FIFA zavedla univerzální gesto, jímž mají fotbalisté upozornit na rasismus. Bude hrozit kontumace utkání

FIFA zavedla univerzální gesto, jímž mají fotbalisté upozornit na rasismus. Bude hrozit kontumace utkání

Mezinárodní fotbalová federace FIFA vyzvala všech 211 národních svazů, aby povinně zahrnuly rasistické urážky do svých disciplinárních řádů. Zároveň FIFA zavedla pro hráče univerzální gesto, jež má rozhodčím naznačit, že se stal rasistický incident. Ten se bude tvrdě trestat, budou hrozit i kontumace utkání.

Nový generální sekretář mezinárodní federace Mattias Grafström dnes informoval členské svazy o návrhu, jenž bude přednesen v pátek na kongresu FIFA v Bangkoku. "Uděláme z rasismu specifický přestupek, jenž bude povinně součástí disciplinárních řádů všech 211 členských federací. Rasismus se tak odliší od ostatních incidentů a bude mít své vlastní konkrétní a přísné tresty včetně kontumovaných zápasů," napsal v prohlášení Grafström.

Zároveň FIFA navrhla univerzální gesto spočívající v rukou překřížených v zápěstí, jímž fotbalisté upozorní rozhodčí na rasistickou událost. Sudí poté zahájí třístupňový proces, který už je několik let v platnosti: nejprve zastavení zápasu, poté případně jeho přerušení a nakonec až předčasné ukončení. Také tento postup má být pro všechny federace povinný.

Boj proti rasismu patří k dlouhodobým hlavním cílům prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Své kroky v tomto ohledu plánoval Infantino konzultovat mimo jiné s brazilským fotbalistou Realu Madrid Viníciem Júniorem, jenž byl ve Španělsku opakovaně terčem urážek fanoušků soupeřících týmů.