Pět let od zázraku se Sevillou. Slavia v den výročí ikonického zápasu zkusí zaskočit dalšího giganta

Marně byste v posledních letech hledali památnější zápas českého klubu v evropských pohárech. Když Slavia před pěti lety v napínavém prodloužení osmifinále Evropské ligy vyřadila Sevillu, stadion v Edenu zaplavila energie, která by mohla rozsvítit celou Prahu. Nyní by Pražané chtěli na velký zápas navázat a z druhé nejprestižnější evropské soutěže vyprovodit AC Milán.

Slavia se v sezoně 2018/2019 dostala do pohárového jara počtvrté od pádu komunismu, poprvé však zápasy hrála na novém stadionu v Edenu. Sešívaní v prvním jarním kole vyřadili belgický Genk a do osmifinále dostali jednoho z nejtěžších soupeřů - španělskou Sevillu. Andaluský celek mezi lety 2014 a 2016 celou soutěž třikrát za sebou vyhrál a mezi favority patřil i tentokrát.

Už zápas na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána ukázal, že český mistr nabitým týmem Sevilly dokáže držet krok. Slavia si do Prahy přivezla remízu 2:2 a naději na postup.

JEN TŘI PROHRY Z POSLEDNÍCH DVACETI ZÁPASŮ. SLAVIA V EVROPĚ ZMĚNILA EDEN V PEVNOST. STATISTIKY NELŽOU, VĚŘÍ PŘED ODVETOU ULICH

S nabitým Edenem v zádech svěřenci Jindřicha Trpišovského vykročili do odvety skvěle. Již ve 14. minutě otevřel skóre stoper Michael Ngadeu. Hosté v závěru poločasu srovnali z penalty, stejnou mincí ale odpověděla Slavia hned po několika sekundách druhé půle.

Ihned po rozehrání hvězdný Jesús Navas nepohlídal náběh Jana Bořila a ve vápně ho strhnul k zemi. Pokutový kop proměnil Tomáš Souček a Slavia rázem opět postupovala. Seville však stačilo pouhých sedm minut, aby srovnala. Munir El Haddadi z pětadvaceti metrů napřáhl ke skvělému voleji a nedal Ondřeji Kolářovi v brance sešívaných sebemenší šanci.

Vršovičtí i díky skvěle chytajícímu Kolářovi přežili závěrečný nápor hostů a dovedli zápas do prodloužení. V tom se teprve začali dít věci.

Zdroj: SK Slavia Praha

Sevillu v 98. minutě poslal do vedení hlavičkující Franco Vázquez a Slavii se sen o postupu do čtvrtfinále vzdálil. Kvůli pravidlu o gólu na soupeřových hřištích potřeboval tým složený kolem kapitána Součka vstřelit dvě branky. Do konce zápasu však zbývalo jen něco málo přes 20 minut.

Naději vystřelil Mick van Buren, další šance si ale domácí i přes tlak vypracovávali velmi složitě. V 119. minutě pomohl Slavii zbytečný faul Marca Roga. Po volném přímém kopu se míč dostal až k Ibrahimovi Traorému, který i s přispěním stopera Simona Kjæra překonal gólmana Tomáše Vaclíka v brance Sevilly.

Eden byl v extázi. Sevilla neměla čas na reakci a Slavia poprvé od roku 1996 proklouzla v Evropě mezi nejlepších osm týmů. Odměnou za heroický výkon byl pro sešívané dvojzápas s pozdějším vítězem Evropské ligy z Chelsea.

Nyní, přesně o pět let později, Slavia myslí na skalp dalšího velkoklubu. Proti AC Milán ji ale čeká o poznání těžší úkol.

Musí smazat dvoubrankové manko.

SLAVIA PŘED ODVETOU S AC MILÁN OŽIVUJE ZRANĚNÉ. HLAVNĚ AŤ NEJSOU PENALTY, NESNÁŠÍM JE, PŘEJE SI TRPIŠOVSKÝ