Fortuna Víkend šampionů: Vítězství slaví Žižkov

Fortuna Víkend šampionů skončil druhým hracím dnem, který nabídl především souboje o medaile. Vítěz ze Žižkova se může těšit i na finanční odměnu. Mužstva si mezi sebe rozdělí celkem milion korun. První tým inkasuje půl milionu, druhý dostane 250.000, třetí 150.000 a čtvrtý 100.000 korun.

Program nedělních zápasů:

O 7. místo: Slavia – Ružomberok 2:3 (2:1)
11.40: Žižkov – Bohemians, semifinále 4:3 na penalty (2:2)
12.20: Sparta – Žilina, semifinále 3:0 (1:0)
13.00: Plzeň – Teplice, utkání o 5. místo 1:2 (1:1)
13.40: Bohemians - Žilina, utkání o třetí místo 3:6 (0:3)
14.20: Žižkov - Sparta, finále 7:4 (4:2)

FINÁLE

Vítězství slaví Žižkov

Do finálového střetnutí vstoupila lépe Sparta, kterou poslal do vedení její nejlepší hráč na turnaji Sylvestre a za další minutu nuž na 2:0 zvýšil Petržela. Vypadalo to na exhibici Letenský, opak byl ale pravdou.

Za další dvě minuty bylo totiž vyrovnáno. V páté minutě snížil Kalod a hned po něm vyrovnal Novotný. S favoritem dvě rychlé branky otřásly a najednou hrála první housle Viktorka.

Ta se hnala za vedoucím gólem a ten přišel v desáté minutě. Švancara si pohrál s obránci soupeře a střelou pod břevno poslal Žižkov do vedení. Další hřebíček do sparťanské rakve přidal před koncem prvního poločasu Demjan.

Po přestávce se logicky hnala do útoku Sparta a její snaha vyústila ve snížení v 19. minutě, kdy se po odrazu míče od mantinelu prosadil sparťanský kanonýr Holenda. Vyrovnání se Sparta, která byla v ustavičném tlaku, dočkala ve 26. minutě, když se trefil Krob.

Žižkov se ale ze ztráty vedení rychle otřepal a hned po rozehrání se ho znovu ujal. Kučera napřáhl z dálky a tečovaná střela skončila za zády bezmocného Grigara. Pojistku žižkovskému vítězství přidali v samém závěru Procházka s Novotným.

Sparta Praha – Viktoria Žižkov 4:7 (2:4)
Branky: 3. Sylvestre, 4. Petržela, 19. Holenda, 26. Krob – 6. a 30. Novotný, 5. Kalod, 10. Švancara, 13. Demjan, 27. Kučera, 30. Procházka

Sparta: Poštulka, Kozáčik, Grigar – Beutel, Krob, Kúdela, Kladrubský, Pospěch, Kadlec – Petržela, Kolář, Sylvestre, Kisel, Voříšek, Vacek – Slepička, Rezek, Jeslínek, Nádeníček, Holenda
Viktoria Žižkov: Pařízek, Kolář – Besta, Herve, Jambor, Kropík, Kučera, Kušnír, Labant, Šťastný – Moughfire, Novotný, Procházka, Stracený – Bukač, Demjan, Kalod, Švancara, Blaha

ZÁPAS O 3. MÍSTO

Žilina si z Prahy veze bronz

Ani na druhý pokus se hráči Bohemians 1905 v neděli neradovali z vítězství. V souboji o konečné třetí místo podlehli slovenské Žilině. Ta o svém vítězství rozhodla už v prvním poločase.

Hned ve druhé minutě se totiž střelecky prosadil Jež a ve 12. zvýšil už na 2:0 Lietava. Klokani se nemohli dostat do střelecký příležitostí, a tak Žilinští své vedení v pohodě hlídali. To navíc těsně před přestávkou ještě navýšili díky přesně trefě Beláka.

Ve druhé půli pokračovali v náporu hosté, další dvě přidali Jež se Štyvárem. Až poté se střelecky dokázali prosadit i Vršovičtí, branka Marka už ale nic neřešila. Navíc když hned po rozehrání vrátil pětigólové vedení Žilině Pečálka.

