Manchester zvládl souboj s West Hamem

[b]Aktualizováno.[/b] Rázný krok k obhajobě titulu udělali v sobotu fotbalisté Manchesteru United. Přestože hráli více než poločas v deseti bez vyloučeného Naniho, dokázali porazit West Ham 4:1. Dvěma góly k tomu přispěl nejlepší ligový střelec Cristiano Ronaldo.

Manchester má kolo před koncem soutěže v čele tabulky tříbodový náskok před druhou Chelsea, která v případě prohry v pondělní dohrávce s Newcastlem ztratí šanci na titul vzhledem k výrazně horšímu skóre.

Hráči Manchesteru šli za výhrou od úvodních minut a již po 160 sekundách hry otevřel skóre Ronaldo, když se protáhl po křídle a trefil se k bližší tyči. V polovině první půle navíc k produktivnímu Portugalci propadl centr a Ronaldo stehnem uklidil míč do sítě podruhé. Zaznamenal tak již 30. ligovou branku v sezoně a 40. trefu ze všech zápasů Manchesteru včetně pohárů.

Krátce poté navíc definitivně rozhodl dalekonosnou střelou Tevéz, který ještě v minulé sezoně hájil barvy West Hamu. Jistotu Manchesteru nenarušilo ani brzké snížení Ashtona, který vystřihl perfektní nůžky, ani vyloučení Naniho. Ten dostal červenou kartu v 37. minutě za úder hlavou do obličeje hostujícího kapitána Neilla. I v oslabení Manchester náskok zvýšil tečovanou střelou Carricka.

Ani ve svém čtrnáctém zápase v dresu Portsmouthu se český útočník Milan Baroš střelecky neprosadil. V Middlesbrough odehrál 67 minut, ale stejně jako jeho spoluhráči nevyzrál na pozornou domácí obranu. Middlesbrough naopak udeřilo dvakrát a vzalo Portsmouthu šanci na evropské poháry. Barošův tým ztrácí již pěti bodů na pátý Everton, který drží příčku zaručující start v Poháru UEFA.

Dařilo se českému brankáři Radku Černému, který udržel v duelu proti Readingu čisté konto a pomohl Tottenhamu k výhře 1:0. O branku se již v 16. minutě postaral irský útočník Keane, který tak zastoupil absentujícího kanonýra Berbatova. Černý se na čisté konto příliš nenadřel, když musel předvést jediný ostřejší zákrok. Reading, v jehož dresu hrál od 65. minuty český záložník Marek Matějovský, se propadl na sestupovou příčku.

Předstihl ho Fulham, který doma zdolal Birmingham 2:0 a připsal si čtvrtou výhru z posledních osmi zápasů. Hrdinou se stal americký útočník McBride, který krátce po změně stran hlavičkoval v pádu přesně k tyči. Fulham se bodově vyrovnal Readingu, ovšem má lepší skóre. Birmingham se propadl na předposlední místo.

Téměř jistotu záchrany naopak vybojoval Bolton, který porazil 2:0 Sunderland. Získal tak tříbodový náskok na sestupové příčky, navíc má lepší skóre než jeho soupeři. Boj o udržení se bude týkat trojice Birmingham, Fulham a Reading, které se v posledním kole poperou o jediné místo zaručující záchranu. Fulham bude hrát v Portsmouthu, Birmingham doma hostí Blackburn a Reading pojede na hřiště Derby.

Výsledky - 37. kolo:

Manchester United - West Ham United 4:1 (3. a 24. Cristiano Ronaldo, 26. Tevéz, 59. Carrick - 29. Ashton),
Aston Villa - Wigan 0:2 (52. a 63. Valencia),
Blackburn - Derby 3:1 (45. a 77. Santa Cruz, 47. Roberts - 19. Miller),
Fulham - Birmingham 2:0 (52. McBride, 87. Nevland),
Middlesbrough - Portsmouth 2:0 (40. Riggott, 53. Tuncay),
Reading - Tottenham 0:1 (16. Keane),
Bolton - Sunderland 2:0 (42. Diouf, 82. vlastní Murphy).

[ 3. 5. 2008 - ČTK | Foto: reuters ]