V září na sestup, teď krok od baráže. Práce s mladými? Ano, když nejsou namyšlení, tvrdí trenér Chrudimi Kronďák

V září na sestup, teď krok od baráže. Práce s mladými? Ano, když nejsou namyšlení, tvrdí trenér Chrudimi Kronďák
ROZHOVOR

Po pěti kolech byla Chrudim na posledním místě. Ale nyní? Jen dva body od baráže! Působivý progres nese podpis trenéra Radka Kronďáka. I díky němu vystřelil do první ligy David Huf, Boleslavi nyní vychovává Lukáše Maška. „Mladí musí chtít,“ říká trenér chrudimského MFK pro eFotbal.cz.

Varovné signály vysílal trenér Kronďák už před sezonou, na začátku se obavy potvrdily, Chrudim byla poslední. Ale pak? Velmi solidní jízda, která na podzim skončila pohodlným umístěním ve středu tabulky.

"Dobře jsme pracovali. Doplnili nás další hráči, to se určitě ukázalo. Přišel dobrý výsledek s Prostějovem (6:2), to nás nastartovalo a odšpuntovalo se sebevědomí, to dělá opravdu hodně. Navíc se rozstřílel David Huf," vysvětloval Kronďák.

Právě zmiňovaný střelec byl hlavní silou Chrudimi. Dvanáct branek v šestnácti utkáních je všeříkajících. Taky si ho v zimě stáhly mateřské Pardubice, které ho následně poslaly hostovat do Bohemians. "Toužil po první lize, opravdu moc se do ní chtěl dostat," dodává Kronďák, že Hufovi pomohl splnit sen.

ZMIZÍ VYŠKOV Z FOTBALOVÉ MAPY? VE HŘE JE I PŘESUN KLUBU, PŘIZNÁVÁ PO NEÚSPĚŠNÝCH JEDNÁNÍCH O STADIONU GENERÁLNÍ MANAŽER ZBOŘIL

Na jaře se Kronďák snaží opracovat devatenáctiletého Lukáše Maška. Talent z Mladé Boleslavi přišel na hostování. Nejen se otrkat a získat zkušenosti, ale hlavně pomoct týmu. A to se zatím daří.

"Ve svém věku má na kontě dost ligových zápasů na to, aby v něm nějaká kvalita byla," má jasno trenér. "My jsme ho dělali s tím, že odešel David Huf a potřebovali jsme okamžitě někoho do základní sestavy do ofenzivy. Rozhodli jsme se, že i přes jeho mládí do toho půjdeme. Na kontě má góly i asistence, zatím to vypadá, že jsme se rozhodli správně."

Mašek rozhýbal dalšího mladíky z města škodovky. Daniel Langhamer se v posledních dvou zápasech trefil třikrát a společně s Maškem zatápí druholigovým obranám. "Dan se rozstřílel, Lukáš tomu pomohl. Snad na to naváží," doufá Kronďák.

Pod jeho vedením velmi pravděpodobně ano. Do práce si mluvit nenechá a móresy mladých? Ty ať radši nechají doma.

 

Zdroj: MFK Chrudim

"Každý chce do týmu mladé. Mně to také nevadí, ale je to o tom, že musí chtít a musí pracovat. Pokud dokáží jít na hranu svého umění a nemyslí si o sobě něco jiného, než jsou, tak se s nimi pracuje skvěle," vysvětloval. "Zrovna Lanži a Máša jsou kluci, co chtějí něco dokázat, jsou v kádru reprezentace do 20 let. Makají, proto od nás mají důvěru."

Langhamer zazářil zejména proti Brnu, dal dvě branky. Byla to první jarní výhra, předtím jen remíza a nula vstřelených branek. "Bylo znát, že se sehráváme. Čekali jsme, co bude. Byli tam silní soupeři, ještě to úplně nefungovalo," vrátil se Kronďák k zápasy s Táborskem a rezervou Sparty.

Ale pak? Zmiňovaná výhra nad Zbrojovkou 3:1 a triumf proti Prostějovu 4:2. "S Brnem nám zápas vyšel vynikajícím způsobem. Byli jsme na to dobře připravení i v náladě, fungovalo v podstatě všechno. Byl to asi jeden z nejlepších zápasů, co jsme pod mým vedení odehráli," usmíval se trenér.

Utkání proti Hanákům bylo divočejší. Z 2:0 na 2:2, pak na 4:2. Utkání ovlivnila i červená karta – prostě divočina. "Reagovali jsme na vývoj, proto tolik branek."

NA PODZIM PÁLIL V ČFL, TEĎ SPARŤANSKÁ KOMETA ZÁŘÍ VE DRUHÉ LIZE. ŠILER REPREZENTOVAL ČESKO I V JINÉM SPORTU

Hlavní zbraní je domácí prostředí. Deset zápasů, dvacet bodů. Jen Vyškov nasbíral v domácím prostředí více bodů. "Máme velkou podporu fanoušků, to musím vyzdvihnout. Jsou skvělí. Naše hřiště je trochu specifické, možná proto se nám tady hraje lépe než ostatním. Doma chceme zápasy zvládat, možná pro to děláme víc než venku," hledal Kronďák důvody tohoto úspěchu.

Suma sumárum to dělá třicet bodů po dvaceti kolech, páté místo tabulky a ztrátu dvou bodů na baráž.

Pro tým, který v posledních čtyřech sezonách skončil na desátém místě, je to vítaná změna.

"Podařilo se nám to poskládat dohromady natolik, že jsme v současném době na umístění, které asi nikdo z nás nečekal," pokračoval Kronďák.

Myšlenky na baráž? Proč ne! "Člověk to nechce vnímat, aby byl v klidu. Chrudim je klub, který hraje o to, aby se tu každý rok hrála druhá liga a klidný střed. Velké barážové ambice nikdy nebyly, ale když se tabulka vyvíjí takto, líbí se nám to. A proč nevystrkovat růžky?" ptá se řečnicky.

Zdroj: MFK Chrudim

Ptát se dá i na to, co bude s trenérem dál. Po Martinu Hyském a Milanu Valachovičovi je nejdéle sloužící trenér ve druhé lize, v Chrudimi působí přes dva roky.

"Do Chrudimi jsem přisel spolu s Jindrou Tichaiem a Romanem Pavlíkem před dvěma lety, když byla Chrudim na 15. místě tabulky a cílem bylo zachránit se, což se povedlo," vzpomíná. "Dalšími sezonami jsme procházeli v pohodě středem tabulky a dnes jsme s velkou pokorou momentálně pátí, s tím panuje velká spokojenost."

V létě mu ale dobíhá kontrakt. Nemluví se o něm tak moc jako o jiných trenérech ve druhé lize, nicméně kvalitu se skromnými podmínkami potvrzuje dlouhodobě.

"Co bude dál, to nevím. V červnu mi končí smlouva a žádná jednání zatím neproběhla. Uvidíme, co bude," zakončil.

ODNESE KRIZI ZBROJOVKY TRENÉR POLÁCH? UVIDÍME, CO PŘINESOU NEJBLIŽŠÍ DNY. Z BOJE NEUTÍKÁM, HLÁSÍ