Portsmouth doma prohrál a zůstává pátý

V 18. kole nejvyšší anglické soutěže se proti sobě postavily týmy Portsmouthu a Tottenhamu. Zatímco domácím patřilo v tabulce skvělé páté místo a mohli se po případné výhře posunout do první čtyřky, Tottenham se trápí a patří mu až třináctá příčka. Z vítězství se však nakonec radoval hostující Tottenham, o jehož vítězství rozhodl v závěru zápasu Berbatov.

Utkání začalo mírným tlakem domácích, brzy se však hra vyrovnala. Portsmouthu se tak od začátku nedařilo proniknout do blízkosti branky Tottenhamu. Vyjímkou byla střela Utaky, která však skončila v náručí hostujícího brankáře. Na druhé straně zahrozil Berbatov, ale svůj průnik do šestnácty nedokázal zakončit střelou. O chvíli později zahrozil Bent, ale jeho střela jen těsně minula branku Portsmouthu.

V šestnácté minutě skončil po velkém závaru míč v domácí síti, ale Boateng skóroval z ofsajdu, takže radost hostí byla zbytečná. Ve 36. minutě se před Jamesem ocitl samotný Berbatov, ale domácí obránce mu do střely včas vložil nohu a vytěsnil ji do autu. Na konci poločasu se Portsmouth nadechl k velkému tlaku, ale gól se mu vstřelit nepodařilo. Poločas tak skončil bez branek.

Druhý poločas začal opatrnou hrou na obou stranách, kdy se obě mužstva snažila nedostat branku. V 52. minutě centroval nebezpečně hostující Lennon, domácí brankář míč minul, ale útočník Tottenhamu nedokázal trefit míč před prázdnou brankou. O čtvrt hodiny později šel Berbatov sám na Jamese, ale ten skvěle zakročil vypíchl mu míč. Deset minut před koncem z čista jasna hosté do vedení. Lennonův centr na zadní tyč dokázal dopravit do sítě Berbatov.

Vedoucí gól povzbudil Tottehnam a jeho hráči byli najednou všude. V první minutě ještě hostující Defoe trefil tyč, ale to už bylo vše. Portsmouth se nedokázal dostat do závěrečného tlaku a prohrál doma 0:1. V tabulce tak zůstává na pátém místě se stejným počtem bodů jako má čtvrtý Liverpool, který má však o dva zápasy méně.

Manchester City vyhrál nad Boltonem a útočí na špici tabulky

Manchester City se dočkal důležitého domácího vítězství 4:2 nad Boltonem. Udržel tak čtvrtou příčku v tabulce a na třetí Chelsea, která se utká v neděli s vedoucím Arsenalem, ztrácí jediný bod.

Manchester šel brzy do vedení po střele italského kanonýra Bianchiho, ale hosté do poločasu skóre otočili. Jenže krátce po změně stran srovnal vlastní brankou slovenský obránce Michalík a tři body pro favorita získal veterán Vassell.

Blackburn prožil smolný zápas na hřišti Wiganu. Dokázal sice dohnat tříbrankovou ztrátu, přesto nakonec prohrál vysoko 3:5. Předposlední Wigan tak bodoval teprve ve třetím utkání z posledních třinácti a svůj náskok na poslední Derby, které prohrálo s Middlesbrough, zvýšil na šest bodů.

Domácí měli vynikající vstup do zápasu, za dvanáct minut dali dva góly a v poločase vedli 3:1. Hosté sice vyrovnali zásluhou paraguayského útočníka Santa Cruze, který se postaral o všechny tři trefy svého týmu, jenže i domácí měli svého třígólového střelce v podobě Marcuse Benta, který opět strhl vedení na stranu Wiganu. Vydatně mu k tomu pomohl obránce Blackburnu Emerton, který byl v 57. minutě vyloučen.

Newcastle vydřel v nastaveném čase vítězství na hřišti Fulhamu. Postaral se o to záložník Joey Barton, který proměnil pokutový kop po faulu Elliota Omozusiho na Alana Smithe. Známý bouřlivák tak zaznamenal svou první trefu v novém dresu. Newcastle si přitom zápas, který postrádal jakoukoliv jiskru, vyhrát nezasloužil. Habib Beye sice nebezpečně hlavičkoval, ale větší šance si dokázal vytvořit domácí David Healy.

Výsledky - 17. kolo:

Birmingham - Reading 1:1 (4. Forssell - 51. Hunt z pen.)
Derby - Middlesbrough 0:1 (38. Tuncay)
Manchester City - Bolton 4:2 (7. Bianchi, 48. vlastní Michalík, 77. Vassell, 90. Etuhu - 31. Diouf, 40. Nolan)
Portsmouth - Tottenham 0:1 (81. Berbatov)
Sunderland - Aston Villa 1:1 (10. Higginbotham - 73. Maloney)
West Ham United - Everton 0:1 (45. Yakubu)
Wigan - Blackburn 5:3 (12., 66. a 81. M. Bent, 10. Landzaat, 37. Scharner - 45., 50. a 61. Santa Cruz)
Fulham - Newcastle 0:1 (90. Barton z pen.)

[ 15.12.2007 - eFotbal.cz, ČTK | Foto: Reuters ]