Poslední střelecké slovo ale měli klokani, tři minuty před koncem se trefil Růžička, chvíli po něm upravil na konečných 3:6 Polodna.

Bohemians 1905 – MŠK Žilina 3:6 (0:3)
Branky: 21. Marek, 27. Růžička, 30. Polodna - 2. a 18. Jež, 12. Lietava, 15. Belák, 20. Štyvár, 22. Pečálka

Dalibor Slezák: Prohra nás ani tak nemrzí. Menší zklamání ale bylo při těch penaltách s Viktorkou. Žilina do zápasu skvěle vstoupila, dala nám několik branek a bylo rozhodnuto. My jsme sice bojovali až do konce, na zvrat už to ale nestačilo.

Bohem.1905: Sňozík, Zich – Šmarda, Knakal, Karal, Růžička, Marek, Pávek – Kunášek, Vágner, Hašek, Slezák, Moravec, Císař, Kotyza, Morávek, Adam – Bartek, Škoda, Bálek, Polodna, Ordoš
Žilina: Kuciak, Dubravka – Pečálka, Poleť, Hubočan, Minařík, Sorád, Chupáč – Tesák, Devátý, Ančic, Ďurica, Jež, Belák, Vladavič – Lietava, Štyvár, Adauto, Breška

ZÁPAS O 5. MÍSTO

Na pátém místě skončily Teplice

I podle komorní atmosféry v hale bylo patrné, že mimopražský souboj o páté místo příliš netáhne. Do vedení v něm šli Západočeši, když se už ve čtvrté minutě prosadil Šimr. Za další dvě minuty ale Teplice vyrovnaly, siť rozvlnil Štohanzl.

Na další branku si diváci v Sazka aréně museli počkat přes čtvrthodiny, nakonec vítězný gól Severočechů vstřelil ve 22. minutě Mareš. Teplice pak soupeře až do závěrečného hvizdu k ničemu nepustily a po zásluze se tak radovaly z pátého místa.

Viktoria Plzeň – FK Teplice 1:2 (1:1)
Branky: 4. Šimr – 6. Štohanzl, 22. Mareš

Plzeň: Krbeček, Ticháček – Rada, Zakopal, Smola, Šmejkal – Susser, Trapp, Šíma, Róth, Šimr, Borek, Malcharek – Psohlavec, Brožík, Krbeček, Vrzal
Teplice: Slavík, Belic – Kaufman, Klein, Viera, Merzič, Lukáš, Rosa, Ryška, Bartoš – Ljavakovič, Verbíř, Benát, Sabou, Doležal, Mareš, Štohanzl, Koukal – Rilke, Vondrášek, Smejkal, Veverka

SEMIFINÁLE

Druhým finalistou pražská Sparta

Mnohem větší taktickou bitvu nabídlo druhé semifinále mezi Spartou a slovenskou Žilinou. V prvním poločase se dokázal prosadit pouze urostlý Holenda, který využil další skvělé akce svého spoluhráče Sylvestreho.

Žilina se dostávala do šancí jen velmi zřídka, a když už byli její hráči na dostřel, vychytal je spolehlivý Kozáčik. V prvním poločase tak padla pouze jedna branka, kterou Pražané potvrdili ve 20. minutě, z ostrého úhlu se prosadil Petržela.

Hosté ze Slovenska po druhé inkasované brance odpadli a tým z Letné kontroloval dvoubrankové vedení. Definitivní podobu výsledku určil dvě minuty před koncem Kúdela. Sparta se tak ve finále, které je na programu ve 14:20 střetne s Žižkovem. Žilinu čeká boj o bronz.

Sparta Praha – MŠK Žilina 3:0 (1:0)
Branky: 13. Holenda, 20. Petržela, 28. Kúdela

Prvním finalistou Viktora Žižkov

Fotbal nahoru dolu předváděli hráči v prvním poločase úvodního nedělního semifinále, ve kterém se v malém pražském derby střetli Bohemians 1905 s Viktorií Žižkov.

