Trenéři a UEFA řešili počet nominovaných na Euro. Hašek je pro rozšíření soupisky na 26 jmen

Trenéři a UEFA řešili počet nominovaných na Euro. Hašek je pro rozšíření soupisky na 26 jmen

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) rozhodne o případném navýšení počtu nominovaných hráčů na mistrovství Evropy až v příštích týdnech. Tématem možného rozšíření soupisky ze současných 23 na 26 fotbalistů se zabývali na pondělním workshopu v Düsseldorfu trenéři všech účastníků šampionátu, finální verdikt zatím nepadl. UEFA to dnes oznámila na svém webu.

Na mistrovství Evropy mohou trenéři podle předpisů do nominace zařadit 20 hráčů do pole a tři brankáře. Na posledním kontinentálním šampionátu v roce 2021 kvůli koronavirové pandemii stoupl limit na 26 fotbalistů, pro nadcházející turnaj v Německu už zase platí jen třiadvacetičlenný kádr.

Proti tomu se postavil trenér nizozemského týmu Ronald Koeman a vyvolal řadu souhlasných reakcí. Myšlenku navýšení počtu hráčů podporuje i kouč českého mužstva Ivan Hašek a předseda FAČR Petr Fousek. Pro rozšíření nominace je podle BBC nakonec také trenér anglické reprezentace Gareth Southgate, který se původně přikláněl k variantě s 23 hráči.

RÝSUJE SE ŠANCE PRO HRÁČE ŠIRŠÍHO REPREZENTAČNÍHO KÁDRU? UEFA PROJEDNÁ ROZŠÍŘENÍ SOUPISKY PRO EURO NA 26 JMEN

"UEFA během zasedání využila možnost prodiskutovat s trenéry velikost kádru pro nadcházející turnaj. Pozitivní diskuse poukázaly na různé názory trenérů. Někteří vyjádřili přání zvýšit počet hráčů a mít k dispozici více možností, jak se vypořádat s hrozbou zranění a intenzivními fyzickými nároky kladenými na hráče," uvedla UEFA v prohlášení.

"Jiní uvedli, že preferují omezení týmu na 23 hráčů, přičemž poukázali na potíže s tréninkem a řízením skupiny s dalšími hráči. UEFA vzala na vědomí různé názory a pohledy a konečné rozhodnutí padne v nadcházejících týdnech," doplnila unie.

Všech 24 účastníků Eura musí nahlásit finální nominaci nejpozději do 7. června. Český tým do startu závěrečného turnaje odehraje už jen dvě přípravná utkání. Na rakouském soustředění 7. června nastoupí proti Maltě a o tři dny později v generálce na šampionát přivítá v Hradci Králové Severní Makedonii.

KOEMANOVI SE NELÍBÍ REGULE UEFA. TŘIADVACET HRÁČŮ NA SOUPISCE PRO EURO JE MÁLO

Do turnaje vstoupí svěřenci trenéra Haška, který převzal mužstvo na začátku ledna po Jaroslavu Šilhavém, 18. června v Lipsku proti Portugalsku. Dalšími dvěma soupeři českého celku ve skupině budou Gruzie a Turecko.

Předloni v Kataru na světovém šampionátu, který řídí FIFA, mohli trenéři využít 26 hráčů. O čtyři roky dříve na závěrečném turnaji v Rusku smělo startovat za jednotlivé týmy jen 23 fotbalistů.

Zdroj: FC Barcelona