Obhájkyně zlata Američanky poprvé vítězně

Fotbalistky Spojených států amerických získaly na olympijských hrách v Číně první body. Obhájkyně zlata z Atén dokázaly napravit zaváhání z úvodního zápasu skupiny G a v dnešním duelu porazily Japonsko 1:0. Stejný výsledek se zrodil i v dalších dvou utkáních, první vítězství v turnaji si připsaly také favorizované týmy Německa a Švédska.

Američanky dnes potřebovaly po překvapivé středeční porážce s Norkami bezpodmínečně bodovat, případný další nezdar by jim notně zkomplikoval očekávaný postup ze skupiny. Favoritky od začátku udávaly tempo utkání, za první poločas vyslaly třikrát více střel než Japonky.

Uklidnění do amerických řad přinesla 27. minuta, kdy se gólově prosadila Lloydová a zaznamenala první branku svého týmu na turnaji. Přes několik šancí už v dalším průběhu gól nepadl.

Také spolufavoritky na zisk medaile Švédky si po středeční prohře nemohly dovolit další klopýtnutí. Seveřanky si proti Argentině od úvodního hvizdu vytvořily jasnou převahu a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy svůj místy drtivý tlak promění ve vedoucí trefu.

Odpor snaživých soupeřek však Švédky zlomily až po necelé hodině hry. Sjogranová načechrala přímý kop na hlavu Fischerové a spoluhráčka české fotbalistky Pavlíny Ščasné z Malmö otevřela skóre. Vzápětí mohla zvýšit kapitánka Svenssonová, která však orazítkovala pouze tyč.

Rovněž Němky poprvé vyhrály, ale souboj s podceňovanou Nigérií rozhodně čekaly jednodušší. Největší favoritky her, které dvakrát za sebou vyhrály světový šampionát, se trápily až do 65. minuty, kdy ukončila německý střelecký půst na turnaji Stegemannová.

Odpoledne středoevropského letního času pokračuje ženský fotbalový turnaj dalšími třemi zápasy.