Rosický zpečetil návrat Arsenalu do čela ligy

Branka střídajícího Tomáše Rosického zpečetila vítězství Arsenalu 4:1 na hřišti Evertonu a londýnský klub se díky této výhře vrátil do čela anglické ligy. "Kanonýrům" pomohl na první místo londýnský rival West Ham, který zdolal dosud vedoucí Manchester United 2:1. Kapitán české reprezentace přišel na hřiště v 88. minutě a svůj pátý gól v tomto ročníku Premier League dal střelou z téměř 20 metrů ve čtvrté minutě nastavení.

Dařilo se i dalšímu londýnskému celku Tottenhamu, který porazil v málo vídané přestřelce Reading 6:4. Hlavní hvězdou zápasu byl autor čtyř branek Bulhar Berbatov. Soupeř pražské Slavie v Poháru UEFA potvrdil, že je momentálně střelecky při chuti, neboť v předchozím duelu skóroval pětkrát.

Chelsea bez brankáře Petra Čecha zvítězila 2:1 nad Newcastlem. Zápas rozhodl tři minuty před koncem gólem z ofsajdu Kalou. "Byl to jasný ofsajd o dva nebo tři metry. Nechápeme, jak to asistent rozhodčího mohl nevidět a nezvednout praporek. Hráli jsme velmi dobře, ale zápas rozhodlo něco, co nemůžeme ovlivnit," zlobil se kouč Newcastlu Sam Allardyce, který poslal do hry obránce Davida Rozehnala na závěrečných 20 minut.

Čech, který v předchozím utkání čtyřikrát inkasoval také vinou jedné hrubé chyby, přišel o poslední zápas Chelsea v tomto kalendářním roce kvůli pohmožděnému boku. "Po zranění, které jsem utrpěl v zápase v Blackburnu, jsem odehrál utkání s Aston Villou se sebezapřením," uvedl český gólman na své internetové stránce s tím, že potřebuje bok doléčit.

První tým tabulky Manchester United prohrál 1:2 na půdě West Hamu, kde až do 77. minuty vedl. V čele soutěže ho může vystřídat Arsenal, který hraje s Evertonem od 18:15.

Přitom Manchester začal už ve 14. minutě plnit roli favorita, když Cristiano Ronaldo otevřel skóre za přispění Téveze, který do léta oblékal právě dres West Hamu. Portugalský fotbalista si třináctým gólem v sezoně upevnil první místo v tabulce střelců, ale ve druhém poločase neproměnil penaltu a jeho tým na to vzápětí doplatil. Hlavičky Antona Ferdinanda a Upsona zajistily domácím cennou výhru.

Při pokutovém kopu neuspěl také Robbie Keane, ale Tottenham to mrzet nemuselo. Jeho nepovedenou penaltu dorazil Defoe a poslal svůj tým do vedení 5:4. Diváci na stadionu White Hart Lane si v závěru užili bláznivou dvacetiminutovku, v níž padlo hned sedm branek.

Reading po druhém zásahu Kitsona vedl v 74. minutě 4:3, ale pak se v rychlém sledu trefili Malbranque, Defoe a hlavní hvězda zápasu Berbatov. Bulhar zdvojnásobil svou dosavadní gólovou sbírku v sezoně.

Tottenham nastoupil opět bez gólmana Radka Černého v sestavě: Robinson - Chimbonda, Kaboul, King (61. Defoe), I Jong-pchjo - Lennon (67. Boateng), Jenas, Huddlestone, Malbranque - Berbatov, Keane (80. Tainio).

Výsledky - 20. kolo:

Birmingham - Fulham 1:1 (55. Larsson - 8. Bocanegra)
Chelsea - Newcastle 2:1 (29. Essien, 87. Kalou - 56. Butt)
Portsmouth - Middlesbrough 0:1 (20. Sanli)
Sunderland - Bolton 3:1 (13. Richardson, 32. Jones, 90.+1 Murphy - 41. Diouf)
Tottenham - Reading 6:4 (7., 63., 73. a 83. Berbatov, 76. Malbranque, 79. Defoe - 69. a 74. Kitson, 16. Cissé, 53. Ingimarsson)
West Ham United - Manchester United 2:1 (77. Ferdinand, 82. Upson - 14. C. Ronaldo)
Wigan - Aston Villa 1:2 (28. Bramble - 55. Davies, 70. Agbonlahor)
Everton - Arsenal 1:4 (19. Cahill - 47. a 58. Eduardo, 78. Adebayor, 90.+4 Rosický)

[ 29.12.2007 - ČTK | Foto: Reuters ]