Spartu zradila proti Liverpoolu koncovka. Bitva s evropským gigantem otevřela Letenským oči

Když vytasil před pár dny na Letné kouč Slavie Jindřich Trpišovský na Spartu defenzivní taktické šachy, byla z toho nepříliš pohledná remíza 0:0. Mistr z Letné ve čtvrtek večer v osmifinále Evropské ligy doma na slavný Liverpool vyrukoval úplně jinak. Odehrál otevřenou partii a prohrál 1:5, fanoušci ale poraženým stejně zatleskali. Trenér Brian Priske slibuje, že autobus jeho tým nezaparkuje ani za týden na Anfieldu, určitě ale mají Letenští o čem přemýšlet. Co jim utkání ukázalo?

Defenziva v troskách

Sparťanská defenziva se však rozsypala v ten nejhorší možný čas. A to nejen po sportovní stránce, ale i po té zdravotní. Kvůli zranění ještě v prvním poločase střídal Asger Sörensen, jenž faulem zavinil penaltu, po které padl úvodní gól. To může znamenat potíže pro nedělní duel v Plzni. Filip Panák totiž zůstal jen na tribuně a Angelo Preciado, kterého bylo ve čtvrtek znovu plné hřiště, se v ten samý den dozvěděl, že ho ve FORTUNA:LIZE čeká třízápasová stopka.

Zahozené šance mrzí

Pokud Pražané chtěli pomýšlet na remízu či snad na skalp Liverpoolu, potřebovali k tomu daleko lepší počínání ve finální fázi. V prvním poločase neproměnili velké šance Jan Kuchta, Lukáš Haraslín a Veljko Birmančevič před odkrytou brankou špatně načasoval krok a míč po dvojdoteku poslal úplně mimo. Šance si Letenští dokázali nachystat i v druhém poločase, ale zmohli se už jen na jedinou trefu, když si vlastní branku vstřelil hostující Conor Bradley.

Pět gólů od Liverpoolu? Mohli jsme jen bránit, ale to není náš styl, hlásil Priske. Na Spartu byl pyšný

Největší hvězdy v akci

Bude se Liverpool šetřit na víkendový šlágr s Manchesterem City, nebo ne? Druhá varianta platila. Jürgen Klopp v Praze poslal od prvních minut hvězdy jako Darwin Núněz, Luis Díaz, Cody Gakpo, Alex Mac Allister či Ibrahima Konaté. V průběhu zápasu se navíc do hry dostali i Virgil van Dijk, Dominik Szoboszlai i největší hvězda týmu Mohamed Salah. Nakonec domácí dvěma góly utnul uruguayský střelec Núněz, jenž o výhře "Reds" rozhodl i ve víkendovém utkání s Nottinghamem.

Náhradník Kelleher si zachytal

Že bude Caoimhin Kelleher v Praze v takovém zápřahu, to asi nečekal. Náhradník za zraněného Alissona Beckera ale anglické mužstvo několikrát podržel. Celkem si připsal šest zásahů. Ať už při Haraslínově střele z úhlu či překvapivém pokusu Preciada pomalu z půlky hřiště. Irský brankář potvrdil, že je kvalitní náhradou za brazilského kolegu a Liverpool se o něj může opřít i v nadcházejícím náročném programu.

Evropská pevnost padla

Když nebudeme brát v potaz porážku na penalty v předkole Ligy mistrů s Kodaní, držel trenér Brian Priske od svého nástupu do funkce v létě 2022 na Letné v evropských pohárech neporazitelnost. Nevyhrál tu norský Viking, Dinamo Záhřeb, Aris Soluň, Rangers, Betis ani Galatasaray. Až Liverpool dokázal narušit sparťanskou pevnost. Pět branek v síti Petera Vindahla je na první pohled hodně, ale i tak se sparťané v závěru utkání dočkali velkých ovací a potlesku ve stoje. S lídrem Premier League hráli do poslední vteřiny otevřenou partii.