Zákaz bubnování na fotbale? Studenec musí znovu k soudu, soused si stěžuje, že ho ruší hluk

Zákaz bubnování na fotbale? Studenec musí znovu k soudu, soused si stěžuje, že ho ruší hluk

Studenec se hlásí o slovo. Malý amatérský klub z liberecké I. A třídy, který v zimě zaujal tím, že se vydal na soustředění do Španělska, se znovu dostává do centra dění. Radost z toho nemá. Musí totiž k soudu do Hradce Králové. Pokračovat tam v úterý bude osm let táhnoucí se spor o to, jak se má ve Studenci na fotbale fandit. Jeden z obyvatel tvrdí, že ho ruší hluk spojený s fanděním a chce si soudně vynutit zákaz bubnování. "Ten požadavek mi přijde úplně absurdní," kroutí hlavou Martin Hrubý, kouč SK Studenec.

Fotbalové utkání je v menších městech a vesnicích sváteční záležitostí. Často proti sobě stojí na hřišti oblastní rivalové, a tak není divu, že se u hřiště sejdou početné skupiny fanošků. Stejně tak platí, že k utkání takřka neodmyslitelně patří pivo a párek. A také nějaký ten buben nebo jiný hudební nástroj. Jenže s tím nechoďte na rodinu obyvatele Studence Karla Pokorného. Jeho rodina bydlí poblíž hřiště a tvrdí, že ji hluk obtěžuje. Obrátila se proto i na soud, který bude věc posuzovat.

"Vyšli jsme mu maximálně vstříc, odhlučnili jsme, co se dá. Stavba se protáhla, zvýšila," tvrdí Hrubý. Jenže zmíněný fanoušek u soudu vyrukoval s videem, kde je z dálky slyšet fandění. "Domácí zápasy jsou u nás jednou za čtrnáct dní, bubny jsou na zápasech pořád, určitě se ale nebubnuje devadesát minut, to by přece žádný fanoušek nevydržel," snaží se obhájit.

Nejvíce nabito má v divizi Kladno! Na podzimní trápení zapomeňte, pod Haškem klub trhá rekordy

Jenže to žalující stranu neuchlácholí. „Dochází ke značnému hluku, který žalobci vnímají jako velmi rušivý a nepřiměřený místním poměrům,“ znělo v minulosti tvrzení žalujících. A tak se soud neustále protahuje a protahuje.

Do Hradce Králové v úterý dorazí pořádná porce svědků. "Podporu máme od kraje, od našich soupeřů, přijde svědčit třeba předseda Bělé, máme i oficiální stanovisko od FAČR," naznačuje, že bude v soudní síni pořádně živo. Hrubý tvrdí, že bubny k fotbalu prostě patří. Než soud vyřkne rozsudek, tak se i ve Studenci dále bubnuje.

"Nemáme právo fanouškům buben vzít. Nevím, jak si to někdo představuje, že třeba na ty fandy máme poslat psy?" kroutí hlavou a znovu zdůrazní, že klub udělal maximum, aby stěžovateli vyšel maximálně vstříc. Stejně tak si ale myslí, že fandění a tedy i bubny na fotbal prostě patří.

Sheffield United i Mönchengladbach. Rodák ze Sydney Houdek pálí za malý pražský klub. Dědeček byl Čech, směje se