Slavia prohrála v osmifinále Evropské ligy divokou přestřelku v Miláně. Sparta schytala v bitvě s Liverpoolem debakl

Sparta prohrála v úvodním osmifinále Evropské ligy s Liverpoolem 1:5. Hosté, kteří na Letné nastoupili v kombinované sestavě, vedli už v poločase o tři branky. Zápas pak anglický tým dovedl bez problémů do vítězného konce. Slavia na slavném San Siru prohrála s AC Milán po divoké přestřelce 2:4. Zápas dohrávali Pražané o deseti bez vyloučeného Dioufa.

Sparta doplatila na chyby, zahodila řadu šancí

Špatný start Sparty do utkání demonstrovala hned šestá minuta, kdy penaltu po přestupku Asgera Sörensena proměnil ranou k tyči sám faulovaný Alexis Mac Allister. O chvíli později mohli Letenští vše odčinit. Po centru ze strany se dostal k zakončení Lukáš Haraslín, dobře zasáhl brankář Caoimhín Kelleher, nicméně míč nadále směřoval do sítě, a tak jej až na brankové čáře vykopl Joe Gomez. Po povedeném úseku hry domácích však přišla studená sprcha. Za hranicí šestnáctky se Núňez odhodlal k parádní střele, která sice mířila doprostřed brány, nicméně Peter Vindahl si s ní neporadil. Ještě před změnou stran mohl snížit Birmančevič, ke kterému se po střele Jana Kuchty odrazil míč, Srb jej ale nedokázal dopravit do odkryté brány. V nastaveném čase prvního dějství ještě stihl Núňez vyslat další fantastickou střelu na vzdálenější tyč – 0:3.

Hned z úvodní akce druhé půle se domácím podařilo snížit. Centr Birmančeviče z pravé strany si do vlastní sítě totiž nešťastně trefil Conor Bradley. Třígólové vedení vrátil hostům v 53. minutě Luis Díaz, který uvnitř pokutového území propálil vše, co mu stálo v cestě. V další gólovce Reds mohl skórovat Cody Gakpo, tentokrát však parádně zasáhl Vindahl. V 79. minutě střílel v šestnáctce Dominik Szoboszlai, opět se ovšem předvedl dánský gólman. O chvíli později videorozhodčí kvůli těsnému ofsajdu neuznal branku Mohameda Salaha. V nastavení poté přidal pátý gól hostů Szoboszlai, jenž vedl míč od půlky hřiště a poté jej poslal přesně mezi tři tyče.

Slavii mrzí nezvládnuté koncovky obou poločasů

První větší příležitost měli fotbalisté Rossoneri, když po faulu Tomáše Holeše rozehrával přímý kop z nebezpečné vzdálenosti Alessandro Florenzi. Rána zkušeného pravonohého univerzála ale nakonec letěla těsně nad bránu Jindřicha Staňka. Po sympatické 25minutovce musela přijít změna taktiky ze strany Jindřicha Trpišovského, protože byl za nevybíravý šlapák vyloučen Diouf. Milánští využili početní převahu téměř okamžitě, když centr Rafaela Leaa na zadní tyč hlavou zakončil Olivier Giroud. Záhy však parádním volejem za hranící velkého vápna srovnal po rohovém kopu Douděra. Ještě před koncem prvního dějství se ovšem z dálky přesnou přízemní střelou prosadil Tijani Reijnders, na kterého vzápětí hlavou po rohu navázal i Loftus-Cheek, a tým ze San Sira tak do kabin odcházel s dvougólovým náskokem.

Krátce po změně stran z úhlu zakončoval Leao, jenže těsně minul. Z gólu se ale radovali sešívaní. Centrovaný přímý kop doputoval až k čerstvému Schranzovi, jenž nechytatelnou pumelicí napnul síť v bráně Mikea Maignana. Ve zbytku utkání se Rossoneri snažili především kontrolovat hru a vítěznou pojistku nakonec zajistil až v 85. minutě nepříliš výrazný Leao, který ukázal, že když dostane prostor s míčem na noze, dokáže být nezastavitelný a po samostatném průniku našel Christiana Pulišiče, jenž míč doklepl do brány.

Evropská liga, úvodní osmifinále

SPARTA - LIVERPOOL 1:5 ONLINE SLEDUJTE ZDE

Branky: 46. vlastní Bradley - 25. a 45.+3 Núňez, 7. Mac Allister z pen., 53. Díaz, 90.+4 Szoboszlai. Rozhodčí: Sánchez - Cabaňero, Prieto - Martínez (video, všichni Šp.). ŽK: Krejčí, Zelený (oba Sparta). Diváci: 18 322.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (43. Ryneš), Krejčí - Preciado, Kairinen (74. Karabec), Solbakken, Zelený - Birmančevič (74. Tuci), Haraslín (65. Laci) - Kuchta (74. Olatunji). Trenér: Priske.
Liverpool: Kelleher - Gomez (46. Bradley), Konaté (51. Van Dijk), Quansah, Robertson - Mac Allister (65. Clark), Endo, Elliott - Gakpo, Núňez (51. Szoboszlai), Díaz (74. Salah). Trenér: Klopp.

AC MILÁN - SLAVIA 4:2 ONLINE SLEDUJTE ZDE

Branky: 34. Giroud, 44. Reijnders, 45.+1 Loftus-Cheek, 85. Pulisic - 36. Douděra, 65. Schranz. Rozhodčí: Meler - Eyisoy, Ersoy - Ulusoy (video, všichni Tur.). ŽK: Florenzi, Calabria (oba Milán). ČK: 26. Diouf (Slavia).
AC Milán: Maignan - Florenzi (46. Calabria), Kjaer, Gabbia (46. Tomori), Hernandez - Adli, Reijnders (80. Binnásir) - Pulisic, Loftus-Cheek (66. Jovič), Leao - Giroud (80. Okafor). Trenér: Pioli.
Slavia: Staněk - Vlček, Holeš, Zima, Diouf - Masopust (87. Wallem), Oscar - Douděra (87. Tomič), Provod (83. Jurečka), Zmrzlý (83. Bořil) - Chytil (61. Schranz). Trenér: Trpišovský.

Rosický jako posila nevyšel, lituje kouč malého pražského klubu, kterému šéfuje ikona Slavie Šmicer