Hložek, Schick a Kovář slaví německý titul. Klíčovou výhru Leverkusenu hattrickem řídil Wirtz

Leverkusen přepsal ve 29. kole Bundesligy historické kroniky, když po výhře 5:0 nad Werderem Brémy získal premiérový mistrovský titul, čímž zároveň ukončil 11 let trvající hegemonii Bayernu Mnichov. Obrovské oslavy odstartoval už ve 25. minutě proměněným pokutovým kopem Victor Boniface, na nějž po změně stran navázal hattrickem střídající Florian Wirtz. Poprvé od roku 2009, kdy se s Wolfsburgem radoval Jan Šimůnek, si tak na trofej pro vítěze německé nejvyšší soutěže sáhnou i čeští reprezentanti, byť přímo na hřiště se dostal jen Patrik Schick. Matěj Kovář zůstal na lavičce náhradníků a Adam Hložek se stále nezotavil ze zranění.

Leverkusen byl šest kol před koncem Bundesligy jen krůček od zisku prvního titulu v historii klubu a ukončení 11leté nadvlády Bayernu Mnichov nad německým fotbalem. Ani náročný program nekomplikoval Die Werkself suverénní jízdu ročníkem, když se probojovali do finále domácího poháru a pokořili v úvodním čtvrtfinále Evropské ligy West Ham. Meisterschale tak mohla být první ze tří trofejí v sezoně, na kterou Bayer dosáhl.

KOVÁŘŮV KONKURENT V LEVERKUSENU PRODLOUŽIL KONTRAKT. V KLUBU JE PATNÁCT LET, LIGOVÉ STARTY SPOČÍTÁ NA JEDNÉ RUCE

Důležitý krok k vítězství mohl podniknout už v deváté minutě Piero Hincapié, jeho tvrdé přízemní zakončení z levé strany ovšem zastavil dobře postavený gólman Michael Zetterer. Bayer tak šel do vedení až ve 25. minutě, kdy se z pokutového kopu prosadil Boniface. Od dvoubrankového manka zachránilo Brémy břevno, které z hranice malého vápna napálil Amine Adli.

Farmaceuti dominovali i po návratu z kabin, defenzivu Werderu nadále deptal zejména aktivní Boniface. Nigerijský forvard se navíc v 60. minutě předvedl přesnou přihrávkou na osamoceného Granita Xhaku, jenž z úctyhodné vzdálenosti technicky posadil balon k levé tyči. Následně autor úvodní branky vystřídal za vydatného skandování Schicka. Další nádherný gólový příspěvek si poté připsal střídající Wirtz, jenž z dálky vyslal pumelici pod břevno.

Německý šikula přidal v 83. minutě ještě druhý zásah, když si po samostatném úniku s chladnou hlavou poradil s gólmanem. Kromě brankáře Zetterera vyběhli do pole i slavící fanoušci, kvůli čemuž se hra na nějakou dobu přerušila. Střídající klenot zálohy Bayeru ještě v posledních sekundách završil hattrick.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen