanoušky byli i střelci. Skóre uzavíral Gino van Kessel, jehož působení ve Slavii, kde ho mimochodem trénoval právě Uhrin mladší, mnozí fanoušci sešívaných považují za jedno z nejhorších v historii. Pro rodáka z Curaçaa šlo o třetí gól v této sezoně. To vše poté, co kompletní minulý ročník vynechal.

Hlavní postavou večera byl ale veterán Igor Žofčák. Ten vstřelil důležitý vyrovnávací gól, navíc byl jeho první v sezoně. Stal se navíc prvním hráčem Niké Ligy, který skóroval po dovršení čtyřiceti let.

„Řekl jsem, že gól určitě dám,“ citoval někdejšího sparťana klubový web. „Nám se nedařilo a rozhodně to nebylo jednoduché. Těžko se teď hledá, kde byla chyba. Co se stalo, to se stalo. Nakonec jsme to zlomili. Prohráváme společně a vyhráváme společně.“

Přínos Žofčáka si nemohl Straka vynachválit. „Znám ho už z pražské Sparty, kde se projevil jako srdcař. Tady je stejný. Určitě jsem rád, že ho mám v týmu. Dokud tu budu já, bude hrát. Je výjimečné mít ho v týmu," sklonil mu zkušený trenér poklonu.

Do nadstavby jsou tak karty rozdány jasně. „Teď Michalovce přijedou k nám a my se to pokusíme zvrátit,“ zavelel ale Uhrin.