Husarský kousek Smetany! Na kluky jsem hrdý. Byla to velká stíhací jízda, libuje si trenér Ružomberoku

Husarský kousek Smetany! Na kluky jsem hrdý. Byla to velká stíhací jízda, libuje si trenér Ružomberoku
ROZHOVOR

Doslova snový úvod jara prožívá na Slovensku český trenér Ondřej Smetana. Po zimní části Niké ligy se jeho Ružomberok krčil na osmé příčce a od skupiny o titul ho v tu chvíli dělilo sedm bodů. Na startu jara celek ze severu Slovenska zabral, zvládl všechny čtyři zápasy, čímž si zajistil posun do elitní šestky a s tím spojené boje ve skupině o titul. Skvělé období Smetanovy armády podtrhl postup do semifinále domácího poháru. "Na kluky jsem hrdý. Na jaře jsme museli všechno vyhrát a zvládli jsme to. Byla to velká stíhací jízda," pochválil v rozhovoru pro eFotbal Smetana svůj tým, který do nadstavby vstoupí už dnes. Hned na úvod ho čeká nejtěžší možný soupeř. Rozjetý Slovan Bratislava.

"Když se vám povede série výher, je to vždycky příjemné, navíc pro nás to byla vlastně nutnost. Už když jsem do Ružomberoku přicházel, cítil jsem, že všichni v klubu chtějí se do skupiny o titul dostat. Je fajn, že přes všechna úskalí se nám to povedlo. Že jsme tam dosprintovali," pousmál se Smetana, který na Slovensko dorazil z třetiligového Hlučína.

Mužstvo převzal v říjnu po jedenácti kolech, kdy se Ružomberok zmítal v krizi. Za sebou měl tři zápasy bez vstřeleného gólu, k tomu debakl 0:5 na hřišti Podbrezové. Pod Smetanou se začal zvolna zvedat, trenérská výměna však nezafungovala hned.

"Když jsem přišel, na všechno bylo málo času. V první řadě jsme se tedy zaměřili na zpevnění defenzivy, na lepší organizaci hry. To bylo pro nás v daný moment zásadní. Už jen s ohledem na skladbu týmu nám bylo jasné, že nejsme mančaft, který své soupeře jednoduše přestřílí. Máme to spíš postavené na dobré práci směrem dozadu, na rychlém přechodu do útoku. Na tom, abychom zůstávali organizovaní ve všech směrech," poznamenal charismatický kouč, jehož mančaft udělal na konci podzimu pětizápasovou šňůru bez porážky. Během zimní pauzy padl pouze jednou.

Zdroj: MFK Ružomberok

"Výsledky z přípravy jsem ale nepřeceňoval. V zimě jsme totiž chtěli hlavně zapracovat na kondici, zlepšit se v zakládání postupného útoku. Tomu odpovídali soupeři, kteří většinou nebyli z toho nejvyššího ranku. Chtěli jsme týmy, u kterých bylo pravděpodobné, že balón budeme držet na kopačkách my nebo bude držení míče minimálně vyrovnané. Až pro generálku jsme zvolili silný Górnik Zabrze, který nás prověřil po všech stránkách," konstatoval Smetana.

S Górnikem sice Ružomberok prohrál 0:4, o to lépe ale odstartoval do jara. I když už tomu nikdo nevěřil, čtyřmi výhrami v řadě se procpal do skupiny o titul. Smetanovy svěřenci za sebou nechali Trenčín a Banskou Bystrici. "Považuji to za velký úspěch. Zvlášť v situaci, ve které jsme byli. Prakticky celou sezonu jsme zůstávali šestce odskočení, až do konce jsme situaci neměli ve svých rukou. Stáhnout za čtyři kola náskok sedmi bodů bylo vážně těžké, díky pevné defenzivě, zlepšenému útoku i klopýtání rivalů jsme to ale ukopali. Zaměřili jsme se jen na sebe a vyšlo to," podotkl český trenér, jehož družina si šestku zajistila v posledním kole vítězstvím 2:1 nad Podbrezovou.

Za odměnu čekají Ružomberok zápasy o poháry. Na úvod silný Slovan, který má v čele ligy komfortní náskok šestnácti bodů. "Jsem rád, že začínáme zrovna s ním. Slovan má obrovské kvality, týmové i individuální. I ty těžší zápasy dokáže na Slovensku zvládat s velkým přehledem, není náhoda, že od začátku sezony prohrál v lize pouze jednou. Je to mužstvo, co se soustředí spíš na poháry, domácí soutěž si hlídá svými zkušenostmi. Pro nás je zápas s ním ohromná výzva. Ale neberu to tak, že už máme splněno, že si můžeme začít ligu užívat. V tomhle je totiž fotbal strašně pomíjivý. Splnili jsme dílčí cíl, teď jsou před námi ty další. Chceme uspět i ve skupině o titul, předvádět dobrý fotbal, jen na poháry tu asi nikdo nemyslí. Vzhledem k tomu, kde jsme hráli celou sezonu, by to od nás byla trochu drzost," usmál se bývalý kouč Baníku, jemuž nedávnou přibyli v Niké lize dva trenérští krajané.

STRAKA NA SLOVENSKU POPRVÉ PROHRÁL, Z POHÁRU HO VYŠOUPLI ĎURIŠ A SPOL. 21 ZÁPASŮ NEPORAŽENÝ SPARTAK DÁL VYLEPŠUJE REKORD

Místo o Evropu je však čeká tuhá válka o přežití. Zlaté Moravce-Vráble kouče Dušana Uhrina mladšího jsou se čtyřmi body beznadějně poslední, o příčku lepší Michalovce Františka Straky mají o šest bodů víc. "Je dobře, že tu jsou, jejich situaci jim však samozřejmě nezávidím. Jsem rád, že třeba místo právě Michalovců nás čeká Slovan Bratislava, ale na tom není nic špatného, oni by mluvili jistě stejně. Oba teď zažijí velké nervy. Budou pod tlakem, který ale k našemu sportu prostě patří. Navíc pro každého trenéra je možná lepší, když o něco hraje, než aby se se svým týmem plácal ve středu tabulky. A pan Uhrin i pan Straka ještě budou hrát vážně o dost," řekl bývalý kouč Baníku.

Jejich nelehkou situaci s nimi zatím neprobíral. "Ještě jsem neměl tu možnost. Shodou okolností totiž oba přišli hned poté, co jejich týmy prohrály zápas s námi," uzavřel Smetana.

Zdroj: MFK Ružomberok