Semifinále rozhodly rozpačité výkony hvězd. Chtěl jsem odehrát dobrý šampionát a zvednout pohár, nepovedlo se ani jedno, řekl Mbappé

Semifinále rozhodly rozpačité výkony hvězd. Chtěl jsem odehrát dobrý šampionát a zvednout pohár, nepovedlo se ani jedno, řekl Mbappé

Trenér francouzských fotbalistů Didier Deschamps vzal odpovědnost za neúspěch na mistrovství Evropy na sebe. Po prohraném semifinále se Španělskem se na tiskové konferenci zastal Kyliana Mbappého a Antoinea Griezmanna, na něž jako na předpokládané lídry týmu mířila hlavní vlna kritiky.  

"Nebudu dávat vinu těm dvěma. Po těžké sezoně nehráli tak dobře jako obvykle, ale odpovědnost nesu já," prohlásil francouzský kouč. Jeho svěřenci jako finalisté posledního světového šampionátu byli považování za jednoho z největších favoritů turnaje, jejich herní projev především v ofenzívě ale přinesl zklamání. Gól, který v úterý vstřelil Randall Kolo Muani, byl jediný, který dali Francouzi v šesti zápasech ze hry.

Deschamps řekl, že nechce hledat výmluvy, ale že příprava na turnaj měla daleko k ideálu. "Zranili se Rabiot a Tchouaméni, problémy měl Upamecano. Hodně hráčů nebylo z různých důvodů připraveno na sto procent," připomněl, s čím se potýkal při nominaci na šampionát. Kvůli tomu povolal ze Saúdské Arábie Kantého, který téměř dva roky v reprezentaci nehrál a přitom na turnaji patřil k nejlepším.

"Museli jsem se s tou situací vypořádat, přesto jsme se dostali až do semifinále. Nemohu hráčům nic vyčítat. Bojovali až do konce. Pro úspěch potřebujete být co nejvíc uvolněný a to nám chybělo," konstatoval Deschamps a ocenil hru přemožitelů jeho týmu. "Věděli jsme, že Španělé jsou velmi silní a v utkání to potvrdili. Přestože jsme dali první gól, dělali nám problémy, kontrolovali hru lépe. My jsme byli málo efektivní před brankou a to nás stálo postup," posteskl si Deschamps.

KURIÓZNÍ MOMENT NA EURU. POŘADATEL MORATOVI MÁLEM UKONČIL REPREZENTAČNÍ KARIÉRU. BYLO TO NA ŽLUTOU, SMÁL SE TRENÉR

Zvlášť poděkoval Olivieru Giroudovi, pro něhož to bylo loučení s reprezentačním dresem. "Byl poslední, kdo zbyl z mého prvního zápasu proti Uruguayi v roce 2012 a zůstane příkladem profesionality a dlouhověkosti. Bylo by lepší, kdyby se loučil až v neděli. Teď je zklamaný jako všichni. I když měl na Euru méně herního času, byl jedním z lídrů týmu mimo hřiště," ocenil nejlepšího střelce, který dal v reprezentačním dresu 57 branek.

Deschamps má smlouvu na další dva roky a na tiskové konferenci na otázku o své budoucnosti odpověděl, že o rezignaci neuvažuje. Prezident fotbalového svazu Philippe Diallo už před turnajem řekl, že cílem je postup do semifinále. A tak je pravděpodobné, že trenér, který dovedl "Les Bleus" dvakrát do finále mistrovství světa, bude pokračovat. O budoucnost týmu nemá obavy. "Měli jsme v kádru hodně mladých hráčů. To nám pomůže," řekl Deschamps.

Smutek neskrýval Kylian Mbappé, který měl být jednou z nejzářivějších hvězd šampionátu, ale se zlomeným nosem byl jen stínem obávaného útočníka. Jediný gól vstřelil z penalty, další dva připravil. "Chtěl jsem být mistrem Evropy, chtěl jsem odehrát dobrý evropský šampionát. Neudělal jsem ani jedno, ani druhé. To je zklamání," řekl kapitán týmu.

K semifinále nastoupil bez masky, což bylo velké překvapení, protože Deschamps ještě v pondělí tvrdil, že ji bude muset nosit týdny, možná měsíce. "Vadil mi pot, špatně jsem viděl. Mluvil jsem s doktorem a řekl mi, abych se rozhodl jako chlap, a nelituji toho," vysvětlil Mbappé. "Teď ze všeho nejvíc potřebuji dovolenou, abych se připravil na novou sezonu," řekl hráč, jehož čeká stěhování do Realu Madrid.