Brankáři v lize bez smluv? Dvě legendy, vyhoštěný sparťan i dvojka Olomouce

Brankáři v lize bez smluv? Dvě legendy, vyhoštěný sparťan i dvojka Olomouce

Hned několika gólmanům končí ve FORTUNA:LIZE smlouvy. O tom, že v Teplicích končí legenda Tomáš Grigar, skláři již informovali, něco podobného se možná chystá i v Mladé Boleslavi. 

TOMÁŠ GRIGAR

Absolutní klubová legenda Teplic se loučí. Patnáct let hájil žlutomodrý dres Tomáš Grigar, nicméně v jednačtyřiceti letech mu bylo řečeno, že je konec.

„Tomášovi patří obrovské díky za to, co pro Teplice odvedl. Spolu s Jiřím Sedláčkem je asi nejvýznamnějším brankářem teplické historie a jeho čísla v našem dresu jsou neskutečná,“ smeknul na klubovém webu ředitel klubu Rudolf Řepka.

Jaká čísla? Mimo to, že vyhrál národní pohár, odchytal 388 utkání, dohromady 34 639 minut. Zapsal si 119 čistých kont, z nich 117 v první lize, což ho dokonce zařazuje na třetí místo historických tabulek za Jaromíra Blažka (157) a Martina Vaniaka (153).

Jestli bude v kariéře pokračovat, je otázka. Dokázal toho spoustu a nikomu nemusí nic dokazovat. Pokud bude chtít, může si Na Stínadlech dojít na domácí zápas do sektoru 30. Právě ten byl totiž přejmenován jeho jménem.

Foto: FK Teplice

JAN ŠEDA

Vlastně podobný případ jako Grigar. Šedovi je osmatřicet a dlouho byl konstantou. Ať už do Mladé Boleslavi přišel jakýkoliv gólman, stejně chytal Šeda. Loni v červenci prodloužil smlouvu o rok, tudíž se bude letos znovu rokovat o tom, co bude.

Zkušený gólman, který působil v Indii či Nizozemsku, ze své role ustoupil. Jasnou jedničkou se stal Matouš Trmal. V lize si Šeda v tomto ročníku ještě nezachytal, má jen dva starty za rezervu ve třetí lize.

Kdo ví, třeba právě tohle bude jeho nová role. V první lize totiž mnohdy nebývá už ani na lavičce, může se tak z něj stát trenér či mentor pro mladé. Zkušeností má na rozdávání, lze zmínit 188 zápasů v lize a 51 čistých kont.

Foto: FK Mladá Boleslav

DOMINIK HOLEC

Karviná sice v srpnu, kdy Holece podepisovala, oficiálně neřekla, do kdy kontrakt platí, nicméně portál Transfermarkt uvádí, že právě do tohoto června.

Do povědomí českých fanoušků se zapsal hlavně tím, že působil ve Spartě. Jeho kariéra na Letné byla velmi zvláštní. Jednou byl neotřesitelnou jedničkou, pak byl v rotaci a někdy zase nechytal vůbec. Loni v lednu se rozloučil s fanoušky letenského "S" a odešel na hostování do Lechu Poznaň. 

Byla to jeho druhá polská epizoda, na jaro 2021 chytal v Rakówu. Nicméně situace se neopakovala, protože Holec v Poznani nechytal. Za polský velkoklub odchytal jeden zápas, jeden další za jeho béčko. Jinak nic. V létě mu ve Spartě kontrakt vypršel, pak přišla Karviná.

Pokud se Slezané v lize udrží, dávalo by smysl, kdyby se obě strany domluvily na další spolupráci.

Foto: MFK Karviná

TOMÁŠ DIGAŇA

Když v létě 2022 přicházel Digaňa z Opavy do Olomouce, bylo to sice zadarmo, ale s velkými očekáváními. Slovenský gólman měl parametry na to, aby se ucházel o pozici jedničky.

Pořádně se ale nikdy neuchytil. V minulém ročníku chytal výhradně za béčko, letos si za něj také zapsal pár zápasů. Konečně ale přidal také nějaké v áčku, k datumu vydání článku jich bylo deset, ale spíš než synonymem jistoty se zaškatulkoval do kategorie těch, co chybují.

Poslední soutěžní zápas za Sigmu odchytal těsně před Vánoci, kdy ale předvedl velmi špatný výkon na stadionu Plzně. Od té doby několikrát vypomohl béčku, jinak je odstaven. Jeho setrvání nevypadá reálně.

Foto: SK Sigma Olomouc