Do vedení šli už po třech minutách Klokani, přesně zamířil Adam. Žižkovští se ale nedali a za dvě minuty vyrovnal Kalod. Ihned po rozehrání se však míče na své polovině ujal brankář Bohemians Sňozík a k překvapení všech poslal prudkou ranou Vršovické znovu do vedení.

Ti ho ale do přestávky neudrželi, střelec domácích Kalod totiž vyrovnal i podruhé. Šance ale i nadále byly, střelci však mířili mimo, nebo se předváděli ve skvělém světle oba gólmani. Druhá půle navázala na tu první, na předváděný fotbal se znovu dalo dívat.

Znovu do vedení šli už potřetí v zápase Klokani, Bartek poslal míč z blízkosti na bránu a ten si tam definitivně při snaze ho odkopnout srazil Kropík. Žižkovu se ale opět podařilo vyrovnat, ve 24. minutě těžil z skvělé práce Novotného Stracený.

Jelikož se už do závěrečného hvizdu skóre nezměnilo, musely rozhodnout pokutové kopy. V jejich třetí sérii zaváhal žižkovský Petr Švancara, na druhé straně ho ale napodobil Ordoš. Rozhodla tak série čtvrtá, kdy nedal Bartek a Žižkov tak postoupil do finále.

Viktoria Žižkov – Bohemians 1905 4:3 na penalty (2:2)
Branky: 5. a 9. Kalod, 24. Stracený, rozhodující penalta Bukač – 3. Adam, 5. Sňozík, 20. Kropík vlastní

Radek Sňozík: Paradox je, že vždy když dám gól, tak nám to nevyjde. Ale tady to nehrálo až takovou roli, v lize to bylo horší. V hale stačí prudce vystřelit na bránu, když to pak projde, bývá z toho gól. Tady není ostuda, když dostanete podobný gól. Jít potom na penaltu byla moje povinnost, chodím na ně v lize, takže to pro mě bylo automatické.

ZÁPAS O 7. MÍSTO

Slavia skončila poslední

První poločas byl z obou stran velmi opatrný, hráčům Slavie se ale podařili potrestat dvě menší chybky soupeře, když nejprve Kovařík z pravé strany prostřelil slovenského gólmana k bližší tyči a o minutu později neobsazeny Costa z pěti minut zvýšil na 2:0

Poté už ale hosté začali bránit důsledněji a slávisté se najednou nemohli dostat do zakončení. V sedmé minutě navíc inkasovali, úspěšným střelcem byl Kucka. První půle toho více nenabídla, a tak v poločase vedli sešívaní 2:1.

Druhá půle byla dlouho bezgólová, až ve 22. minutě domácí ve vápně faulovali a nařízený pokutový kop proměnil Bakoš. Definitivní obrat ve skóre završil tři minuty před koncem Siva a sešívaní tak skončili v turnaji poslední.

Slavia Praha – MFK Ružomberok 2:3 (2:1)
Branky: 3. Kovařík, 4. Costa – 7. Kucka, 22. Bakoš z pen., 28. Siva

Jiří Novotný: Samozřejmě, že nás vítězství nad Slavií těší, ale myslím, že podobné akce jsou spíše pro diváky, pro které jsou primárně dělané. Pro hráče se jedná spíše o zpestření přípravy a nejdůležitější je, aby se nikdo nezranil. Určitě mě potěšilo, že na mě diváci nezapomněli a jsem za to strašně rád.

Slavia: Diviš – Hubáček, Kovařík, Šourek, Suchý, Krajčík – Kobler, Costa, Pudil, Volešák, Jablonský, Gebre Selassie, Jarolím, Tavares – Gaúcho, Toleski, Šenkeřík, Necid
Ružomberok: Hajdúch, Šavol, Smieška – Gallo, Maslo, Jurč, Novotný, Demeter, Siva – Babic, Macko, Sivčevič, božok, Lačný, Maslo, Zošák, Kasaj, Kucka – Pilár, M. Bakoš, L. Bakoš, Števko

[ 6. 1. 2008 - Jan Fait l Foto: ČTK ]